کد مطلب: 43725
 
نگاهی به تاثیر روسیه بر اقتصاد جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی
سیاست‌های پوتین چه بر سر همسایگان آورده است؟
 
تمام ارزهایی که در سال جاری میلادی بدترین عملکرد را داشته و به‌شدت سقوط کرده‌اند متعلق به جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی هستند. فهرستی که البته روبل روسیه جزو آن نیست. دلایل کاهش ارزش این پول‌ها میان این کشورها، متفاوت است اما همگی آن‌ها یک مشکل اساسی مشترک دارند: بحران اقتصادی روسیه و سیاست‌ خارجی کینه‌توزانه کرملین.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۲
تمام ارزهایی که در سال جاری میلادی بدترین عملکرد را داشته و به‌شدت سقوط کرده‌اند متعلق به جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی هستند. فهرستی که البته روبل روسیه جزو آن نیست. دلایل کاهش ارزش این پول‌ها میان این کشورها، متفاوت است اما همگی آن‌ها یک مشکل اساسی مشترک دارند: بحران اقتصادی روسیه و سیاست‌ خارجی کینه‌توزانه کرملین.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، گرچه سال‌ها از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌گذرد و به لحاظ سیاسی کشورهای مستقلی در این منطقه شکل‌گرفته اما واقعیت این است که اقتصاد این کشورها هنوز به‌شدت درهم تنبیده است و در نتیجه
گرچه سال‌ها از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌گذرد و به لحاظ سیاسی کشورهای مستقلی در این منطقه شکل‌گرفته اما واقعیت این است که اقتصاد این کشورها هنوز به‌شدت درهم تنبیده است و در نتیجه وقوع بحران از یک کشور به کشوری دیگر غیرقابل اجتناب به‌نظر می‌رسد
وقوع بحران از یک کشور به کشوری دیگر غیرقابل اجتناب به‌نظر می‌رسد. این کشورها عبارتند از:
اوکراین: «گریونا» واحد پول اوکراین بدترین عملکرد را در دو ماه گذشته داشته و تنها در روز بیست‌ودوم فوریه ۱۱ درصد از ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داد. تبعات کاهش ارزش پول اوکراین بر کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی، به‌مراتب بیش از دیگر کشورهای این منطقه است. روسیه با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، تقریبا بزرگترین منبع ارز خارجی اوکراین را در دست گرفته است. از سوی دیگر، روسیه با راه انداختن جنگ در مناطق صنعتی شرق اوکراین، مناطقی که بیشترین تولیدات فلز در آنجا متمرکز شده، اقتصاد این کشور را فلج کرده است. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که درباره اقتصاد اوکراین در نوامبر ۲۰۱۴ منتشر کرد، آورده است که صادرات اوکراین کمی کمتر از چهار میلیارد دلار بوده است در حالی که این رقم در مدت مشابه سال پیش از آن، نزدیک به ۵.۶ میلیارد دلار بوده است. در مورد سقوط ارزش پول کشورهای مولداوی، گرجستان و آذربایجان، گرچه کمتر از اوکراین، اما همگی به‌نوعی با آشفتگی منطقه‌ای ارتباط دارند.
مولداوی: لئو، واحد پول مولداوی، هفته گذشته بیش از تمام سال گذشته (۲۰۱۴) در مقابل دلار آمریکا از ارزشش کاسته شد. این کشور کوچک که با رومانی و اوکراین همسایه است، دیگر قادر نبود تا ناهماهنگی عمیق ساختاری در اقتصادش را مدیریت کند. مولداوی تقریبا ۷۰ درصد از تمام کالاهای مصرفی خود را از خارج وارد می‌کند. به همین دلیل واردات این کشور تقریبا دو برابر صادرات آن است. این کمبود تاحدودی با پول‌های ارسالی توسط کارگران مهاجر به کشور ـ که رقم آن در سال گذشته به چیزی حدود ۱.۶۱ میلیارد دلار رسید ـ جبران می‌شد. با این حال در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۴، کاهشی ۲۰ درصدی داشت. زیرا بسیاری از کارگران مهاجر مولداوی
جمهوری آذربایجان از سال 2011 تلاش کرد تا منات را با دلار همتراز کند اما از آنجایی که بهای نفت در بازارهای جهانی سقوط کرد، نگه داشتن این همترازی برای آذربایجان گران تمام شد. البته اگر روسیه بزرگترین بازار صادرات آذربایجان نبود، سقوط ارزش پول آذربایجان به این شدت نمی‌بود
در روسیه مشغول به کار هستند و از آنجایی که روبل نیز به شدت از ارزشش در برابر دلار کاسته شده، کارگران قادر نبودند تا پول بیشتر برای خانواده‌های خود در مولداوی ارسال کنند. صادرات مولداوی به روسیه در سال گذشته تقریب به نصف کاهش پیدا کرد. هم به دلیل مشکلات داخلی اقتصادی و هم به دلیل فشارهای مسکو که تلاش داشت تا مولداوی به جای پیوستن به اتحادیه اروپا، در مدار اقتصادی روسیه باقی بماند. به اعتقاد کارشناسان، کاهش ارزش «لئو» احتمالا ادامه خواهد یافت چرا که هیچ راه قابل قبولی برای متوقف کردن این روند وجود ندارد.
آذربایجان: اصلی‌ترین مشکل آذربایجان این است که صادرکننده نفت است. جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۱۱ تلاش کرد تا منات را با دلار همتراز کند اما از آنجایی که بهای نفت در بازارهای جهانی سقوط کرد، نگه داشتن این همترازی برای آذربایجان گران تمام شد. البته اگر روسیه بزرگترین بازار صادرات آذربایجان نبود، سقوط ارزش پول آذربایجان به این شدت نمی‌بود.
گرجستان: بر اساس آمارهای منتشر شده توسط صندوق بین‌المللی پول، صادرات گرجستان به روسیه در سال گذشته افزایش داشته اما صادرات این کشور به اوکراین در جریان یک سال گذشته تقریبا به نصف رسیده است. این در حالی است که اوکراین در یک دهه گذشته که رابطه گرجستان با روسیه متشنج بوده، بزرگترین شریک اقتصادی گرجستان بوده است. به‌طور کل، صادرات گرجستان در ماه ژانویه ۲۰ درصد کمتر از سال قبل از آن بوده است. این کاهش ۲۰ درصدی برای اقتصاد کوچکی چون گرجستان به‌معنی ۲.۵ میلیارد دلار ذخیره ارز خارجی کمتر است که نتیجه‌اش کاهش ارزش پولی این کشور است.
بلاروس: نزدیکترین متحد روسیه، کاملا از نظر واردات انرژی ارزان‌تر به روسیه وابسته است. بنا براین کاملا قابل پیش‌بینی است که وقتی ارزش روبل روسیه کاهش می‌یابد و درگیری‌های مسکو با همسایگان اروپا بالا می‌گیرد، پس از اوکراین، بیشترین آسیب اقتصادی را متحمل شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵