داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85242
 
تجارت ایران و پاکستان پس از برجام
 
منحنی مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان که در سال های گذشته، بطور مستمر سیر نزولی داشت، پس از امضای برجام در سال 1394، به تدریج روند صعودی خود را آغاز کرد به گونه ای که در سال 1395، دو کشور شاهد افزایش 35 درصدی در مبادلات تجاری فیما بین بودند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰
منحنی مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان که در سال های گذشته، بطور مستمر سیر نزولی داشت، پس از امضای برجام در سال 1394، به تدریج روند صعودی خود را آغاز کرد به گونه ای که در سال 1395، دو کشور شاهد افزایش 35 درصدی در مبادلات تجاری فیما بین بودند.
به گزارش ایرنا، آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است. این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.
کالاهایی همچون پروپان و بوتان (LPG)،قیر ،خشکبار و سایر مشتقات گازی و نفتی از مهم ترین اقلام صادراتی کشورمان به پاکستان در سال 1395 بود.
تلاش ها برای از سرگیری فعالیت کانال های بانکی بین دو کشور در مراحل نهایی قرار داد و ایران و پاکستان به زودی شاهد شروع دوباره همکاری های بانکی خواهند بود که به دلیل تحریم های هسته ای پیش از برجام، متوقف شده بود.
امضای توافقنامه همکاری های بانکی که اخیر میان بانک های مرکزی ایران و پاکستان انجام شد، راه را برای شروع همکاری های بانکی هموار کرده است.
روند صعودی مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان همچنان با شیب ملایم ادامه دارد و به محض تحقق از سرگیری همکاری های بانکی میان دو کشور، ایران و پاکستان با توجه به ظرفیت های فراوان، شاهد جهش در مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی خواهند بود.


** دولت کنونی ایران بستر جهش روابط تجاری با پاکستان را فراهم کرده است
'زبیر طفیل' رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان اخیرا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به روند صعودی نمودار روابط تجاری و اقتصادی این کشور با ایران، گفت: در نتیجه اقدامات دولت کنونی ایران از جمله توافق هسته ای 'برجام'، زمینه های خوبی برای جهش مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان فراهم شده است.
این مسئول اقتصادی و تجاری پاکستان گفت: نگاه ایران به سمت گسترش روابط با پاکستان و متقابلا تمایل پاکستان برای گسترش همکاری ها با ایران به ویژه در حوزه تجارت و اقتصاد، از اصول سیاست های دو کشور است. به هرحال در دوره دولت کنونی ایران، تلاش های جدی تری از سوی تهران برای فراهم کردن زمینه های رشد مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور انجام شده و هیات های زیادی پیرامون این موضوع، میان دو کشور تبادل شده است و رفت و آمد این هیات ها در سطوح دولتی و بخش های خصوصی همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به امضای اخیر 'توافقنامه بانکی و سازوکار پرداخت' بین بانک های مرکزی دو کشور که در تهران انجام شد، گفت: همین توافقنامه که زمینه ساز شروع همکاری های بانکی و از سرگیری فعالیت کانال های بانکی بین دو کشور خواهد بود، اقدام ارزشمندی است که با تلاش و پیگیری های دولت کنونی ایران انجام شد.
زبیر طفیل همچنین لغو تحریم های هسته ای ایران در نتیجه تلاش های تیم مذاکره کننده دولت کنونی این کشور را یکی از راهگشاترین اقدامات برای افزایش حجم تجارت ایران با پاکستان و سایر کشورهای جهان دانست و گفت که آثار این اقدام دولت ایران، گام به گام درحال تحقق یافتن است و آینده درخشانی را برای اقتصاد ایران ترسیم کرده است.
این چهره اقتصادی و فعال تجاری پاکستان معتقد است که دولت کنونی جمهوری اسلامی ایران سیاست های اقتصادی خوبی را برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری با سایر کشورهای جهان در پیش گرفته است.
وی با بیان اینکه پیش از امضای برجام، نمودار مربوط به حجم مبادلات تجاری ایران روندی نزولی داشت، گفت: رقم مبادلات تجاری بین دو کشور در یکی دو سال اخیر حتی به تنها چند صد میلیون دلار کاهش یافته بود ما این روند، اکنون سیر صعودی به خود گرفته و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور به دو میلیارد دلار تا یک سال آینده قابل انتظار است.
رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان اظهار داشت که با توجه به امضای توافقنامه اخیر میان بانک های مرکز دو کشور، انتظار می رود فعالیت های تجاری رسمی براساس این توافقنامه بانکی ظرف کمتر از یک ماه عملا آغاز شود.
وی افزود: تجار و بازرگانان پاکستانی به خوبی ظرفیت های اقتصادی و صنعتی ایران را می شناسند و خود را برای واردات محصولات ایرانی مورد نیاز پاکستان و نیز صادرات برخی اقلام تولیدی پاکستان به ایران آماده کرده اند.
زبیر طفیل به دولت آینده ایران، صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو برنده میدان خواهد بود، توصیه کرد که برای کمک به روند رو به گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، مسیر کنونی را ادامه دهد.
این مسئول پاکستانی زمینه ها و ظرفیت های موجود بصورت بالفعل و بالقوه در ایران و پاکستان را برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری بسیار بالا توصیف کرد و گفت: دسترسی به رقم تجاری پنج میلیارد دلاری بین ایران و پاکستان که سران دو کشور نیز بر ضرورت تحقق آن تاکید کرده اند، در چند سال آینده دو از دسترس نیست.
پرفسور حسن عسگری رضوی از تحلیل گران صاحب نام پاکستان در حوزه مسائل منطقه ای نیز درخصوص روابط ایران و پاکستان در زمان دولت یازدهم ایران، به خبرنگار ایرنا گفت که این روابط به رغم برخی مسائل جزئی میان دو کشور که همواره کم و بیش وجود داشته است، در مجموع روابطی بسیار دوستانه بوده و در زمان دولت کنونی ایران نیز، روابط دوستانه در مسیر خود ادامه یافت و در سال های اخیر، پس از امضای برجام، گشایش هایی در روابط تجاری و اقتصادی دو کشور همسایه درحال ایجاد شدن است که افق روشنی رای برای همکاری های اقتصادی و تجاری دو همسایه نوید می دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵