داخلی اقتصاد خبر
۱
 
کد مطلب: 71995
 
پساتحریم و سرمایه‌گذاری در بخش آب
نزاع کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با بحران آب
 
کمبود آب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در بسیاری از کشورهای دنیا است. ایران نیز همچون بسیاری از کشورهای خاور میانه با بحران آب روبرو است و عیسی کلانتری، یکی از وزرای سابق کشاورزی، پیش‌تر بحران آب در کشور را «تهدید‌آمیزتر از خطر اسرائیل» ارزیابی کرده بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۲

کمبود آب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در بسیاری از کشورهای دنیا است. ایران نیز همچون بسیاری از کشورهای خاور میانه با بحران آب روبرو است و عیسی کلانتری، یکی از وزرای سابق کشاورزی، پیش‌تر بحران آب در کشور را «تهدید‌آمیزتر از خطر اسرائیل» ارزیابی کرده بود.
به گزارش نکونیوز، بسیاری کشورهای جهان با مشکل کمبود آب روبرو هستند. در ایران، بحران آب تاکنون مشکلاتی نظیر خشک شدن دریاچه ارومیه، ورود آب ناکافی به زاینده‌رود، تشدید پدیده ریزگردها و بیابانی شدن بخشی از اراضی کشاورزی را در پی داشته است.
اما کشورهای مختلف در دنیا چگونه به جنگ پدیده کم‌آبی می‌روند. برای بررسی این امر لازم نیست به سراغ کشورهای پیشرفته صنعتی برویم. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از نظر منابع آبی وضعیت بدتری نسبت به ایران دارند. اما این کشورها تا کنون گام‌های بزرگی در راستای غلبه بر مشکل کم‌آبی برداشته‌اند.
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به رغم بارندگی اندک و پایین بودن سطح ذخایر زیرزمینی‌شان، بالاتر از میانگین جهانی آب مصرف می‌کنند.
در حال حاضر، تقاضا برای آب آشامیدنی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ۳.۳ میلیارد گالن در روز است که پیش‌بینی می‌شود این میزان تا سال ۲۰۲۰ به ۵.۲ میلیارد گالن در روز افزایش یابد.
شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس برای برآورده ساختن نیازهای آبی خود، از منابع آب زیرزمینی، پلنت‌های شیرین‌سازی آب و همچنین تصفیه فاضلاب‌ها استفاده می‌کنند. دولت‌ها در این کشورها سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در حوزه تصفیه فاضلاب‌ها و تأسیس واحدهای شیرین‌سازی آب دریا انجام داده‌اند.
جالب است بدانید که از کل حجم آبی که در دنیا شیرین می‌شود، ۴۱ درصد آن در شش کشور عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر، بحرین و عمان تولید می‌شود. این کشورها با سرمایه‌گذاری‌های گسترده سعی دارند تا سال ۲۰۲۰، ظرفیت واحدهای شیرین‌سازی آب خود را ۴۰ درصد افزایش دهند.
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس برای تولید آب آشامیدنی از آب دریا نیازمند این هستند که میزان بالاتری از انرژی تولیدشده در خاک خود را به شیرین‌سازی آب اختصاص دهند و این امر به تدریج ظرفیت‌های صادرات انرژی توسط آن‌ها را محدودتر می‌کند.
علی‌رغم چالش‌های این‌چنینی، دولت‌ها در حاشیه جنوبی خلیج‌فارس سرمایه‌گذاری‌ها خود در تولید آب آشامیدنی را تا حد قابل توجهی افزایش داده‌اند و از هم‌اکنون به دنبال این هستند تا با بحران آبِ آتی مقابله کنند.
علاوه بر نیازهای مصرفی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، آب نقش مهمی در صنایع پتروشیمی و شیمیایی این کشورها دارد. تولید در این صنایع جز از طریق مصرف حجم بزرگی از آب، هم آب فرآیندی و هم آب خنک‌کننده، امکان‌پذیر نیست. این کشورها برای پایدار نگه داشتن و افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی خود نیز نیازمند نمک‌زدایی و شیرین‌سازی آب دریا در ابعاد گسترده هستند.
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با سرمایه‌گذاری‌های گسترده سعی کرده‌اند فناوری‌های نوین در این حوزه را جذب کنند.
حسن روحانی، رئیس جمهور کشور، پیشتر به نوعی حل مسأله کم‌آبی در کشور را به لغو تحریم‌ها گره زده بود. اکنون که تحریم‌ها لغو شده‌اند باید دید که چه سرمایه‌گذاری‌هایی در این حوزه انجام می‌شود.

Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۶-۰۱ ۰۹:۵۲:۵۷
انگار تمام مشکلات اقتصادی و فرهنگی کشور باید به دست روحانی و پس از برجام حل شود ! پس در 35 سال قبل از روحانی چه اقداماتی شده است؟
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵