کد مطلب: 99625
 
هشدار آژانس بین المللی انرژی به اوپک
 
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، اوپک و متحدان غیراوپکی آن تقریبا مازاد عرضه نفت در بازارها را از بین برده اند، اما افزایش تولید نفت در آمریکا و برخی کشورهای غیراوپک دیگر ممکن است این تلاش ها را بی نتیجه کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۲
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، اوپک و متحدان غیراوپکی آن تقریبا مازاد عرضه نفت در بازارها را از بین برده اند، اما افزایش تولید نفت در آمریکا و برخی کشورهای غیراوپک دیگر ممکن است این تلاش ها را بی نتیجه کند.

به گزارش اقتصادی ایرنا، پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا اعلام کرد، موجودی انبارهای نفت در کشورهای توسعه یافته در ماه دسامبر (آذر-دی) بیشترین کاهش در بیش از ۶ سال گذشته را ثبت کرده است، زیرا کاهش عرضه نفت توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه موثر واقع شده است.
آژانس یاد شده همچنین با پیش بینی اینکه تقاضای جهانی نفت در سال میلادی جاری ۱.۴ میلیون بشکه نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می کند، اعلام کرد، افزایش مصرف نفت در جهان نیز به از بین رفتن مازاد عرضه نفت در بازارها کمک کرده است.
این نهاد بین المللی مستقر در پاریس که به اقتصادهای برتر جهان در زمینه انرژی مشاوره می دهد، اضافه کرد: با این حال، استراتژی کاهش تولید اوپک ممکن است نتیجه عکس دهد، زیرا افزایش قیمت نفت به بالاترین سطح در سه سال گذشته موجب افزایش بی سابقه تولید نفت در آمریکا شده است به طوری که این کشور بزودی عربستان را پشت سر خواهد گذاشت و احتمال سبقت گرفتن آن از روسیه در اواخر سال ۲۰۱۸ نیز وجود دارد.
آژانس بین المللی انرژی تصریح کرد: افزایش سریع تولید نفت کشورهای غیراوپک در راس آنها آمریکا ممکن است از افزایش تقاضای نفت پیشی گیرد و بار دیگر مازاد عرضه در بازارها بوجود آید.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ) ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شده است و همه کشورهای عضو موظف به تبعیت از آن هستند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵