کد مطلب: 105467
 
دولت اوباما به القاعده پول داده بود
 
یک اندیشکده محافظه‌کار در گزارشی فاش کرد، دولت اوباما ۲۰۰ هزار دلار به گروهی وابسته به القاعده پول داده بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۷
یک اندیشکده محافظه‌کار در گزارشی فاش کرد، دولت اوباما ۲۰۰ هزار دلار به گروهی وابسته به القاعده پول داده بود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، گرچه در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما گروه شبه‌نظامی القاعده هدف گرفته شده و اسامه بن لادن به هلاکت رسید اما این دولت در سال ۲۰۱۴ اعتباری را در نظر گرفت و پولی برای" آژانس امداد اسلامی" (ISRA) مستقر در سودان واریز کرد آژانس وابسته به گروه تروریستی القاعده.

نه تنها دولت اوباما این اعتبار را تامین کرد بلکه می‌دانست که آژانس امداد اسلامی یک دهه پیشتر در اکتبر ۲۰۰۴ به دلیل ارتباط با اسامه بن لادن به عنوان یک نهاد تحت حمایت مالی تروریست‌ها شناخته شده است.

این تخصیص اعتبار از سوی "مجمع خاورمیانه" در نشریه "نشنال ریویو" فاش شد. انتقال مالی مارس ۲۰۱۴ بخشی از یک مبلغ ۷۲۳ هزار و ۴۰۵ دلاری بود که آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا (USAID) برای خیریه‌ای اوانجلیکی تحت عنوان ورلد ویژن (چشم‌انداز جهانی) در نظر گرفت و ۲۰۰ هزار دلار از این اعتبار به آژانس امداد اسلامی در خارطوم، پایتخت سودان رسید.

طبق این گزارش، اعتبار مذکور برای کمک به تامین "امداد بشردوستانه شامل تامین اضطراری غذا، آب، بهداشت و خدمات بهداشتی برای آوارگانی که تحت تاثیر درگیری جاری در سودان" قرار داشتند اختصاص یافت. پس از آنکه آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا در نوامبر ۲۰۱۴ به خیریه ورلد ویژن اطلاع داد تا تمام فعالیت‌ها با آژانس امداد اسلامی را به حالت تعلیق درآورد و این دو سازمان منتظر تایید دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (USFAC) ماندند تا مشخص شود که آیا نام این آژانس در لیست تروریستی قرار دارد یا خیر.

در شرایطی که ورلد ویژن منتظر پاسخ بود، مدیر ارشد آن اعلام کرد چنانچه دولت آمریکا ظرف مدت یک هفته پاسخ ندهد همکاری با آژانس امداد اسلامی را ادامه می‌دهد. نهایتا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی پاسخ داده و اعلام کرد این آژانس جنجالی نهادی است که در فوریه ۲۰۱۵ تحریم شده است. اما اندکی بعد، خیریه ورلد ویژن در نامه‌ای به دولت اوباما خواست تا "وجوهات مرتبط با کارهای انجام شده" را به آژانس امداد اسلامی پرداخت کند.

تا مه ۲۰۱۵ دفتر کنترل دارایی‌های خارجی مجوز "یک بار انتقال حدود ۱۲۵ هزار دلار به آژانس امداد اسلامی" را تایید کرد. یک مقام ورلد ویژن، این حرکت را "کمک بزرگی" توصیف کرد زیرا "آژانس امداد اسلامی بی‌قرار شده و به اقدام حقوقی تهدید کرده بود و این امر می‌توانست به وجهه و جایگاه ما در سودان لطمه بزند."

براساس گزارش نشریه نشنال ریویو، خیریه مذکور و مدیر آژانس توسعه آمریکا در سودان برای پرداخت این پول تحت فشار قرار گرفتند چرا که این امر می‌توانست برنامه‌ها در این کشور شمال آفریقا را به خطر بیندازد. این نشریه گزارش داد: مقام‌های دولت اوباما با اطلاع قبلی، انتقال دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی به گروهی وابسته به القاعده را تایید کردند که نه تنها فعالیت آن بسیار واضح است بلکه به عنوان یک شبکه بین‌المللی بزرگ شناخته می‌شود که نام آن غالبا در صدر اخبار قرار دارد. از همه مهمتر اینکه، مقام‌های دولت اوباما حتی پس از آنکه علنا متوجه شدند که این یک سازمان تروریستی است، مجوز انتقال دست‌کم ۱۱۵ هزار دلار را صادر کردند.

به دنبال این کشف شگفت‌آور، آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا اعلام کرد سیاست‌هایش را از آن زمان مورد بازنگری قرار داده و دیگر اینکه، انتقال مذکور در دوره ریاست جمهوری اوباما انجام شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵