کد مطلب: 82876
 
گزارش موسسه فیچ از وضعیت بودجه‌ای کشورهای نفت‌خیز
کشورهای نفت‌خیز به نفت چند دلاری نیاز دارند؟
غیبت ایران همچنان ادامه دارد
 
موسسه اعتبارسنجی فیچ گزارش خود از وضعیت بودجه‌ای ۱۴ کشور نفت‌خیز خاور میانه، آفریقا، آسیای مرکزی و روسیه را منتشر کرده است. طبق گزارش فیچ، قیمت‌های نفتی که بودجه کشورهای نفت‌خیز با آن به توازن می‌رسد، همچنان بالاتر از قیمت‌های این روز بازار نفت است. در واقع، گزارش فیچ نشان می‌دهد که کسری بودجه همچنان مهمان کشورهای نفت‌خیز خواهد بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷
موسسه اعتبارسنجی فیچ گزارش خود از وضعیت بودجه‌ای ۱۴ کشور نفت‌خیز خاور میانه، آفریقا، آسیای مرکزی و روسیه را منتشر کرده است. طبق گزارش فیچ، قیمت‌های نفتی که بودجه کشورهای نفت‌خیز با آن به توازن می‌رسد، همچنان بالاتر از قیمت‌های این روز بازار نفت است. در واقع، گزارش فیچ نشان می‌دهد که کسری بودجه همچنان مهمان کشورهای نفت‌خیز خواهد بود.
به گزارش نکونیوز، موسسه اعتبارسنجی فیچ متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ را ۵۲ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر بشکه پیش‌بینی کرده است. متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۶، ۴۵ دلار و ۱۰ سنت به ازای هر بشکه بوده و قیمت نفت در سال ۲۰۱۷، ۷ دلار و ۴۰ سنت افزایش می‌یابد.
فیچ ۱۴ کشور نفت‌خیز را در آفریقا، خاور میانه، آسیای مرکزی به همراه روسیه بررسی کرده است. طبق گزارش فیچ، اکثر این کشورها همچنان با فشارهای ناشی از کاهش قیمت نفت روبرو خواهند بود. در این میان تنها کویت است که بودجه آن با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت‌های فعلی نفت به توازن می‌رسد و کسری بودجه نخواهد داشت.
بودجه نیجریه با قیمت‌های نفت ۱۳۹ دلاری به توازن می‌رسد و این بدان معناست که این کشور کسری بودجه زیادی خواهد داشت.
عربستان سعودی برای رهایی از کسری بودجه به قیمت‌های ۷۴ دلاری نفت نیاز دارد و این بدان معناست که سعودی‌ها همچنان در سال ۲۰۱۷ کسری بودجه خواهند داشت.
قیمت‌های نفت برای سایر کشورها برای توازن بودجه و رهایی از کسری درآمدهای دولتی بدین ترتیب است: بحرین ۸۴ دلار، آنگولا ۸۲ دلار، عمان ۷۵ دلار، روسیه ۷۲ دلار، قزاقستان ۷۱ دلار، گابن ۶۶ دلار، آذربایجان ۶۶ دلار، عراق ۶۱ دلار، امارات متحده عربی ۶۰ دلار و کنگو ۵۲ دلار.
فیچ همچنین گزارش داده که دارایی‌های خالص خارجی که کشورها برای جبران اثرات ناشی از کاهش قیمت نفت و پوشش کسری بودجه خود دست به دامن آن شده‌اند در سال گذشته ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته که بیش از نیمی از آن مربوط به عربستان سعودی است. در واقع، عربستان سعودی بیش از سایر کشورهای نفت‌خیز برای جبران اثرات ناشی از کاهش قیمت نفت، ذخایر ارزی خود را مصرف کرده است.
موسسه اعتبارسنجی فیچ، رتبه اعتباری ایران را اعلام نمی‌کند. موسسه فیچ در سال ۲۰۰۸ و موسسه اعتبارسنجی مودیز در سال ۲۰۰۲ انتشار ارزیابی‌های خود از ریسک اعتباری ایران را متوقف کردند. آخرین رتبه اعتباری ایران که توسط موسسه فیچ منتشر شد B+‌ و رتبه اعتباری ایران از نظر موسسه مودی B۲ اعلام شده بود.
فیچ در ماه مارس ۲۰۱۶ تایید کرد در حال مذاکره با ایران برای ازسرگیری رتبه‌بندی اعتباری این کشور است، اما نمی‌تواند زمان دقیقی را برای ازسرگیری ارزیابی‌های خود از ریسک اعتباری ایران ارائه دهد.
رتبه‌بندی اعتباری به شرکت‌ها و بانک‌های خارجی اجازه می‌دهد تا بهتر بتوانند شرایط سرمایه‌گذاری در ایران یا دادن اعتبار به ایران را ارزیابی کنند و لذا با این رتبه‌بندی احتمال حضور آن‌ها در اقتصاد ایران بیشتر می‌شود.
نمایندگان موسسه اعتبارسنجی فیچ تیرماه ۹۵ به ایران آمدند و قائم مقام بانک مرکزی خبر داد که این مؤسسه فعالیت‌های منظم خود در ارتباط با ایران را از سر گرفته است. با این حال، روند اعلام رتبه اعتباری ایران توسط این موسسه هنوز آغاز نشده است.
موسسه رتبه‌بندی اعتباری فیچ یک شرکت خدمات مالی آمریکایی است که در سال ۱۹۱۳ توسط جان نولز فیچ راه‌اندازی شد و هم‌اکنون شرکت‌های هرست کورپوریشن و فیمالاک، هر یک ۵۰ درصد از سهام آن را در اختیار دارند. این موسسه یکی از سه سازمان ملی آماری بود، که بهمراه استاندارد اند پورز و مودیز، در سال ۱۹۷۵ توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به‌عنوان سه موسسه بزرگ رتبه‌بندی اعتباری شناخته شد. دفاتر مرکزی این شرکت در شهرهای لندن و نیویورک قرار دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵