کد مطلب: 99382
 
۱۲ میلیارد دلار سرمایه خارجی در صنعت برق
 
وزیر نیرو گفت: ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار قرارداد سرمایه گذاری خارجی در بخش برق کشور نهایی شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
وزیر نیرو گفت: ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار قرارداد سرمایه گذاری خارجی در بخش برق کشور نهایی شده است.

به گزارش نکونیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رضا اردکانیان در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: دو و نیم میلیارد دلار از این سرمایه گذاری در زمینه تولید دو هزار مگاوات برق در نیروگاه های خورشیدی است که ۷۰ درصد این سرمایه گذاری را از خارج تأمین می کنیم.

وی گفت: در دهه فجر امسال پنج هزار و ۳۱۷ طرح انتقال، توزیع و فوق توزیع با سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که از جمله آنها ۴۳ طرح نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات است.
اردکانیان افزود: هفت پروژه نیروگاهی به ظرفیت دو هزار و ۷۲۳ مگاوات با سرمایه گذاری دو میلیون و ۹۰ هزار یورو از جمله این طرح هاست.
وی گفت: افتتاح بخش بخار نیروگاه چادرملو با سرمایه گذاری ۲۸۰ میلیون یورو و نیروگاه تابان با سرمایه گذاری ۲۸۸ میلیون یورو در روز شنبه در استان یزد جمعاً به ظرفیت ۳۲۰ مگاوات از جمله دیگر طرح های بخش برق در دهه فجر است.
اردکانیان با بیان اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت نصب شده تولید برق در کشور تنها هفت هزار و ۲۴ مگاوات بود افزود: هم اکنون ۹۰ درصد تجهیزات صنعت برق را در داخل کشور می‌سازیم و چهاردهمین کشور دنیا و نخستین کشور منطقه از نظر ظرفیت ساخت این تجهیزات هستیم.
وی گفت: ۴۰ سال پیش چهار هزار و ۳۰۰ روستای کشور به شبکه برق متصل بودند که این تعداد هم اکنون به ۵۷ هزار روستا رسیده است.
اردکانیان با بیان اینکه ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر از برنامه های دولت است افزود: سالانه باید هزار مگاوات به ظرفیت برق تجدیدپذیر کشور اضافه کنیم و هم اکنون ۶۰۰ مگاوات آن آماده است.
وی گفت: در دهه فجر یکصد طرح آب رسانی شهری، روستایی و فاضلاب به ارزش ۱۰ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد.
وزیر نیرو افزود: ۹۹،۴ جمعیت شهری و ۷۳ درصد جمعیت روستایی کشور به شبکه آب شرب متصل هستند.
وی گفت: شش میلیون جمعیت روستایی هم اکنون تحت پوشش شبکه آب آشامیدنی قرار دارند که تا پایان دولت دوازدهم این تعداد به هشت میلیون نفر خواهد رسد.
اردکانیان افزود: ۴۸ درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.
وی با بیان اینکه به جای برنامه مقابله با خشکسالی در پی اجرای برنامه سازگاری با خشکسالی هستیم گفت: در بخش کشاورزی نیازمند تمرکز بر مصرف بهینه آب و انتخاب بهترین الگوی کشت هستیم و به پسآب به عنوان یک منبع عظیم توجه داریم.
اردکانیان با بیان اینکه شش میلیارد مترمکعب برای آب آشامیدنی و صنعت کشور مصرف می شود افزود: از این مقدار ۴،۳ میلیارد مترمکعب پسآب تولید می شود که هم اکنون تنها ظرفیت تصفیه ۱،۲ میلیارد مترمکعب آن را داریم و باید روی این موضوع سرمایه گذاری کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵