۲
 
کد مطلب: 96600
 
پیشنهاد گرانی بنزین برای کاهش تلفات حوادث رانندگی
باز هم راهکاری معکوس پس از تجربه سهمیه بندی بنزین
 
دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور از سناریوی "گرانی بنزین" برای کاهش تلفات جاده‌ای خبر داده است. سناریویی که تردیدهای جدی در مورد اثربخشی آن وجود دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۶
دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور از سناریوی "گرانی بنزین" برای کاهش تلفات جاده‌ای خبر داده است. سناریویی که تردیدهای جدی در مورد اثربخشی آن وجود دارد.
به گزارش نکونیوز، مهرداد تقی زاده، گرانی بنزین را یکی از راهکار‌های کاهش تلفات جاده‌ای دانسته و گفته: یکی از دلایل بالا بودن نرخ تلفات جاده‌ای در ایران، خودرو محور بودن سفر‌های بین جاده‌ای است که خود آن نیز، ناشی از ارزان بودن قیمت سوخت و بی رغبتی برای استفاده از حمل و نقل ریلی و عمومی است. معاون وزیر راه و شهرسازی میزان تلفات جاده‌ای در سال گذشته را ۱۵ هزار و ۹۰۰ نفر اعلام کرده و گفته: برای کاهش تلفات جاده‌ای باید در بخش زیرساخت‌ها و حمل و نقل عمومی سرمایه‌گذاری جدی صورت پذیرد که نقشه راه ایمنی کشور در این زمینه با سه سناریوی مختلف تهیه و برای تصویب به مقامات دولتی و معاون اول رئیس جمهور ارجاع شده است.
وی افزود: در سناریوی اول، با سرمایه‌گذاری ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی تلفات جاده‌ای در سال ۱۴۰۶ به ۱۵ هزار نفر کاهش می‌یابد و در سناریوی دوم، با سرمایه گذاری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی تلفات جاده‌ای در ده سال آینده به ۱۳ هزار نفر می‌رسد و در آخرین سناریو، با سرمایه‌گذاری ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی، در سال دهم تلفات جاده‌ای به ۹ هزار نفر کاهش خواهد یافت. اما در صورت حرکت با همین وضعیت فعلی، تلفات جاده‌ای در سال ۱۴۰۶ به ۱۹ هزار نفر خواهد رسید. به گفته دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور سناریوی اول شامل انجام اقدامات ایمنی سازی جاده هدایت و سناریوی دوم شامل افزایش سهم حمل و نقل عمومی و واقعی کردن قیمت سوخت است، اما سناریوی سوم، هر دو سناریو می‌شود.
اما آیا این سناریوها عملی است و آیا با افزایش قیمت سوخت، می توان شاهد کاهش تلفات حوادث جاده ای بود؟ تجربه سهمیه بندی سوخت نشان می دهد طرح هایی که بدون پشتوانه های علمی و عملیاتی مطرح می شود، در مرحله اجرا هیچگاه به اهداف مورد نظر نمی رسند. در تجربه سهمیه بندی سوخت که طرحی بسیار شتاب زده و محدودکننده بود، علیرغم کاهش چشمگیر مصرف سوخت در کشور، از صرفه جویی عظیم حاصله از این طرح هیچ دستاوردی حاصل نشد.
دستاورد طرح سهمیه‌بندی بنزین که با کنترل مصرف و واردات بنزین تحقق یافت، ۷۵ میلیارد دلار اعلام شد. قرار بود با صرفه جویی حاصل از طرح سهمیه بندی بنزین، اقدامات متعددی از جمله توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری صورت گیرد. اما عملا اقداماتی که از محل صرفه جویی در مصرف سوخت حاصل شد بسیار پراکنده و ناکافی بود و می توان این پرسش روشن را مطرح کرد که ۷۵ میلیارد دلار مبلغ حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت در دوران سهمیه بندی بنزین که ۸ سال به طول انجامید در کجا صرف شده است؟
همان زمان اعلام شده بود که از آغاز مطالعات طرح کارت هوشمند سوخت و ایجاد زیرساخت‌ها تا زمان راه‌اندازی پروژه کارت هوشمند سوخت حدود ١٥٠ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط دولت و وزارت نفت انجام شده که هزینه اجرای این پروژه در کمتر از دو هفته از محل صرفه‌جویی‌های حاصله بازگشته است. توسعه مصرف CNG هم در همان زمان با سرمایه‌گذاری سه میلیارد دلاری دولت در ساخت و توسعه جایگاه‌های عرضه این سوخت و همچنین تولید خودروهای گازسوز صورت گرفت و ارزش صرفه جویی حاصل شده در سال های ۸۶ تا ۹۳حدود ۹۸.۵ میلیارد دلار تخمین زده شده بود که حدود ۷۵ میلیارد دلار آن بخاطر سهمیه بندی بنزین و هدفمندی یارانه ها و حدود ۲۴ میلیارد دلار ناشی از استفاده از CNG بوده است.
آمارهای فوق نشان می دهد تنها بخش اندکی از مجموع درآمدهای حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت در جایی مشخص و مرتبط هزینه شده است. در حالیکه قرار بود از محل صرفه جویی در مصرف سوخت، بزرگراههای برون شهری توسعه یافته و ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری تقویت شود که عملا گامی جدی در این عرصه برداشته نشد. حتی پروژه ساخت آزادراه تهران – شمال هم که در صورت افتتاح می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف سوخت در کشور داشته باشد، در آن دوره عملا متوقف بود.
حال با چنین تجربه تلخ و شکست خورده ای، اکنون معاون وزیر راه و شهرسازی مدعی است با افزایش قیمت سوخت می توان ناوگان حمل و نقل عمومی را گسترش داد و استفاده از خودرو در جاده های برون شهری و به تبع آن تصادفات جاده ای را کاهش داد. به نظر می رسد راهکار مطرح شده، راهکاری از آخر به اول است که باز هم باید فشار ان را مردم تحمل کنند. به عبارت دیگر، ابتدا قیمت سوخت افزایش یابد تا از این طریق، ناوگان حمل و نقل جاده ای تقویت شود و استفاده از خودروی شخصی کاهش یابد و به تبع آن تصادفات رانندگی کم شود. در حالیکه مسوولان بهتر است یک بار هم راهکار را از اول به آخر اجرا کنند تا فشاری به مردم وارد نشود. آنها ابتدا ناوگان حمل و نقل عمومی را گسترش دهند، جاده ها را ایمن کنند و بعد که زمینه ها فراهم شد، قیمت سوخت را افزایش دهند. متاسفانه راهکارهای مطرح شده توسط برخی مسوولان، فشار اصلی را به مردم وارد می کند.
در دوره ای هم که سوخت سهمیه بندی و بعد آزاد شد، ابتدا در مدت زمان کوتاهی، مردم استفاده از خودروهای شخصی را کاهش دادند. اما پس از کمتر از یک ماه، وقتی مردم دیدند ناوگان حمل و نقل شهری و برون شهری، پاسخگوی نیاز مردم نیست و در واگن های مترو در داخل شهر به دلیل ازدحام جمعیت دچار مشکل می شوند و در مسافرتهای برون شهری هم به دلیل کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی ایمن و ارزان و کمبود خطوط ریلی و گرانی خطوط هوایی، نمی توانند راحت و آسان از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند، پرداخت قیمت بالای بنزین را به جان خریدند و دوباره به خودروی شخصی روی آوردند.
مسوولان بهتر است یک بار هم از خود شروع کنند و پس از انجام وظایف خود برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری، آنگاه با افزایش قیمت سوخت مردم را مجاب به استفاده از ناوگان عمومی کنند تا خاطره تلخ سهیمه بندی سوخت و فشار فراوان به مردم که حاصلش عدم هزینه کرد ۷۵ میلیارد دلار حاصل از صرفه جویی در نقاط اثرگذار بود تکرار نشود.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۹-۱۷ ۲۱:۳۰:۱۴
اتفاقا پیشنهاد خوبی است و باعث کاهش تک سرنشین ها میشود مثلا 5 نفر در یک اداره به جای اینکه هرکدام یک خودرو بیاورد هر کدام یک روز خودرو می آورد و موجب جلوگیری از هدر رفت منابع و کاهش آلودگی هوا میشود.
 
mm2
۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۲۰:۳۸:۳۴
واقعن این آقایون را کی بهشون سمت و مسئولیت می دهد. این تصمیمات عجیب غریب را به جای راه حل واقعی دنبال کردن عقب گرد است.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵