کد مطلب: 82812
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
سایه حمله موشکی ترامپ بر بازار نفت
 
بازار نفت در هفته گذشته تحولات بسیار مهمی را پشت سر گذاشت: این تحولات با تأثیرگذاری توافق نفتی بر بازار نفت آغاز شد و در نهایت با حمله موشکی غیرمنتظره آمریکا به سوریه که باعث افزایش قیمت نفت شد، خاتمه یافت. در مجموع، قیمت نفت برنت در هفته گذشته ۴.۵ درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان در یک ماه گذشته رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
بازار نفت در هفته گذشته تحولات بسیار مهمی را پشت سر گذاشت: این تحولات با تأثیرگذاری توافق نفتی بر بازار نفت آغاز شد و در نهایت با حمله موشکی غیرمنتظره آمریکا به سوریه که باعث افزایش قیمت نفت شد، خاتمه یافت. در مجموع، قیمت نفت برنت در هفته گذشته ۴.۵ درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان در یک ماه گذشته رسید.
به گزارش نکونیوز، نفت خام برنت که هفته گذشته را در کانال ۵۲ دلاری آغاز کرده بود، در تمام روزهای هفته گذشته، افزایش قیمت را تجربه کرد و در نهایت کار خود را در کانال ۵۵ دلاری به پایان رساند.
حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در استان حمص سوریه باعث شد تا قیمت نفت با جهش روبرو شود. تنها ساعتی پس از اعلام این حمله، قیمت نفت خام برنت بیش از دو درصد افزایش یافت و حتی وارد کانال ۵۶ دلاری شد. اما در ادامه قیمت نفت اندکی عقب نشست.
سوریه در منطقه خاور میانه واقع شده است و حمله آمریکا به این کشور، بیش از هر چیز ریسک‌های ژئوپلیتیک بازار نفت را به نمایش گذاشت. بالا گرفتن تنش‌ها در خاور میانه می‌تواند عرضه نفت به بازارهای جهانی را مختل کند و به همین دلیل بود که بازار سریعاً به تجاوز آمریکا به سوریه، واکنش نشان داد.
اما پیش از حمله آمریکا به سوریه نیز در هفته گذشته بازار نفت سیر سعودی را تجربه می‌کرد. اثرات کاهش تولید نفت از طرف اوپک و برخی از کشورهای غیرعضو اوپک رفته رفته در هفته گذشته پدیدار شد: موجودی انبارهای نفت در آسیا و اروپا به صورت تدریجی رو به کاهش گذاشته است و حمل و نقل دریایی نفت از ابتدای سال جاری میلادی ۱۷ درصد کاهش یافته است. (گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: کدام تحولات به کمک بازار نفت آمدند؟)
با این حال، در هفته گذشته باز هم موجودی انبارهای نفت در آمریکا افزایش یافت. در حالی که کارشناسان انتظار داشتند که موجودی انبارهای نفت در آمریکا کاهش پیدا کند، در هفته گذشته اعلام شد که موجودی انبارهای نفت در این کشور ۱.۶ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۵۳۵.۵ میلیون بشکه رسیده است. حجم بی‌سابقه ذخیره‌سازی نفت در آمریکا باعث فشار به قیمت‌های نفت شده است اما این امر در هفته گذشته نتوانست مانع افزایش قیمت نفت باشد.
در هفته گذشته اعلام شد که چین با پشت سر گذاشتن کانادا به بزرگ‌ترین واردکننده نفت آمریکا تبدیل شده است. دیدار ترامپ و رئیس جمهور چین نیز در این هفته صورت گرفت. ترامپ، کسری تجاری آمریکا در رابطه با چین را نشانه گرفته و اعلام کرده که دیدارش با شی جین پینگ دیدار بسیار دشواری است. در صورتی که ترامپ بخواهد تنش‌ها در رابطه آمریکا و چین را بیشتر کند، روابط تجاری دو کشور تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. در واقع، احتمال این وجود دارد که با کاهش صادرات نفت آمریکا به چین، عرضه نفت از وضعیت کنونی نیز محدودتر شود. صادرات نفت آمریکا که تا همین دو سال پیش ممنوع بود حالا به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.
یکی از عوامل افزایش قیمت نفت در هفته گذشته تقویت احتمال تمدید توافق نفتی بود. طبق توافق نفتی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک متعهد شدند که در مجموع تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اثرات این کاهش تولید در هفته گذشته در قالب کاهش ۱۷ درصدی حمل و نقل دریایی نفت از ابتدای سال جاری میلادی خود را نشان داد.
با این حال، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه دیروز گفت هنوز برای صحبت درباره این که توافق نفتی تمدید می‌شود یا خیر، «بسیار زود» است. نواک گفت که در اواخر ماه آوریل یا اوایل ماه مه، مشخص‌تر خواهد شد که آیا طرح کاهش تولید نفت تمدید می‌شود یا خیر.
در هفته گذشته اعلام شد که علی‌رغم افزایش قیمت نفت، روند خرج کردن ذخایر ارزی عربستان توسط دولت این کشور متوقف نشده و این ذخایر به سرعت در حال مصرف شدن هستند. عربستان سعودی در ژانویه ۲۰۱۷، ۱۱.۸ میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی خارجی خود را مصرف کرده است. در فوریه ۲۰۱۷ نیز عربستان ۹.۸ میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی خود را برای جبران کسری بودجه «به آتش کشیده است». عربستان سعودی برای جبران کسری بودجه دست به دامن ذخایر ارزی خود شده و در دو سال و نیم گذشته حدود ۲۳۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را خرج کرده است. (گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: سعودی‌ها همچنان ذخایر ارزی خود را آتش می‌زنند)
در هفته گذشته باز هم تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا افزایش یافت. این دوزادهمین هفته متوالی است که تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا افزایش می‌یابد. به تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا ۱۰ عدد افزوده شد و تعداد دکل‌های فعال نفتی در این کشور به ۶۷۲ عدد رسید. در یک‌سال گذشته، شرکت‌های نفتی آمریکا تعداد دکل‌های فعال خود را ۳۱۸ عدد (۹۰ درصد) افزایش داده‌اند. این امر نشان می‌دهد که فعالیت‌ها در صنعت نفت شیل آمریکا پس از دوره‌ای کاهش، مجددا رونق گرفته است.
نفت برنت کار خود را در هفته گذشته با قیمت ۵۵ دلار و ۲۴ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در هفته گذشته در قیمت ۵۲ دلار و ۲۴ سنت به ازای هر بشکه بسته شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵