کد مطلب: 39379
 
گازپروم در قرارداد با ترکیه سالی 700 میلیون دلار ضرر می‌کند
تلاش پوتین برای خروج از انزوا با اهرم گاز
 
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، می‌کوشد تا شکست را به پیروزی تبدیل کند. او پس از مخالفت بلغارستان با احداث خط لوله گازی جنوب، اعلام کرد ساخت این خط لوله در اروپا را متوقف می‌‌کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، می‌کوشد تا شکست را به پیروزی تبدیل کند. او پس از مخالفت بلغارستان با احداث خط لوله گازی جنوب، اعلام کرد ساخت این خط لوله در اروپا را متوقف می‌‌کند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، خط لوله گازی جنوب این امکان را به روسیه می‌داد تا گاز خود را با دور زدن اوکراین به اروپا برساند، کشوری که روابطش با مسکو به شدت متشنج و کمابیش در وضعیت جنگی است. کارشناسان معتقدند، پوتین با اعلام توقف احداث این خط لوله قصد دارد تا به اروپایی‌ها نشان دهد که برای فروش گاز خود به آن‌ها نیاز ندارد و روسیه هنوز می‌تواند با کشورهای دیگر معامله کند.
خط لوله گازی جنوب علاوه بر این‎که وابستگی روسیه به اوکراین برای انتقال گاز به اروپا را کاهش می‌داد، می‌توانست به مسکو این اجازه را بدهد تا با قطع گاز به عنوان شریان حیاتی انرژی در اوکراین، از همسایه سرکش خود در مرزهای جنوب غربی امتیازهای سیاسی زیادی بگیرد؛ بدون این‌که قراردادهای پرسودش با مشتریان اروپایی به خطر بیفتند.
شرکت دولتی گازپروم در حال حاضر گاز را از طریق خاک اوکراین به اروپا صادر می‌کند، شرایطی که به کی‌یف این فرصت را می‌دهد تا در صورتی که مسکو گاز مورد نیاز اوکراین را ـ به دلیل اختلافات سیاسی یا اقتصادی ـ قطع کرد، گاز ارسالی روسیه به اروپا را قطع کند.
این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز هرگز ایده احداث خط لوله گازی جنوب را دوست نداشته است، نه به این دلیل که احداث این خط لوله می‌تواند فشارهای مسکو بر اوکراین را بیشتر کند بلکه به این دلیل که بروکسل به لحاظ استراتژیک خواستار وابستگی کمتر، و نه بیشتر، به گاز روسیه است. اتحادیه اروپا همچنین نمی‌خواهد که فروشندگان گاز (به ویژه گازپروم) خط لوله گازی خود را داشته باشند چون به این ترتیب قدرت مانور بیشتری خواهند داشت. به همین دلیل اتحادیه اروپا به کشورهای اتریش، بلغارستان، کرواسی، یونان، مجارستان و اسلواکی هشدار داده که در صورت امضای قرارداد همکاری دوجانبه با روسیه برای احداث خط لوله، جریمه و تنبیه خواهند شد. اتحادیه اروپا همچنین به صربستان هشدار داده در صورتی که قرارداد احداث خط لوله گازی را با روسیه امضا کند شانس خود برای عضویت در این اتحادیه از دست خواهد داد.
پوتین در ترکیه گفته که توقف احداث این خط لوله گازی با هدف کاهش وابستگی روسیه به اروپا صورت می‌گیرد. با این حال اغلب کارشناسان معتقدند که این کاهش وابستگی روی نخواهد داد چرا که ترکیه هیچ‌گاه نمی‌تواند جایگزین اروپا برای گاز روسیه باشد. پوتین خود از میزان وابستگی روسیه به اروپا آگاه است و به دلیل شکست دیپلماتیکی که از مخالفت کشورهای اروپایی از جمله بلغارستان با احداث خط لوله گازی جنوب متحمل شده سعی می‌کند به اروپا و آمریکا نشان دهد که تلاش‌های آنان برای منزوی کردن مسکو شکست خورده است. او در سفر به آنکارا حتی حاضر شد که قیمت گاز ارسالی به ترکیه را شش درصد کم کند که سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای گازپروم هزینه خواهد داشت. گازپروم در قرارداد گازی ۴۰۰ میلیارد دلاری خود با چین نیز مجبور شد قیمت گاز خود را کاهش دهد.
به گزارش بلومبرگ، استفاده از منابع انرژی به عنوان ابزاری ژئوپلیتیک، گزینه‌های پیش روی ولادیمیر پوتین را به شدت محدود می‌کند. او برای نشان دادن دشمنی‌اش به غربی‌ها هزینه می‌پردازد: یک استراتژی پرخطر که تقلیل فرصت‌های مالی روسیه را در پی دارد. به این ترتیب تنها جایگزین برای روسیه بازگشت به اوکراین است، کاری که پوتین از آن بیزار است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵