کد مطلب: 85774
 
ایران و صادرات ال.ان.جی به اروپا
 
خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان در تحلیلی به قلم «دالگا خاتین اوغلو» برآورد کرد ایران با توجه به برنامه های زیرساختی خود در آینده می تواند صادرکننده گاز طبیعی مایع شده به اروپا باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان در تحلیلی به قلم «دالگا خاتین اوغلو» برآورد کرد ایران با توجه به برنامه های زیرساختی خود در آینده می تواند صادرکننده گاز طبیعی مایع شده به اروپا باشد. 
به گزارش ایرنا، صادرات گاز به اروپا از برنامه هایی است که می تواند در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز موثر باشد.
اتحادیه اروپا اکنون حدود ٢٢ تا ٢٣ درصد انرژی موردنیاز خود را از گاز طبیعی تامین می کند و براساس مطالعات پارلمان اروپا، امکان صادرات گاز از سوی ١٢ کشور به این قاره وجود دارد که ایران نیز از جمله این کشورها به شمار می رود.
اکنون ایران ظرفیت صادرات سالیانه ٢٥ میلیارد تا ٣٠ میلیارد مترمکعب گاز از هشت مسیر را به اروپا دارد.
مسیر ایران- عراق- سوریه و همچنین مسیر ترکیه که خود شامل چند مسیر مانند دریای سیاه از طریق جمهور آذربایجان، گرجستان و دریای سیاه و دیگری از طریق ارمنستان، گرجستان و دریای سیاه است، از این مسیرهای صادراتی شمار می رود.
در این مسیر، اجرای خطوط لوله سراسری برای انتقال گاز با حجم و فشار بالا از جمله برنامه های شرکت ملی گاز ایران بوده که در این حوزه تاکنون بیش از ٩ خط لوله در سطح کشور اجرا شده است.
خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان نیز در این زمینه نوشت: تحریم ها علیه ایران در ژانویه ۲۰۱۶ (دی ماه ۱۳۹۴ خورشیدی) لغو شد و راه را برای صادرات گاز ایران به اروپا هموار کرد.
این خبرگزاری یکی از مشکلات در این زمینه را کمبود گاز برای پاسخگویی به نیاز داخلی دانست و نوشت: تولید ناخالص گاز ایران در پارسال به ۲۸۵ میلیارد متر مکعب رسید که حدود ۹.۳ درصد بیش از سال مالی پیش از آن بود و تقاضای گاز خانگی از ۹۱ میلیارد مترمکعب به حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کرد.
البته تولید گاز شیرین یا تصفیه شده نزدیک به ۲۳۰ میلیارد متر مکعب است و هنوز ۲ میلیون خانوار ایرانی (از ۲۱ میلیون خانوار) به گاز شهری دسترسی ندارند. بنابراین در آینده تقاضا در این بخش افزایش می یابد؛ مگر اینکه ایران کارایی در این بخش را افزایش دهد.
ترند درباره راهکارهای ایران برای محدودسازی مصرف افزود: اکنون ایران سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری برای بهینه سازی ۶۰۰ هزار سیستم گرمایی مرکزی در آپارتمان ها را تصویب کرده است.
«ایران می گوید این سرمایه گذاری می تواند با بهینه سازی استفاده از انرژی در بخش خانگی، نیروگاه ها و دیگر بخش ها تا سال ۲۰۲۱ میلادی، دستکم سالیانه ۶۰ میلیارد متر مکعب گاز را صرفه جویی کند».
این خبرگزاری تامین سرمایه ۲۰ میلیارد دلاری برای تکمیل پارس جنوبی و ۳۰ میلیارد دلاری برای تامین تجهیزات تقویت فشار گاز و راه اندازی سکوهای بزرگ را از دیگر نیازها برای صادرات گازی به اروپا اعلام کرد و ادامه داد: توافق گازی ۱۰ میلیارد مترمکعبی در سال ایران با عمان می تواند در سه تا چهار سال آتی محقق شود.
بر پایه این گزارش، تولید گاز عمان انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ به طور چشمگیری افزایش یابد. پس از آن عمان ممکن است به طور جدی در مورد گاز ایران و ساخت یک خط لوله زیردریایی تصمیم بگیرد.
خبرگزاری ترند سرمایه گذاری لازم ایران برای استفاده از خط لوله دوقلوی تناپ و تاپ را که قرار است اواخر این دهه سالیانه ۱۶ میلیارد مترمکعب گاز جمهوری آذربایجان را به ترکیه و کشورهای واقع در جنوب آمریکا صادر کنند، هشت میلیارد دلار برای ساخت یک خط لوله یک هزار و ۸۰۰ کیلومتری تا پارس جنوبی به ظرفیت ۱۱۰ میلیون مترمکعب در روز برآورد کرد.
به نوشته این خبرگزاری زیرساخت های کنونی ایران اجازه افزایش سالیانه یک میلیارد و ۵۰۰ مترمکعب صادرات گاز به ترکیه را می دهد که فقط به فصل بهار و تابستان منحصر است، زیرا در فصل سرما، مصرف خانگی گاز در ایران سه برابر می شود.
با این همه،‌ برای رسیدن به هدف صادرات گاز طبیعی مایع، ایران یک طرح به حجم تولید سالیانه ۱۴ میلیارد مترمکعب دارد که نصف آن انجام شده است اما دستکم ۶ میلیارد تا ۹ میلیارد دلار دیگر نیز باید سرمایه گذاری کند تا این طرح تکمیل شود.
ترند نتیجه گیری کرد: برای ایران مایع کردن گاز با استفاده از ظرفیت بیکار گاز طبیعی مایع عمان بسیار سودآورتر است اما در مجموع ایران می تواند در آینده صادرکننده گاز طبیعی مایع به اروپا باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵