کد مطلب: 58413
 
پایان نشست 168 اوپک پشت درهای بسته
سقف تولید اوپک ثابت ماند؛ تولید ایران افزایش می یابد
 
با پایان نشست ۱۶۸ اوپک در پشت درهای بسته، همانگونه که پیش بینی می شد، اعضای اوپک روی ثابت ماندن سقف تولید روی ۳۰ میلیون بشکه در روز توافق کردند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۳
با پایان نشست ۱۶۸ اوپک در پشت درهای بسته، همانگونه که پیش بینی می شد، اعضای اوپک روی ثابت ماندن سقف تولید روی ۳۰ میلیون بشکه در روز توافق کردند.
به گزارش نکونیوز، سقف تولید اوپک ۳۰ میلیون بشکه در روز تعیین شده اما هم اکنون میزان تولید اوپک به مرز ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است و این به معنای تولید بیش از میزان توافق شده توسط اعضای اوپک است. افزایش تولید اعضا به موازات افزایش تولید کشورهای غیر عضو اوپک به موازات کاهش تقاضای جهانی، قیمت هر بشکه نفت را به حدود ۴۰ بشکه کاهش داده است. بنابراین در شرایط طبیعی لازم است اعضای اوپک، میزان تولید خود را کاهش دهند. اما از یک طرف، از دست دادن سهم بازار توسط کشورهای عضو اوپک می تواند موجب شود کشورهای غیر عضو اوپک تولید خود را افزایش دهند کمااینکه روسیه رسما اعلام کرده در صدد کاهش تولید نیست و از سوی دیگر افزایش تولید برخی کشورهای عضو همچون عراق و ایران می تواند میزان تولید اوپک را از میزان کنونی هم بیشتر کند. بدین ترتیب نه تنها کاهش تولید اعضا پیش بینی نمی شد، بلکه افزایش تولید غیر رسمی اعضای اوپک هم محتمل بود. شاید به همین دلیل بود که ساعتی پیش از پایان نشست وزرای عضو اوپک، برخی خبرگزاریها از احتمال افزایش سقف تولید اوپک خبر دادند. اما در نهایت، وقتی ساعت ۱۷ به وقت وین، وزرا از جلسه خارج شدند مشخص شد که سقف تولید اوپک روی همان ۳۰ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است؛ هرچند که اعضا نسبت به این عدد، وفادار نیستند و همین حالا هم میزان تولید اوپک یک و نیم میلیون بشکه بیشتر است.
در این میان ایران با اظهارات قاطع بیژن زنگنه نشان داد بر خلاف نظر رییس دوره ای اوپک، از افزایش سهم خود در اوپک کوتاه نخواهد آمد. وزیر نفت ایران اعلام کرده در ماه ژانویه پس از لغو تحریمها، ایران نیم میلیون بشکه در روز تولید خود را افزایش می دهد و یک ماه بعد، این میزان افزایش به یک میلیون بشکه در روز می رسد. بدین ترتیب قابل پیش بینی است که از اوایا فوریه – اواسط بهمن ماه – میزان تولید اوپک به ۳۲ و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یابد. ایران معتقد است کشورهایی که جای سهمیه ایران را در اوپک گرفته اند باید تولید خود را کاهش دهند.
در نشست امروز اوپک، درباره تغییر دبیرکل هم بحث نشد تا عبدالله البدری همچنان به عنوان دبیرکل اوپک باقی بماند تا شاید در نشست اضطراری اوپک درباره تغییر دبیر کل که دوره فعالیت او به پایان رسیده بحث شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵