داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85855
 
ایران بزرگترین تامین کننده اینترنت عراق
 
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران گفت : ایران بزرگترین تامین کننده اینترنت عراق است و 70 درصد بازار اینترنت این کشور را در اختیار دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران گفت : ایران بزرگترین تامین کننده اینترنت عراق است و 70 درصد بازار اینترنت این کشور را در اختیار دارد.
'محمدجواد آذری جهرمی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پیشی گرفتن ایران از ترکیه و عربستان در تصاحب بازار عراق، افزود:عراق، ازطریق ترکیه، ایران و عربستان به بازار جهانی اینترنت دسترسی داشت که به دلیل مسائل جغرافیایی و فعالیت گروه های تروریستی در ترکیه ، این کشور، حذف شد.
معاون وزیر ارتباطات با بیان این که با حذف شدن ترکیه از تامین اینترنت عراق رقابت بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان بود که ما توانستیم 70درصد این بازار را تصاحب کنیم .
وی افزود:اما امروز با برطرف شدن مسائل امنیتی در عراق و رفتن این کشو به سمت آسایش و آرامش ومحو شدن تروریست ها ،طبیعی است که ترکیه به بازار اینترنت عراق برگردد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران خاطرنشان ساخت:ایران، ترکیه را رقیب جدی در زمینه تامین اینترنت عراق می داند ،بنابراین لازم است که خود را در سرویس دهی تقویت کند.
جهرمی با اشاره به ایجاد گذرگاه بین المللی در اهواز که پنجشنبه هفته گذشته انجام شد ، افزود: این گذرگاه به ما کمک خواهد کرد با کیفیت بهتری خدمات اینترنتی به عراق عرضه و تسلط خود را بر بازار عراق حفظ کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه باید برای صادرات محتوای تولید شده در کشور تلاش کنیم گفت: در حال حاضر تعامل ها و تبادل های ارتباطی مان با کشور های همسایه در سطح اروپا درحال برقرارشدن است که با استقرار گذرگاه هایی که نزدیک به کشورهای همسایه باشد این امراز طریق داخل صورت خواهد گرفت.
معاون وزیرارتباطات، بازار عراق را بازاری حساس برای کشورمان به دلیل تمایل زیادی که در این کشوربرای استفاده از محتواهایی که در شبکه های ایران چه در بخش ویدیو وچه شبکه های اجتماعی وجود دارد ارزیابی کرد و عنوان داشت:ما بایستی این امکان را به وجود آوریم که حداقل فاصله را به لحاظ کیفیت شبکه ای با کشورهای همسایه داشته باشیم بنابراین استقرار این گذرگاه بین الملل و اتصال آن از طریق فاو به بازار عراق باعث می شود کیفیت سرویس های ارتباطی بین دو کشور بهبود قابل توجهی پیدا کند .
آذری جهرمی گفت: اکنون کاربرانی که در بازار کشورعراق هستند و تمایل داشته باشند از سرویس های فناوری بخش توسعه داده شده در جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند می توانند با کیفیت بهتری به این محتواها دسترسی داشته باشند.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران افزود: البته لازم است توسعه دهندگان نرم افزار سرورهای خود را به خوزستان آورده و در اهواز مستقرکنند که حداکثر کیفیت لازم را برای بازار کشور هدف که عراق است فراهم کنند.
آذری جهرمی گفت:اکنون تعداد«20 رک »ظرفیت موجود است و تا یکسال آینده 60رک دیگر اضافه می کنیم وعلاوه برآن دیتاسنترهای بخش خصوصی و سازمان فناوری اطلاعات در سطح استان هستند که می توانند نقش موثری در ایجاد سرویس های برای صادرات در شبکه ملی اطلاعات داشته باشند.
معاون وزیر ارتباطات دروازه اینترنت بین الملل را دروازه ای برای صادرات ارتباطات بین الملل کشورو هم واردات آن دانست دانست .
آذری جهرمی در باره تاثیر ایجاد دروزاه بین الملل اینترنت در استان خوزستان نیز گفت:اکنون استان خوزستان درردیف پنجم مصرف اینترنت در کشور قرار دارد که برای دسترسی به اینترنت می بایست از طریق زیرساخت های موجود به سمت استان فارس یا به سمت تهران هدایت می شدو از آنجا به حوزه بازارهای بین الملل دسترسی می داشت.
این مقام مسوول افزود:ایجاد این گذرگاه سبب خواهد شد که خوزستان دیگر برای دسترسی به اینترنت به شیراز یا به تهران رفته و گردشی اضافه برای دسترسی به اینترنت بین الملل برای کاربران استان انجام دهد.
آذری جهرمی گفت:اکنون کیفیت اینترنت در استان خوزستان و استان های همجوار بهتر خواهد شد که البته لازمه این موضوع آماده شدن زیرساخت ها است.
به گفته این مقام مسوول اکنون اپراتورهای ثابت و سیار بجای آنکه خدمات اینترنت خود را از استان های همجوار تامین کنند تجهیزات خود را به این شهر منتقل می کنند که از مدت ها پیش تقاضا کرده بودند و اکنون حرکت خود را آغاز می کنند و به نظر می رسد ظرف دوماه آینده استقرار استفاده اپراتورهای ثابت و سیار از گذرگاه بین المللی که در خوزستان ایجاد شده انجام شود .
آذری جهرمی تاکید کرد:امید واریم تا دوماه آینده بهبود کیفیت اینترنت در استان خوزستان شاهد باشیم.
به گزارش ایرنا، مرکز دروازه بین الملل اینترنت اهواز، با دریافت پهنای باند از برترین اپراتورهای جهانی و توزیع آن در استان های همجوار ضمن ارتقای کیفیت پهنای باند در استان های مذکور می تواند بخش بزرگی از نیازمندی های بخش های علمی، پژوهشی، صنعتی، اقتصادی و تجاری را دراین مناطق فراهم سازد.
پنج شنبه گذشته پنجمین دروازه اینترنت بین الملل ایران با حضور محمود واعظی وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات در استان خوزستان و شهر اهواز رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵