کد مطلب: 37434
 
٤ طرح نفتی در شورای اقتصاد به تصویب رسید
چراغ سبز عملیاتی برای توسعه صادرات گاز
با وجود آمادگی روسیه، منابع مالی تکمیل سه خط لوله صادراتی از طریق بند ق تامین می شود
 
با تصویب ۴ طرح نفتی در کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد، چراغ سبزی عملیاتی برای صادرات گاز روشن شد تا در صورت جدیت مسئولان مربوطه و فراهم شدن فضای بین المللی در قبال ایران، صادرات گاز ایران وارد مراحل تازه ای شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۲
با تصویب ۴ طرح نفتی در کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد، چراغ سبزی عملیاتی برای صادرات گاز روشن شد تا در صورت جدیت مسئولان مربوطه و فراهم شدن فضای بین المللی در قبال ایران، صادرات گاز ایران وارد مراحل تازه ای شود.
به گزارش نکونیوز، چهار طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، بهینه سازی موتورخانه های ٥٠٠ هزار خانگی و ١٠٠هزار اداری، طرح جامع و یکپارچه توسعه فازهای باقی مانده پارس جنوبی (١٩ فاز استاندارد) و همچنین تکمیل خطوط لوله ششم، نهم و یازدهم که برای صادرات گاز در نظر گرفته شده به تصویب کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد رسید و قرار است بزودی به تصویب شورای اقتصاد برسد. براساس مصوبات بند "ق" قانون بودجه مجلس شورای اسلامی به وزارت نفت این اختیار داده شده است تا سقف ١٠٠ میلیارد دلار طرح و پروژه به منظور کاهش شدت مصرف انرژی به ویژه بنزین، گازوئیل و گاز طبیعی تعریف و اجرایی کند و همین موضوع موجب می شود مشکل تامین مالی برای اجرای این پروژه ها کاهش یابد.
در این میان، تکمیل خطوط لوله ششم، نهم و یازدهم که همگی برای صادرات در نظر گرفته شده اهمیت زیادی برای توسعه توان صادراتی ایران در حوزه گاز دارد تا کشوری که اولین – یا بنا بر برخی آمارها دومین – دارنده ذخایر غنی گاز جهان است، بتواند سهم شایسته تری در بازارهای جهانی گاز کسب کند.
خط لوله ششم سراسری در منطقه غرب و جنوب غربی کشور ساخته می شود و قرار است گاز ایران را به عراق برساند. خط نهم سراسری در غرب کشور و موازی با خط ششم سراسری گاز قرار دارد که گاز را از منطقه عسلویه گرفته و پس از گذر از یکهزار و ٨٠٠ کیلومتراز استان خوزستان به مرز بازرگان می رساند تا از خاک ترکیه به اروپا صادر شود. خط لوله صادراتی یازدهم سراسری نیز به طول یک هزار و ١٠٠ کیلومتر، ظرفیت انتقال ١١٠ میلیون مترمکعب گاز را در روز دارد و از عسلویه شروع شده و پس از خروج از استان بوشهر از استانهای فارس، یزد، اصفهان و سمنان عبور می کند و در نهایت به خط ٤٨ اینچ مشهد -تهران متصل می شود.
پیش از این وزارت نفت پیشنهاد داده بود منابع لازم برای احداث این خطوط لوله از محل بند 'ق' تبصره ٢ قانون بودجه تامین شود که شورای اقتصاد آن را تصویب کرده است. البته شهریور ماه امسال، روسها هم برای سرمایه گذاری به منظور تکمیل این خطوط اعلام آمادگی کرده بودند که باید دید اعتبارات بند ق برای تکمیل آن کفایت می کند یا وزارت نفت از اعتبار روسیه هم برای تکمیل آن استفاده می کند.
با تکمیل این خطوط، زمینه برای صادرات گاز ایران به عراق و همچنین کشورهای اروپایی فراهم می شود و به همین دلیل، تخصیص اعتبار به این موضوع را که می توان اولویت دهی به این پروژه ها ارزیابی کرد، نشانه روشنی از عزم دولت و وزارت نفت برای توسعه صادرات گاز ایران است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵