کد مطلب: 36165
 
ایران پلاست و شمیم دلنشین مدیریت بخش خصوصی
 
یکی از ویژگیهای نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست که امسال برگزار شده، برگزاری آن توسط بخش خصوصی بود. این ویژگی که نشانه مثبتی از عدم تمایل دولت به درگیر شدن در امور اجرایی و واسپاری امور به بخش خصوصی محسوب می شود در اظهارات مهندس شعری مقدم معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز آشکار بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۶
یکی از ویژگیهای نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست که امسال برگزار شده، برگزاری آن توسط بخش خصوصی بود. این ویژگی که نشانه مثبتی از عدم تمایل دولت به درگیر شدن در امور اجرایی و واسپاری امور به بخش خصوصی محسوب می شود در اظهارات مهندس شعری مقدم معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز آشکار بود بطوریکه شعری مقدم در حاشیه این نمایشگاه گفت: امسال برای نخستین بار شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان اداره کننده نمایشگاه نبوده و این کار را شرکت هلدینگ خلیج فارس بر عهده دارد، که این موضوع یکی از ویژگی های این دوره نمایشگاه به شمار می آید، در سال های گذشته پتروشیمی به عنوان متصدی برگزاری نمایشگاه حضور داشت در حالی که امسال فقط نقش حاکمیتی دارد.
برگزاری نمایشگاه ایران پلاست توسط هلدینگ خلیج فارس نیز حاوی پیام روشنی از تاثیرات خصوصی سازی صحیح در صنعت پتروشیمی است که می تواند همراهی توامان دولت و بخش خصوصی را در پیشبرد
تصمیم مدیران هلدینگ خلیج فارس بر قرار دادن غرفه این شرکت در کنار غرفه های بخش خصوصی را می توان نشانه ای از پتانسیل هلدینگ برای استقلال هر چه بیشتر و تاکیدی بر توانمندی این شرکت در اداره امور، علیرغم عدم اتصال به بدنه دولت ارزیابی کرد
مطلوب امور در حوزه های مختلف بویژه در حوزه اقتصادی دربرداشته باشد. به عبارت دیگر، در شرایطی که خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی یکی از ضعیف ترین موارد خصوصی سازی در اقتصاد ایران بوده که پیامدهای منفی و ناگوار و بعضا غیرقابل جبرانی بر پیکره صنعت پتروشیمی ایران وارد ساخته، هلدینگ خلیج فارس یک نمونه مثبت از خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی محسوب می شود که آسیبی بر پیکره و زنجیره صنعت پتروشیمی لااقل در برخی بخشها وارد نکرده است. به همین دلیل برگزاری نمایشگاه ایران پلاست توسط هلدینگ خلیج فارس به عنوان مصداق مثبت خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی، می تواند نشانه مثبتی از همراهی مطلوب دولت و بخش خصوصی در پیشبرد امور صنعت پتروشیمی باشد. نکته جالب توجه در این نمایشگاه، حضور هلدینگ خلیج فارس به عنوان برگزارکننده نمایشگاه در بین شرکتهای خصوصی بود که نشان می داد هلدینگ خلیج فارس عزمی جدی برای نمایان ساختن خود به عنوان بخش خصوصی فعال دارد. درحالیکه در مواردی شاهد بوده ایم که بخش خصوصی در برخی حوزه های اقتصادی، به جای تاکید بر استقلال و توانمندیهای خود، در صدد قرار گرفتن در کنار بخش دولتی بوده – بخوانید چسبیدن به بدنه دولت بعد از جدایی از آن! – که نشانه مثبتی قلمداد نمی شود. بر همین مبنا تصمیم مدیران هلدینگ خلیج فارس بر قرار دادن غرفه این شرکت در کنار غرفه های بخش خصوصی را می توان نشانه ای از پتانسیل هلدینگ برای استقلال هر چه بیشتر و تاکیدی بر توانمندی این شرکت در اداره امور، علیرغم عدم اتصال به بدنه دولت ارزیابی کرد. امید که این روند صحیح را در مورد سایر شرکتهای خصوصی هم در تمامی حوزه ها شاهد باشیم تا این شرکتها به جای آنکه خود را به بدنه دولت نزدیک کنند، از هر نشانه ای برای تاکید بر توانمندیهای خود به عنوان یک بخش خصوصی قدرتمند و تاثیرگذار استفاده کنند تا بیش از پیش، شاهد استشمام نسیم خوش مدیریت بخش خصوصی در عرصه های مختلف اقتصادی بویژه صنعت پتروشیمی باشیم که خصوصی سازی نادرست در آن، تعداد شرکتهای خصوصی کارآمد در آن را کاهش داده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵