۳
 
کد مطلب: 39306
 
گزارش "نکونیوز" از واگذاری مجوز فروش اموال زنجانی به نفت
وزارت نفت کدام دارایی های بابک زنجانی را می تواند بفروشد؟
 
پس از آنکه سخنگوی قوه قضائیه عصر روز دوشنبه اعلام کرد که وزارت نفت می تواند به جای طلب خود از بابک زنجانی، اموال و دارایی های او را بردارد یا بفروشد، این پرسش ایجاد شده که این دارایی ها چیست و آیا می تواند طلب وزارت نفت از زنجانی را تامین کند؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۶
پس از آنکه سخنگوی قوه قضائیه عصر روز دوشنبه اعلام کرد که وزارت نفت می تواند به جای طلب خود از بابک زنجانی، اموال و دارایی های او را بردارد یا بفروشد، این پرسش ایجاد شده که این دارایی ها چیست و آیا می تواند طلب وزارت نفت از زنجانی را تامین کند؟
به گزارش نکونیوز، پیش از این اعلام شده بود که بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت بیش از مجموع اموال و دارایی های اوست و به همین دلیل طبیعی است که واگذاری کل اختیارات اموال او به وزارت نفت هم نمی تواند بدهی را تسویه کند. اما همین اموال موجود نیز به گونه ای است که برای وزارت نفت نمی تواند چندان فایده ای داشته باشد.
بابک زنجانی مالک شرکت هواپیمایی قشم، مالک هلدینگ سورینت، مالک بانک «ارزش» تاجیکستان، مالک موسسه مالی اعتباری در امارات، هتل چهار ستاره مریم کیش و هتل پنج ستاره سورینت کیش، پرژه ایران زمین در ۱۶ هزار متر مربع واقع در شهرک غرب، پروژه دولت با زیربنای ۴ هزار و ۲۰۰ متر مربع، مرکز تجاری اداری ونک در
حتی اگر این دارایی ها قابل فروش باشد – که در مورد بخش اندکی از آن این امکان وجود دارد - چگونگی تبدیل دارایی‌های زنجانی به پول برای وزارت نفت، یک فرآیند بسیار زمان‌بر و مستلزم اجرای تشریفات قانونی همچون مزایده و .... است که به سهولت انجام نمی شود
تقاطع خیابان ولیعصر و شهید خدامی، پروژه ۳۰۱ آپارتمان و ویلای ساحلی کیش، پروژه تفریحی و گردشگری تهران قدیم در کیش به مساحت ۶۰۷۵۰ متر مربع، محصولات آرایشی کیش، شرکت ساختمانی کنت، کارخانه محصولات بهداشتی کنت، شرکت خدمات هواپیمایی و مسافرتی سورینت پرواز، موسسه مالی و اعتباری در امارات و سهامدار شرکت هواپیمایی انوار ترکیه است.البته گفته می شود او مالک ۱۵۰۰ کیلوگرم طلا هم هست که البته این موضوع اثبات نشده و گویا در فهرست رسمی اعلام شده دارایی های زنجانی هم نیست. اگر تمام اموال فوق هم به وزارت نفت واگذار شود، باز هم تبدیل کردن آن به وجه نقد، بسیار دشوار است. از بین دارایی های فوق، شرکت هواپیمایی قشم، شرکت خدمات هواپیمایی و مسافرتی سورینت پرواز و هلدینگ سورینت از آنجا که با نام بابک زنجانی گره خورده قطعا نمی تواند خریداری پیدا کند. سایر اموال او نیز اغلب پروژه های مشکل دار همچون پروژه ایران زمین، یا پروژه های نیمه کاره همچون پروژه گردشگری تهران قدیم در کیش یا پروژه ۳۰۱ آپارتمان و ویلای ساحلی در همان جزیره و هتلی پنج ستاره و نیمه کاره است که برای آنها هم در شرایط عادی خریداری پیدا می شود. تنها یک شرکت و یک کارخانه و یک هتل و یک مرکز تجاری اداری همراه با سهام او در یک شرکت ترکیه ای است که ارزش مادی قابل فروش دارد که یافتن خریدار برای آنها هم کار راحتی نیست چراکه در صورت تغییر کاربری آنها می تواند مشکل ساز باشد و در غیر این صورت هم بعید است خریداری برای آن پیدا شود. حتی اگر این دارایی ها قابل فروش باشد – که در مورد بخش اندکی از آن این امکان وجود دارد - چگونگی تبدیل دارایی‌های زنجانی به پول برای وزارت نفت، یک فرآیند بسیار زمان‌بر و مستلزم اجرای تشریفات قانونی همچون مزایده و .... است که به سهولت انجام نمی شود.
البته دستگاه قضایی هم چاره ای جز سپردن اختیار فروش اموال و دارایی های بابک زنجانی به وزارت نفت را نداشته چرا که در غیر این صورت همین میزان بدهی زنجانی به نفت هم وصول نمی شد. اما واقعیت آن است که واگذاری اختیار فروش اموال بابک زنجانی به وزارت نفت، آنگونه که در ظاهر به نظر می رسد، فایده چندانی هم ندارد.

Share/Save/Bookmark


United Kingdom
۱۳۹۳-۰۹-۱۴ ۰۷:۲۲:۱۸
چرا فایده ای ندارد؟ اگر شرکت نفت درایت داشته باشید همان قشم ایر کافیست و درامدش رقم چشم گیریست .ایرلاین نفت روز به روز پسرفت کرده با یک مدیریت مناسب تماما جبران میشود ..اما شما چطور آن چیز که به نفع شما نیست کوچک نمائی می کنید و انچه به منفعت شماست بزرگ نمائی؟ملک ایران زمین 61 هزار متر است نه 16 هزار متر با نرخ امروز آن منطقه و با توجه به مجوز ساخت که فرض بفرمائید نیمی از ان هم باطل شود...شرکت نفت اکر مدیریت ساخت ان پروژه را بتواند انجام دهد و به اتمام برساند دو برابر مبلغ ادعایی را وصول خواهد کرد.
 
sadegh
United States
۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۰۹:۴۷:۱۳
یه آدم ساده که جدول ضرب و حروف الفبا بدونه با در نظر گرفتن درامد قشم ایر و بهای هر بلیط با توجه به ظرفیت موجود در هر روز میتونه حساب کند همین قشم ایر کافیست..شما اگر کل اموال زنجانی رو که نام بردید بخواهید با مبلغ بدهی ایشون معاوضه و به با همین قیمت به رایگان واگذار کنید مطما باشید افراد ثروتمندی هستند که به دو برابر قیمت تمایل به خرید دارند ولی با توجه از برخورد شما با اینگونه افراد و شوء نیت شما بعید بدانم کسی قصد انجام چنین کاری حتی به فکرش هم خطور کند...شما اگر اموال زنجانی را با این قیمت بفروش میگذارید خدا میداند نفت این مملکت تا کنون با چه قیمت های رایگانی فروخته اید الله اکبر...زنجانی دارای 17000 هزار حقوق بگیر بود و ماهانه 29 میلیارد تومان حقوق پرداخت میکرد به نظر شما برای به حرکت در اوردن این هلدینگ با این تعداد پرسنل و شرکت های موجود آیا نقدینگی در حساب ایشون وجود نداشت؟لطفا از این مبالغی که در حساب های ایشون وجود داشت کلامی به میان اورید؟
 
داوودی
United Kingdom
۱۳۹۳-۰۹-۱۹ ۰۵:۲۸:۴۲
سلام .مهم از بین نرفتن این پول است .اگر همچون خاوری از ایران مهاجرت می کرد چگونه بود؟ بالاخره اموال مشکل دارد اما با توجه به اینکه این مورد استثناء و ملی است قطعا با رایزنی با دستگاهای دیگر مرتبط در خصوص هموار کردن مشکلات این املاک به پول نزدیک خواهد شد . در ضمن برای شرکت نفت مبلغ چشمگیر و حیاتی نیست. از نظر بنده مدیریت و استفاده بهینه از این اموال بسیار به منافع کشور و مردم خواهد بود به شرط اینکه مدیریتی کارامد تحویل بگیرد. در نظرات قبلی نیز اشاره شده به اتمام پروژه ایران زمین و هواپیمائی قشم ..از نظر من برای فروش نباید عجله کرد شاید موارد مناسبتری پیدا شود.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵