۱
 
کد مطلب: 75090
 
ترسیم معادلات گازی جدید ترکمنستان
آیا ترکمنستان رقیب جدید گازی ایران است؟
 
ترکمنستان فعالیتهای خود برای بازاریابی و صادرات گاز را گسترش داده تا زنگ خطر تازه ای برای ایران در عرصه صادرات گاز به صدا دربیاید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۶
ترکمنستان فعالیتهای خود برای بازاریابی و صادرات گاز را گسترش داده تا زنگ خطر تازه ای برای ایران در عرصه صادرات گاز به صدا دربیاید. به گزارش نکونیوز، از منظر مجموع ذخایر گاز، ترکمنستان رتبه چهارم را میان کشورهای جهان از آن خود کرده است لیکن تاکنون نقش این کشور در بازار جهانی گاز بسیار محدود بوده است. هرچند بنظر می‌رسد مقامات این کشور قصد دارند این وضعیت را تغییر دهند. در اواخر سال 2015 پروژه‌هایی به اجرا درآمدند که می‌توانند تولید گاز این کشور و توان صادراتی شرکت دولتی «ترکمن گاز» را افزایش دهند. این شرکت در حال توسعه خط لوله شرق به غرب است که قرار است گاز طبیعی را از میادین شرقی ترکمنستان به سواحل دریای خزر در جنوب کشور برساند. انتظار می‌رود این خط لوله در آینده گاز ترکمنستان را به اروپا برساند. خط لوله قفقاز جنوبی در حال گسترش است و خطوط لوله گاز ترانس آناتولی و ترانس آدریاتیک نیز در حال ساخت هستند. این خطوط لوله، ظرفیت انتقال حجم انبوهی از گاز آذربایجان و سایر کشورها را تا سال 2020 بوجود می‌آورند و تنها تکه گمشده این پازل برای انتقال گاز ترکمنستان، یک مسیر انتقال از دریای خزر است که مذاکرات پیرامون آن بالا گرفته است. پیش از این «ماروس سفکوویچ» معاون اول کمیسیون اروپا گفته بود که انتظار دریافت گاز ترکمنستان را برای سال 2019 دارد. بعد از تیره شدن روابط با روسیه، اروپا قصد دارد به منابع انرژی خود تنوع ببخشد. ترکمنها قصد احداث خط لوله دیگری نیز برای صدور گاز به بازار هند و پاکستان از طریق افغانستان دارند. اینها در حالی است که در ابتدای سال 2016 خبر فسخ یکجانبه و پیش از موعد قرارداد خرید گاز از شرکت ترکمن گاز توسط شرکت گازپروم روسیه اعلام شد. ترکمنستان مدت زمان طولانی گاز خود را از طریق خط لوله آسیای مرکزی که در زمان شوروی سابق احداث شده بود به روسیه صادر می‌کرده است و در سال 2003 طبق یک قرارداد 25 ساله امتیاز آن به شرکت گازپروم اعطا شد. تا سال 2009 نیز روسیه بزرگترین خریدار گاز ترکمنستان بود. در آن دوره روسها علاقه زیادی به خرید گاز ارزان از ترکمن گاز داشتند چرا که سود زیادی از محل بازفروش آن به کشورهای مشترک المنافع و اروپا بدست می‌آوردند. از سال 2009 به بعد همزمان با تصمیم عشق‌آباد به فروش گاز با قیمت معقول‌تر به بازار جهانی، واردات گاز روسیه از این کشور رو به کاهش رفت. بخصوص در این سال انفجاری در خط لوله آسیای مرکزی رخ داد که سبب قطع موقتی صدور گاز شد اما صادرات از سال 2010 با حجم کمتری از سر گرفته شد. لیکن برخلاف تدابیر پیش‌بینی شده در قرارداد، حجم صادرات از 10 تا 11 میلیارد مترمکعب در سال 2010 به 4 میلیارد مترمکعب در سال 2015 کاهش یافت. حجم صادرات در سال 2007 معادل 42.6 میلیارد مترمکعب بود. گازپروم علت این امر را کاهش تقاضا در اروپا و اوکراین اعلام کرده است. به علت افت قیمتها، نرخ ثابت 240 دلاری برای هر 1000 مترمکعب دیگر جذابیتی برای روسها نداشت. به همین جهت گازپروم در سال 2015 دعوایی را در محکمه داوری استکهلم علیه ترکمن گاز طرح کرد و خواستار تعدیل قرارداد شد. پس از اعلام توقف خرید گاز در اوایل سال 2016 از سوی گازپروم، عشق‌آباد تمایل خود به مذاکره مجدد را در راستای همکاریهای اقتصادی با روسیه ابراز کرد. مجموع فعالیتهای ترکمنستان بویژه در حوزه بازاریابی گاز، شاید زنگ خطر تازه ای برای ایران باشد که این همسایه شمالی هم دست روی برخی بازارهای بالقوه ایران برای صادرات گاز گذاشته است. نعیم نوربخش
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۷:۱۳:۱۴
سوال اشتباه است، ترکمنستان بسیار قبلتر و بسیار بیشتر از ایران صادرکننده گاز است! باید گفت ایران می وتاند به توان صادارتی ترکمنستان برسد؟!
من می گویم با این وضع راوبط خارجی بد نه!
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵