کد مطلب: 58260
 
اما و اگرهای اعطای وام بازنشستگان
 
اعطای وام به بازنشستگان اولویت‌بندی می شود که دراین میان افرادی نمی‌توانند وام دریافت کنند. به گزارش افق تازه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ افراد پس از گذر چندین سال از زندگی خود و تلاش و فعالیت بی وقفه وارد مرحله ی جدیدی از زندگی یعنی بازنشستگی می شوند، مرحله ای كه اگر در عنفوان جوانی به آن فكر نباشند به یك بحران تبدیل می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۰
اعطای وام به بازنشستگان اولویت‌بندی می شود که دراین میان افرادی نمی‌توانند وام دریافت کنند.
به گزارش افق تازه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ افراد پس از گذر چندین سال از زندگی خود و تلاش و فعالیت بی وقفه وارد مرحله ی جدیدی از زندگی یعنی بازنشستگی می شوند، مرحله ای كه اگر در عنفوان جوانی به آن فكر نباشند به یك بحران تبدیل می شود.

بازنشستگی به عنوان پدیده اجتماعی، واقعیت مهمی است كه بدون شك در زندگی شغلی نیروی انسانی اتفاق می افتد كه ممكن است به دلایل مختلف زودتر از موعد به وقوع بپیوندد.

بنـابر برآوردهای سازمان ملل در دنیا بیش از 600 میلیون سالمند زندگی می‌كنند كه پیش بینی می شود این رقم در 50 سال آینده به یك میلیارد و 800 میلیون نفر برسد. این در حالی است كه انتظـار مـی‌رود جمعیت 60 سال و بالاتر كشورهای درحال توسعه از 6 درصـد در سـال 1975 بـه 12 درصـد در سال 2025 افزایش یابد.

با توجه به توضیحات فوق سالمندان در دوران بازنشستگی علاوه بر نداشتن فعالیت و در واقع كلافگی و بی حوصلگی از این دوران باید به فكر تامین مخارج خود و خانواده هایشان باشند بر همین اساس در شرایط اقتصادی نابه سامانی به سر می برند.

درهمین راستا چندی پیش عباس رشیدی مدیرکل فرهنگی اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت مرحله نخست وام ضروری قرض‌الحسنه بازنشستگان کشوری در آذر ماه خبر داد.

وی افزود: این وام‌ها در پنج مرحله به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود كه در مرحله اول، تعداد 40 هزار نفر وام‌های ضروری صندوق بازنشستگی کشوری را دریافت خواهند کرد و برای مرحله نخست، اعتباری برابر با مبلغ 80 میلیارد تومان تامین شده است.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری مدت بازپرداخت وام‌های قرض‌الحسنه این دوره را 36 ماهه ذکر کرد و گفت: ماهانه 60 هزار تومان از حقوق بازنشستگان بابت بازپرداخت وام‌های دریافتی از صندوق بازنشستگی کسر می‌شود.

رشیدی سهولت در ثبت نام بدون مراجعه حضوری به بانک‌ها و تنها از طریق ورود به سایت صندوق بازنشستگی را از مزایای وام‌ ضروری قرض‌الحسنه صندوق دانست و بیان كرد:برای پرداخت این وام هیچ ضامن و یا وثیقه‌ای که معمول و مرسوم از بازنشستگان ارجمند دریافت نشده است.

*اعطای وام به بازنشستگان اولویت بندی می شود

پس از گذشت چند روز از خبر اعطای وام به بازنشستگان ، تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه امکان پرداخت وام به تمامی بازنشستگان را نداریم، اظهار داشت: پرداخت وام به تمامی بازنشستگان نیاز به اعتبارات ویژه ای دارد.

وی در مورد وام بازنشستگان تامین اجتماعی، می‌گوید: در حال حاضر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مستمری‌بگیر و بازمانده تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و اگر بخواهیم به تمامی آن‌ها وام بدهیم، نیاز به اعتبارات خیلی ویژه و بیشتری داریم و طبیعی است که امکان این امر وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بیان كرد: باید مانند وام‌ها و تسهیلات دیگری که به افراد تعلق می‌گیرد، وام به بازنشستگان نیز اولویت‌بندی شود که در این میان افرادی که قبلا وام گرفته‌اند، نمی‌توانند دوباره وام دریافت کنند و از سوی دیگر بر اساس سنوات و سن افراد، وام‌های ۲ تا ۳ میلیون تومانی بدون بهره پرداخت خواهد شد.

نوربخش با اشاره به اینکه در سال ٩٤ برای پرداخت وام به بازنشستگان هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده که رقم قابل توجهی است، تصریح کرد: بر اساس بخشنامه‌ای که به شعب بانک رفاه ارسال شده، افراد برای وام ثبت نام می‌کنند که ممکن است یک نفر امسال و یک نفر دیگر بر اساس شرایط در نظر گرفته شده سال آینده وام بگیرد.

بنابراین می توان گفت با وجود تمام تنگناهای مالی، پرداخت وام بدون بهره یکی از اقدامات خوبی است كه برای رفاه حال بازنشستگان تدوین شده است و امیدواریم این پرداخت با سرعت بیشتری صورت گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵