کد مطلب: 85639
 
نگاه نکونیوز به برنامه اقتصادی دولت دوازدهم- بخش دوم
از اصلاحات در بودجه‌ تا تغییر نقش صندوق توسعه ملی
نقش درآمدهای نفتی در دولت دوم روحانی
 
دولت دوازدهم در برنامه اقتصادی خود قصد دارد از یک سو کاری کند که شوک‌های ناشی از قیمت نفت به بودجه دولت، فشار وارد نکند و از سوی دیگر می‌خواهد با تغییر نقش صندوق توسعه ملی، درآمدهای نفتی را به عنوان نیروی محرکه توسعه اقتصاد کشور به کار گیرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
دولت دوازدهم در برنامه اقتصادی خود قصد دارد از یک سو کاری کند که شوک‌های ناشی از قیمت نفت به بودجه دولت، فشار وارد نکند و از سوی دیگر می‌خواهد با تغییر نقش صندوق توسعه ملی، درآمدهای نفتی را به عنوان نیروی محرکه توسعه اقتصاد کشور به کار گیرد.
به گزارش نکونیوز، تغییرات قیمت نفت همواره بر اقتصاد کشور تأثیر داشته است. عمده‌ترین این تأثیرات را در اواخر دولت پهلوی شاهد بودیم. افزایش قیمت نفت در سال ۵۲ درآمدها و هزینه‌های رژیم پهلوی را افزایش داد و با کاهش قیمت نفت در سال ۵۶، این رژیم با شوک بزرگ اقتصادی ناشی از کاهش ناگهانی درآمدها روبرو شد.
دولت دوازدهم قصد دارد با تغییر رویه فعلی تقسیم درآمدهای نفتی بین بودجه دولت، شرکت ملی نفت و صندوق توسعه ملی کاری کند که شوک‌های حاصل از تغییر قیمت نفت نتواند این سه بخش مهم را تحت تأثیر قرار دهد.
برای انجام این کار، روحانی قصد دارد در دولت دوم خود، سیاست‌ها را طوری تنظیم کند که میزان ارز حاصل از صادرات نفت که به بودجه دولت وارد می‌شود، فارغ از نوسانات قیمت نفت تعیین ‌شده و در سهم بودجه دولت و شرکت ملی نفت، ثبات‌سازی صورت گیرد. دولت دوزادهم مدعی است این امر، یک عامل نااطمینانی و عدم قطعیت مهم را از بودجه حذف خواهد کرد. یکی دیگر از ابزارهای دولت برای جلوگیری از کسری بودجه ناشی از کاهش درآمدها، انتشار اوراق اسلامی است.
دولت دوازدهم قصد دارد با متوازن کردن بودجه و مقام‌سازی آن در برابر کاهش قیمت نفت با استفاده از این دو ابزار مهم، استقراض دولت از بانک‌ها را ممنوع کند تا منابع بانک‌ها با قدرت بیشتری بتواند در خدمت توسعه اقتصاد کشور قرار گیرد.
دولت دوازدهم قصد دارد با تغییر نقش صندوق توسعه ملی کاری کند که بخش خصوصی راحت‌تر بتواند از منابع این صندوق برای توسعه کشور بهره ببرد. در قانون برنامه ششم توسعه، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت‌خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال اول برنامه سی درصد تعیین شده و قرار است سالانه حداقل دو واحد درصد به این سهم اضافه ‌شود. دارایی‌های صندوق توسعه ملی هم ۶۲ میلیارد دلار است.
دولت دوازدهم، طبق برنامه اقتصادی خود، قصد دارد با تغییر نام این صندوق به صندوق ثروت ملی، آن را به نهادی مهم برای توسعه بخش خصوصی و جذب سرمایه ‌خارجی تبدیل کند. طبق این برنامه، صندوق می‌تواند وارد فعالیت‌هایی شود که بتواند سود متعارف و قابل رقابت را از کارکرد مالی خود کسب کند.
در واقع دولت دوازدهم قصد دارد با استفاده از تغییر نقش صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی را به حضور در طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی ترغیب کند. تاکنون یکی از عناصر مهم در رشد زیرساخت‌های کشور، بودجه عمرانی بوده که در سال‌های اخیر در مقایسه با بودجه جاری، حجم نسبی کمتر و نوسان بیشتری داشته است. دولت‌ها به هنگام کسری بودجه، در اولین گام بودجه عمرانی را کاهش می‌دهند و این امر توسعه کشور مختل می‌کند.
برای مقابله با این معضل دولت دوازدهم قصد دارد با سرمایه‌گذاری مشترک دولت، صندوق توسعه ملی و بانک‌ها، بسته‌های جذاب پروژه‌های عمرانی را ایجاد کند تا بخش خصوصی برای مشارکت در این پروژه‌ها ترغیب شود. در واقع دولت می‌خواهد ساز و کار تأمین مالی پروژه‌های عمرانی را از این طریق بهبود ببخشد.
یکی دیگر از رئوس برنامه اقتصادی دولت، تغییر نقش بانک‌ها در اقتصاد کشور است. عمده اشتغال کشور در بنگاه‌های کوچک و متوسط صورت می‌گیرد، اما این بنگاه‌های بزرگ بوده‌اند که عمده اعتبارات بانکی را به خود اختصاص داده‌اند. دولت در بنامه اقتصادی خود قصد دارد از یک‌سو کاری کند که منابع بانک‌ها به سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط هدایت شود و از سوی دیگر می‌خواهد با اصلاح و توسعه بازار سرمایه کاری کند که بنگاه‌های بزرگ، تأمین مالی خود را با استفاده از این بازار انجام دهند.

(بیشتر بخوانید: نگاه نکونیوز به برنامه اقتصادی دولت دوازدهم- بخش اول؛ روحانی چگونه می‌خواهد تحول اقتصادی ایجاد کند؟)

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵