کد مطلب: 4015
 
ترکیه نفت لیبی و کردستان عراق را جایگزین ایران می کند
یک کارشناس ترکی از بهایی که ایران در قبال حذف " ترک سل " و " تاو" پرداخت کرد ، حرف زد
 
سکونیوز : ترکیه در قبال تحریم سایر کشورها چه واکنشی باید نشان دهد؟ این سوالی است که «تودی ز زمان» روزنامه نزدیک به دولت اردوغان از دولت پرسیده و به بحث و چرایی تحریم های ایران می پردازد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۲
به گزارش سکونیوز (www.seconews.com) این روزنامه در پاسخ به این سوال می نویسد: این امر بستگی به کشوری دارد که در سوال آمده است. کشورهای زیادی می توانند در این دایره قرار بگیرند اما زمانی که پای ایران به وسط می آید باید کمی احتیاط کرد. چرا که این کشور تامین کننده نفت و گاز آنکارا است. 
روز سه شنبه، گزارش ها نشان می داد که واردات نفت و گاز ترکیه دیگر از وضوح چندانی برخوردار نیست. اردوغان یکبار در سال ۲۰۰۸ و با آغاز بحران اقتصادی گفته بود که ما در زمان نرمال زندگی نمی کنیم. این شعار مردمی را می توان به امروز هم تعمیم داد. امروزه هر کسی می داند که ترکیه در زمینه گاز و نفت در زمره فقیرترین کشورهاست و برای تامین آن باید به گاز ارزان دسترسی داشته باشد و این گاز را بر اساس نیاز داخلی تامین کند. این در حالی است که روز دوشنبه رسما از سوی آمریکا اعلام شد که ترکیه به همراه ۶ کشور دیگر وارد اردو معافیت ها شده اند. وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که این ۷ کشور به دلیل کاهش خرید نفت و گاز از ایران از مجازات های ایالات متحده مستثنی شده اند. ت
رکیه تا قبل از کاهش خرید نفت و گاز سالانه در حدود ۱۳ میلیارد دلار با تهران مبادله انرژی داشت. ترکیه نمی تواند انکار کند که به شدت به منابع انرژی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه وابسته است. ترکیه می گوید که گاز از ایران را با هزینه های بالا خریداری کرده است و از این رو به دنبال گزینه های جایگزین همچون کردستان عراق است.روز سه شنبه، «تانر ییلدیز»، وزیر انرژی ترکیه از قراردادی جدید برای جایگزینی نفت ایران خبر داد و فاش ساخت که ترکیه قصد خرید نفت از لیبی را دارد. این قرارداد بین پالایشگاه توپراش و شرکت ملی نفت لیبی منعقد شده است. این تصمیم پس از آن گرفته شد که پالایشگاه توپراش اعلام کرد که خرید نفت خود را از تهران به میزان ۲۰ درصد کاهش داده است. با این وجود وزیر انرژی ترکیه می گوید به رغم اینکه ایالات متحده ترکیه را رفیق و متحد استراتژیک خود نام برده است اولویت اول آنکارا تهیه انرژی ارزان قیمت است.با این وجود "تودیز زمان" می نویسد که پالایشگاه توپراش سوای خرید نفت از لیبی به لابی های خود با مقامات سعودی و یک قرارداد طولانی مدت با این کشور ادامه می دهد. 
تانر می گوید که آنکارا قصد دارد که خرید نفت خود را از کشورهای متنوعی انجام دهد و محدود به یک یا دو کشور نشود. او در خصوص خرید نفت از عربستان سعودی می گوید: « مذاکرات تازه آغاز شده است. آنکارا قصد خرید نفت طولانی مدت را از ریاض دارد». وزیر انرژی ترکیه در خصوص جزییات این قرار داد می گوید: ما در حال رایزنی برای میزان خرید نفت از ریاض هستیم و اینکه آیا خرید نفت از عربستان ارزانتر از نفت ایران تمام خواهد شد یا نه، بحث اصلی ماست».
تانر همچنین می گوید که آنکارا در نظر دارد که خرید گاز خود را از ۵ به ۷ کشور ارتقا دهد و پالایشگاه توپراش هم قصد  خرید ۱ میلیون تن نفت را دارد. "تودیز زمان" در این گزارش برای نخستین بار فاش می سازد که اولین محموله نفتی از لیبی در ماه فوریه در بنادر ترکیه پهلو گرفته بود. از سوی دیگر ترکیه همپای رایزنی ها با مقامات لیبی و سعودی در نظر دارد که از ونزوئلا نیز خرید نفت داشته باشد. تانر در مورد نحوه قرارداد با ونزوئلا می گوید: « ما در پله آخر ایستاده ایم و قرارداد در حال نهایی شدن است. با این وجود در رابطه و مبادلات تجاری با ایران ما مشکل خاصی نداریم و تمامی موارد تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا لحاظ شده است». ترکیه و ایران روابط تجاری دو جانبه خوبی دارند و در حال حاضر روابط تجاری دو کشور سالانه ۱۵ میلیارد دلار است که از این مقدار ۸۰ درصد آن به خرید انرژی از تهران باز می گردد. 
مهمت شاهین، کارشناس مسایل خاورمیانه در دانشگاه «او آر اس ای ام» می گوید که دو طرف باید برای تراز کردن مبادلات تجاری خود کوشش کنند. ترکیه برای جبران مبادلات باید در ایران سرمایه گذاری کند. ما پیش از این قراردادهای «ترک سل» و «تاو» را با ایران داشتیم که هر دو به نتیجه نرسید. اگر مقامات ایرانی به سرمایه گذاری ترکیه بی توجه باشند و برای آنکارا تبعیض قایل شوند آنکارا نیز برای تامین نفت از منابع دیگر مشکلی ندارد. با کردستان عراق به تنهایی می توان سالانه ۸ میلیارد دلار مبادله نفتی داشت». این در حالی است که ترکیه به شدت به دنبال برقراری تعادل در روابط خود با تهران و واشنگتن است و نمی خواهد تعادلی موجود را با دو طرف رابطه به هم بزند. ترکیه در حالی که تحت فشار ایالات متحده خرید نفت خود را از ایران کاهش داد در مقابل دست بخش خصوصی را برای مبادله تجاری با ایران باز گذاشت. یکی از کارشناسان می گوید ایران هیچ مشکلی برای ورود کالا از سایر کشورها ندارد. قیمت کالای ترکیه بالاست. همین تراز مبادله با ترکیه را به هم می زند. با این وجود «لاچینر» نیز همپای مهمت شاهین اعتقاد دارد که ایران باید درهای صمیمت را برای سرمایه گذاری را به سوی ترکیه باز کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵