کد مطلب: 106826
 
شمارش معکوس برای افتتاح سه پروژه پتروشیمی در عسلویه
 
سه طرح جدید فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس، متانول مرجان و فاز یک توسعه پتروشیمی دماوند سه شنبه از سوی رئیس جمهوری در عسلویه به بهره برداری رسمی می رسد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۱
سه طرح جدید فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس، متانول مرجان و فاز یک توسعه پتروشیمی دماوند سه شنبه از سوی رئیس جمهوری در عسلویه به بهره برداری رسمی می رسد.

به گزارش شانا به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران، در شرایط کنونی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران حدود ۶۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن (بدون احتساب پتروشیمی تعطیل شده آلیانس) است که با بهره‌برداری از دو مجتمع تولیدی فاز سوم پتروشیمی پردیس و پتروشیمی مرجان این ظرفیت از مرز ۶۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تن در سال عبور می‌کند.

بر این اساس به‌زودی فاز سوم پتروشیمی پردیس با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن اوره و آمونیاک و پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول و فاز نخست پتروشیمی دماوند با حضور رئیس جمهوری و وزیر نفت به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

پردیس بزرگترین تولیدکننده اوره جهان

با بهره‌برداری رسمی از فاز سوم پتروشیمی پردیس، این مجتمع به بزرگترین تولیدکننده اوره و آمونیاک منطقه خاورمیانه و جهان با ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون و ۲۶۵ هزار تن اوره و آمونیاک تبدیل می‌شود.

هزینه اجرای این پروژه ۵۰۲ میلیون یورو بوده که از محل درآمد فازهای نخست و دوم مجتمع پتروشیمی پردیس تأمین شده ‏است. این هزینه شامل احداث واحدهای جانبی یوتیلیتی از جمله دو بویلر هر کدام به ظرفیت ۱۵۰ تن در ساعت، طرح توسعه ‏آبگیر و احداث واحد تولید آب ‏DM‏ به ظرفیت ۳۰۰ مترمکعب در ساعت است.

در همین حال، رضا جعفری، رئیس خدمات فنی پتروشیمی پردیس به تازگی اعلام کرده است: واحد آمونیاک فاز سوم پتروشیمی ‏پردیس از زمان بهره‌برداری در آبان‌ماه پارسال تاکنون موفق به تولید ۳۲۷ هزار تن آمونیاک شده که این میزان معادل ‌‏۶۹ درصد برنامه پیش بینی شده تا پایان شهریورماه امسال است.

این مقام مسئول با اعلام این‌که در این مدت واحد اوره فاز سوم، ۴۰۱ هزار تن اوره تولید کرده است که پیش بینی می‌شود این ‏مقدار تا پایان شهریورماه به ۵۲۲ هزار تن برسد، اظهار کرد: بر این اساس تا پایان شهریورماه واحد اوره فاز سوم پتروشیمی ‏پردیس به ۷۰ درصد برنامه پیش بینی شده خود دست یابد.

افتتاح طرح جدید متانول ایران

در شرایط کنونی ساخت و بهره برداری از سه طرح جدید تولید متانول شامل پتروشیمی کاوه با ظرفیت تولید سالانه ۲ میلیون و ۳۱۰ هزار تن متانول، پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول و فاز نخست پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول، همگی با پیشرفت نزدیک به ۱۰۰ درصد در حال انجام است.

تولید تجاری متانول در پتروشیمی مرجان از ۲۹ مرداد ماه امسال آغاز شده و با توجه به آماده نبودن فازهای دو و سه طرح پتروشیمی دماوند، واحد تولید اکسیژن پتروشیمی مرجان به منظور تامین برخی خدمات یوتیلیتی (خدمات پشتیبانی) این مجتمع تابستان امسال به بهره‌برداری رسیده است.

شرکت پتروشیمی دماوند، مجری طرح تامین یوتیلیتی و آفسایت فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.

پیش از این قرار بود یوتیلیتی واحدهای پتروشیمی فازدوم عسلویه مانند فاز یک، به صورت متمرکز تامین شود، اما با توجه به روند پیشرفت پتروشیمی مرجان و زمان‌بر شدن روند خصوصی‌سازی طرح دماوند، پتروشیمی مرجان با تغییر راهبرد و برای جلوگیری از تاخیر در تولید، اقدام به ساخت واحد ASU (تولید اکسیژن) کرده است.

گشایش فاز نخست طرح پتروشیمی دماوند

ساخت یوتیلیتی متمرکز یکی از سیاست‌های کلان دولت به منظور کاهش هزینه‌ها و افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران به منظور سرمایه‌گذاری در ساخت و توسعه صنایع پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر بوده و همسو با این سیاست کلان ساخت پتروشیمی دماوند با هدف تامین خدمات جانبی پتروشیمی‌ها در فاز دوم عسلویه در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس، هفته جاری فاز نخست پتروشیمی دماوند شامل نیروگاه با ظرفیت تولید یک هزار و ۹۰۰ مگاوات برق شامل ۱۲ توربین و واحد بخار این نیروگاه ساخته شده و آماده بهره برداری رسمی است.

در کنار راه‌اندازی واحدهای تولید برق و بخار پتروشیمی دماوند، با بهره برداری از تاسیسات GIS و پست‌های انتقال برق، هم‌اکنون امکان تامین برق مورد نیاز طرح‌های به بهره برداری رسیده و پروژه‌های در حال ساخت پتروشیمی در فاز دوم منطقه ویژه پارس هم فراهم شده است.

طرح پتروشیمی دماوند برای تامین یوتیلیتی و خدمات جانبی مورد نیاز طرح‌های پتروشیمی، الفین‌های (۵، ۱۱، ۱۲، ۱۴ و ۱۶) متانول‌های (کیمیای پارس خاورمیانه ، دنا ، سبلان ، ونیران ، مرجان ، دی پلیمر آرین ، آرمان متانول و متانول/آمونیاک ارگ شیمی پارسا) جداسازی اتان، پلی اتیلن سنگین پتروشیمی مهر، طرحهای آمونیاک – اوره (هنگام، هرمز و لاوان) آمونیاک ۲، توسعه پتروشیمی جم و پلی استایرین پارس ، طرح PP/PDH شرکت مهر پترو کیمیا و MEG مروارید در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار در محدود فاز ۲ طرح‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس احداث خواهد شد. ماده اولیه این طرح گاز طبیعی و آب دریاست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵