کد مطلب: 78880
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
استفاده ایران از فرصت توافق اوپک
 
قیمت نفت اولین هفته سال ۲۰۱۷ میلادی را با افزایش پشت سر گذاشت. قیمت نفت برنت برای دومین هفته متوالی و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت برای سومین هفته متوالی افزایش یافت. با این حال هنوز عواملی همچون ارزش بالای دلار در برابر سایر ارزهای جهانی، افزایش بیشتر قیمت نفت را محدود کرده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۳
قیمت نفت اولین هفته سال ۲۰۱۷ میلادی را با افزایش پشت سر گذاشت. قیمت نفت برنت برای دومین هفته متوالی و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت برای سومین هفته متوالی افزایش یافت. با این حال هنوز عواملی همچون ارزش بالای دلار در برابر سایر ارزهای جهانی، افزایش بیشتر قیمت نفت را محدود کرده است.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته قیمت نفت علی‌رغم افزایش ارزش دلار، افزایش یافت. برخی از کشورهای عضو اوپک از جمله عربستان سعودی و کویت در هفته گذشته اعلام کردند که تولید نفت خود را همزمان با اجرایی شدن توافق نفتی کاهش داده‌اند.
منابع آگاه می‌گویند که عربستان تولید نفت خام متوسط و سنگین خود را کاهش داده است. همچنین سعودی‌ها قیمت رسمی نفت خام سبک خود برای بازارهای آسیایی را ۶۰ سنت افزایش داده‌اند و آن را به ۱۵ سنت زیر قیمت منطقه‌ای آن رسانده‌اند.
انرژی اسپکتس گفته است که عراق به احتمال زیاد سهمیه خود را رعایت نخواهد کرد و در پی فریب اوپک خواهد بود. در کل در هفته گذشته گمانه‌زنی‌هایی نسبت به این موضوع که برخی از کشورها، توافق به دست آمده در وین را به طور کامل اجرا نخواهند کرد، وجود داشت. این گمانه‌زنی‌ها یکی از دلایلی بود که افزایش بیشتر قیمت نفت را مهار کرد.
آمریکا در ماه دسامبر ۱۵۶ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی در جهان است و افرایش ایجاد شغل در این کشور نشان می‌دهد که تقاضا برای نفت در این کشور همچنان در سطح مناسبی حفظ خواهد شد. این عامل، یکی از عواملی بود که باعث شد قیمت نفت در آخرین روز کاری هفته (جمعه) افزایش یابد.
دیروز خبرگزاری رویترز اعلام کرد که ایران در ۳ ماهۀ پایانی سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۳ میلیون بشکه نفت ذخیره‌شده خود بر روی دریا را فروخته و از معافیت کاهش تولید نفت بر اساس توافق اوپک، به نفع خود استفاده کرده است. هدف ایران از فروش نفت ذخیره‌شده این بوده که سهم خود از بازار را مجددا به دست آورده و مشتری‌های جدیدی در بازار اشباع‌شده نفت پیدا کند.
بر این اساس، در سه ماه گذشته ایران تقریباً نیمی از نفتی را که در نفت‌کش‌های خود ذخیره کرده بود، فروخته است. میزان نفتی که ایران در نفت‌کش‌های خود در دریا نگهداری می‌کرد از ۲۹.۶ میلیون بشکه در آغاز ماه اکتبر به ۱۶.۴ میلیون بشکه رسیده است. منابع آگاه به رویترز گفته‌اند ایران درحال حاضر ۱۲ تا ۱۴ نفت‌کش نفتِ ذخیره‌شده در دریا دارد که هنوز به فروش نرسیده است؛ این در حالی است که در فصل تابستان تعداد این نفت‌کش‌ها ۳۰ فروند بود.
هفته گذشته صنعت حفاری آمریکا نیز عملکرد مثبتی داشت. به تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا ۴ دکل اضافه شد. در حاضر ۵۲۹ دکل نفتی فعال در آمریکا وجود دارد که بیشترین میزان از دسامبر سال ۲۰۱۵ تاکنون است. این دهمین هفته متوالی است که تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا افزایش می‌یابد.
نفت خام برنت کار خود را در هفته گذشته با قیمت ۵۷ دلار و ۱۰ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. این قمیت نزدیک به بالاترین قیمت نفت در ۱۸ ماه گذشته است. نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت نیز کار خود را با قیمت ۵۳ دلار و ۹۹ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵