کد مطلب: 58756
 
عضو شورای مشورتی وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با نکونیوز:
جذب سرمایه گذاری خارجی بر اساس حراج منابع ملی، امکان ندارد
 
"اگر موانع از پیش روی سرمایه گذاران خارجی برداشته شود؛ اولین گروه از سرمایه گذاران خارجی که برای سرمایه گذاری وارد ایران شوند، ایرانیان خارج از کشور خواهند بود."
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
"اگر موانع از پیش روی سرمایه گذاران خارجی برداشته شود؛ اولین گروه از سرمایه گذاران خارجی که برای سرمایه گذاری وارد ایران شوند، ایرانیان خارج از کشور خواهند بود." این بخشی از اظهارات مهندس مهدی پورقاضی، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران و نیز عضو شورای مشورتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و از مدیران باتجربه بخش خصوصی است . پورقاضی در گفت و گو با نکونیوز، به رغم آن که از بی سامانی سیاست تعیین نرخ خوراک گله مند است، اما در عین حال تردیدی ندارد که با تعیین قیمت ارزان برای خوراک، نباید به سرمایه های ملی، چوب حراج زد!
*****
با توجه به برگزاری زودهنگام همایش IPF و اظهارات آقای مهندس شعری مقدم مبنی بر این که قیمت خوراک تا هفته آتی، یعنی تقریباً زمان برگزاری همایش، نهایی می شود، نظر شما به عنوان نماینده ای از بخش خصوصی که در زمینه پتروشیمی فعالیت دارد، در این خصوص چیست؟
من حقیقتاً نمی دانم که آقای شعری مقدم چگونه گفته اند که قیمت خوراک مشخص می شود. البته در مجلس قانونی گذاشته شده که بر اساس آن، قیمت خوراک مشخص شود، اما در برنامه ششم، مطلب به گونه ای دیگر بیان شده، به هرحال، در بحث قیمت خوراک، اختلاف نظر هست و من نمی دانم که چگونه می خواهند کاری را که طی دو سال انجام نشده، یک هفته ای به انجام برسانند؟! بحث دیگر در مورد مصرف کنندگان خوراک گازی که همان پتروشیمی ها هستند، می باشد؛ این که آنها می خواهند قیمت خوراک بر اساس قیمت های مثلاً قطر یا عربستان در نظر گرفته شود، در حالی که ما در خود ایران گاز را از ترکمنستان می خریم و به ترکیه می فروشیم. بنابراین، قیمت خرید و فروش می تواند ملاک باشد. به نظر می آید که بین دولتمردان اتفاق نظری در زمینه قیمت خوراک وجود ندارد و باید صبر کرد و دید که چه تصمیمی با توجه به منافع ملی می توان گرفت. در این شرایط، بعید می دانم که قیمت خوراک تا هفته آینده مشخص شود.
این کنفرانس با هدف جلب سرمایه گذاری خارجی برگزار می شود. در صورت عدم دستیابی به قیمتی واحد برای خوراک پتروشیمی ها و نداشتن شرایط مناسب برای خوراک، آیا این به ضرر ما تمام نمی شود؟
این که قیمت ما برای خوراک و سیاست های ما برای تعیین قیمت خوراک مشخص نیست، به طور قطع، عاملی منفی برای جذب سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود. ولی در عین حال هم نمی توان جذب سرمایه گذاری خارجی را بر اساس حراج منابع ملی، انجام داد. بلاخره قیمتی که برای خوراک در نظر گرفته می شود، باید حساب و کتابی داشته باشد. منابع زیرزمینی منابع بین نسلی است و ما نباید و نمی توانیم به راحتی، چوب حراج به آن بزنیم، بلکه باید در حفظ آن برای نسل های آتی نیز بکوشیم. برای همین است که پتروشیمی ها الآن اصرار دارند تا با قیمت ارزان، خوراک را بگیرند، در حالی که منافع ملی، خلاف این را نشان می دهد و می گوید قیمت خوراک باید متناسب با قیمت خرید و فروش منطقه ای ایران باشد که به مراتب، قیمت بالاتری است.
با توجه به این که قرار است تا هفته اول ژانویه، تحریم ها برداشته شود و نیز برگزاری سه کنفرانس مهم بین المللی، GECF (اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز)، IPC (کنفرانس تهران) و IPF (همایش بین المللی پتروشیمی) که این یکی قرار است هفته آتی برگزار شود، نظر شما در خصوص حضور شرکت های بزرگ بین المللی به ویژه در بخش پتروشیمی که نقش پررنگ تری در توسعه اقتصاد کشور دارد و قیمت خوراک، که بسیار اهمیت دارد، چیست؟

درست است که سرمایه گذار خارجی بسیار علاقمند به خوراک ارزان است و دلش می خواهد مانند پتروشیمی های داخلی از خوراک ارزان برخوردار شود، اما آنچه که برای سرمایه گذار خارجی بیشتر جلب توجه می کند، ثبات اقتصادی، قابل پیش بینی بودن اقتصاد و در واقع، ایجاد اطمینان و پشتیبانی بابت قوانین حقوقی و شرایط عمومی کار است، بنابراین چناچه شرایط مهیا و آماده باشد، همه برای حضور در ایران علاقمند و مشتاق هستند. به نظر من، آنها انتظار سودهای خیلی عجیب و غریب را ندارند و بیشتر انتظار دارند که بتوانند سرمایه گذاری کنند و سود متناسب با بازار را با خود ببرند. برای همین است که تصور نمی کنم آنها به دنبال خوراک خیلی ارزان باشند، بلکه باور من این است که آنها انتظار دارند مسئولین خوراک را با شرایط و قیمت معقول در اختیارشان بگذارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵