کد مطلب: 72408
 
گام گذاشتن در مسیری طولانی
چرا چین سرعت خرید طلا را افزایش داده است؟
 
دو کشور بزرگ تولیدکننده طلا، روسیه و چین در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به خرید طلای خود افزوده‌اند که این موضوع در مورد کشور چین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۰
دو کشور بزرگ تولیدکننده طلا، روسیه و چین در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به خرید طلای خود افزوده‌اند که این موضوع در مورد کشور چین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش نکونیوز، سرمایه‌گذاران توجه ویژه‌ای به عملکرد چین از ژوئن سال ۲۰۱۵ داشته‌اند، یعنی زمانی که مقامات چینی حجاب محرمانگی را از چهره ذخایر طلای ملی کشور، کنار زدند. بانک مرکزی چین میلیونها اونس طلا طی بازه ۱۲ ماهه بعد از تاریخ مزبور خریداری کرد و به همین ترتیب چندین بانک چینی و معدن طلای این کشور به فعالیتهای خود افزودند.
یک توجیه اقتصادی ساده برای اغلب حرکات خرید طلای چین وجود دارد. بازده بسیاری از داراییهای ذخیره‌ای، ناچیز است، بخصوص اسناد خزانه ایالات متحده و اوراق قرضه دولتهای اروپایی. خرید فلزات گرانبها یکی از راههای افزایش تنوع ذخایر و بازده آنهاست. به همین صورت اعمال چین ممکن است حکایت از خواسته بانک مرکزی و دولت این کشور برای افزایش ذخایر عظیم این کشور با هدف به چالش کشیدن هژمونی پولی امریکا در عرصه جهانی داشته باشد.
در می ۲۰۱۶، بانک استاندارد ICBC که قبلا بانک صنعتی و تجارتی چین نامیده می‌شد، با خرید صندوق فلزات گرانبهای Barclays، به تیتر خبرها تبدیل شد. این صندوق با ظرفیت فضای ذخیره‌سازی ۲۰۰۰ تنی، قبل از فروش دارای مجموع ۸۰ میلیارد دلار طلای گزارش شده بوده است. طی همین ماه، بانک خلق چین برنامه خرید ماهانه خود را متوقف کرد؛ اگرچه در ماه جولای، این بانک ۵۰۰۰۰۰ اونس دیگر ابتیاع نمود و مجموع ذخایر خود را به ۱۶۶۱.۳ تن رسانید.
چین زمانی تصمیم به احیای خریدهای خود گرفت که قیمتها روندی صعودی داشتند. این نشانگر آن است که پرجمعیت‌ترین کشور جهان قصد دارد ذخایر ارزی خارجی خود را متنوع‌تر کرده، از اتکای به دلار امریکا که از زمان معاهده ۱۹۴۴ «برتون وودز» برقرار است بکاهد. فعالیت قابل ذکر دیگر مشتمل بر مذاکرات آگوست ۲۰۱۶ میان «گروه طلای ملی چین» و «صندوق راه ابریشم»-یکی از صندوقهای دارایی چند میلیارد دلاری چین» در خصوص خرید مشترک معدن طلای Vasilkovskoye در قزاقستان است.
در دسامبر ۲۰۱۵، صندوق بین‌المللی پول (IMF) به یوآن چین اجازه داد که در طبقه‌بندی ارزهای ذخیره قرار گیرد. این تصمیم IMF گام بزرگی برای بانک خلق چین محسوب می‌شود اما این بانک را مجبور می‌ کند که با احتیاط بیشتری برای حفظ وضعیت مطلوب فعلی اقدام کند. قسمتی از این روند می‌تواند خرید بیشتر ذخایر طلا باشد.
اگر چین واقعا بخواهد از طلا برای کسب استقلال از دلار امریکا استفاده کند (چین بزرگترین دارنده اوراق قرضه دولتی امریکا تا آگوست ۲۰۱۶ قلمداد می‌شود) هنوز مسیری طولانی پیش رو دارد. حتی پس از تمام تلاشهای طلایی خود، چین هنوز بین پنج کشور اول دارای ذخایر طلای رسمی نیز قرار ندارد. هرچند ممکن است طلای زیادی خارج از حسابهای رسمی داشته باشد، اما این طلاها به آن اندازه نیست که شکاف ۷۰۰۰ تنی با ایالات متحده را پر کند.
طلا ابزاری است که بواسطه آن اغلب سرمایه‌گذاران و حتی بانکهای مرکزی در زمان نزول نرخهای بهره در برابر تورم از ذخایر خود حفاظت بعمل می‌آورند. چنانکه گزارش رسمی «مجمع مؤسسات مالی و پولی» در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است، طلا به طرز رو به افزایشی به عنوان جایگزین ذخایر ارزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گزارش در ادامه توضیح می‌دهد که «فشارهای تورم‌زا در بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، بر اهمیت طلا بعنوان ابزار حفظ ارزش و سپری مقابل بی‌ثباتی بازار مالی افزوده است.» در اواسط سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰ تریلیون دلار بدهی حاکمیتی با بازده منفی در جهان وجود داشته است.
اما طلا تنها فلز باارزشی نیست که مورد توجه چین قرار گرفته است. ذخایر نقره در بازار مبادله‌ای آتی شانگهای، طی هشت ماه از ۲۳۳ تن ۱۷۰۶ تن افزایش یافته است که معادل عملکرد چهار ساله (۲۰۱۲ الی ۲۰۱۶) جی‌پی مورگان، بزرگترین بانک ذخیره نقره جهان برآورد می‌شود.
منبع: Investopedia ترجمه: نعیـم نـوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵