کد مطلب: 72688
 
نفت در هفته ای که گذشت
انعقاد اولین قرارداد جدید نفتی نزدیک است
 
نفت در هفته ای که گذشت،حاوی دو خبر درباه قراردادهای جدید نفتی بود. خبرهایی که نشان می داد علیرغم مخالفتها، وزارت نفت مصمم است تا پایان سال جاری حداقل یک قرارداد با الگوی جدید را که به IPC شهرت یافته منعقد کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹
نفت در هفته ای که گذشت،حاوی دو خبر درباه قراردادهای جدید نفتی بود. خبرهایی که نشان می داد علیرغم مخالفتها، وزارت نفت مصمم است تا پایان سال جاری حداقل یک قرارداد با الگوی جدید را که به IPC شهرت یافته منعقد کند.
به گزارش نکونیوز، در نخستین روز از هفته جاری، غلامرضا منوچهری معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی همراه با سه نفر از مدیران این شرکت شامل عبدالمحمد دلپریش مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت، علی اکبر ماهرخ زاد مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت و علی اکبر شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در جمع خبرنگاران حاضر شدند تا درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی به اقناع خبرنگاران بپردازند. مهمترین خبری که از این نشست خارج شد سخن غلامرضا منوچهری بود که گفت: امیدواریم هفته جاری، اصلاحیه قراردادهای جدید نفتی در هیئت دولت تصویب شود و به طور طبیعی پس از آن در اختیار مجلس قرار می گیرد و سرانجام پس از تائید نهایی از سوی مجلس ابلاغ می شود. وی با بیان این که پس از تصویب چارچوب قرارداد، همزمان بحث اسناد مناقصه نیز به موازات پیش می رود؛ درباره این که آیا تا پایان امسال با این مدل، قراردادی امضا می شود، تصریح کرد: اگر همه کارها براساس برنامه پیش برود تا پایان سال ٢ تا سه قرارداد با این مدل امضا می کنیم.
گزارش نشست خبری منوچهری و سایر مدیران شرکت نفت را در لینک ذیل دنبال کنید:
امضای سه قرارداد تا پایان امسال اگر ....
علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت نیز روز سه شنبه اعلام کرد: نخستین مناقصه نقتی با مدل جدید قراردادی هفته آخر مهر برگزار می شود و میدان آزادگان جنوبی، نخستین میدانی خواهد بود که به مناقصه بین المللی می‌رود. کاردر با اشاره به اصلاحیه های انجام شده در الگوی قراردادهای جدید نفتی عنوان کرد: بر مبنای تغییرات اعمال شده، در قراردادهای جدید برای پیاده سازی روشهای ازدیاد برداشت مخازنی در اولویت هستند که ضریب بازیافت کنونی آنها کمتر از ٢٠ درصد باشد؛ بازه زمانی قرارداد ٢٠ سال تعیین شده و همچنین مقرر شده است فرم قرارداد محرمانگی به شورای عالی امنیت ملی ارسال شود.
تلاش برای افزایش تولید به موازات انعقاد قرارداد
در هفته ای که گذشت خبرهای منتشره حکایت از افزایش تلاشها برای افزایش تولید نفت به موازات تلاش برای انعقاد قراردادها طبق الگوی جدید داشت. روز سه شنبه مدیرعامل شرکت متن با بیان این که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ١٢٠ هزار بشکه به ظرفیت برداشت از میدانهای مشترک نفتی این شرکت اضافه شود، از مذاکره با چینی ها برای توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران خبر داد. سیدنورالدین شهنازی زاده با اشاره به افزایش ظرفیت برداشت نفت از میدانهای غرب کارون اظهار کرد: هم اکنون روزانه ٢٢٥ هزار بشکه نفت از میدانهای یادآوران، آزادگان شمالی و جنوبی برداشت می شود که پیش بینی می شود، برداشت نفت از میدانهای مشترک این شرکت تا پایان امسال روزانه ١٢٠ هزار بشکه افزایش یابد. براساس پیش بینی انجام شده تا پایان امسال در کنار افزایش پلکانی برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی به میزان ٦٠ هزار بشکه در روز، میدان یاران شمالی ٣٠ هزار بشکه و میدان آذر نیز ٣٠ هزار بشکه نفت در روز برداشت خواهند کرد. بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در نشستی که روز سه شنبه با حضور وزیر نفت در اهواز برگزار شد، از هدفگذاری این شرکت برای تولید روزانه سه میلیون و ۳۰ هزار بشکه نفت خام در آغاز سال ۱۳۹۶ خبر داد‪.
حمایت شاهدایی از یکپارچه سازی بازرگانی در پتروشیمی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه در نشستی خبری در پاسخ به "نکونیوز" گفت که یکپارچه سازی بازرگانی در صنعت پتروشیمی مغایرتی با اصل ۴۴ ندارد؛ هرچند که بر این نکته هم تاکید کرد که هیچ اجباری برای هیچ شرکت خصوصی و هلدینگی برای تجمیع در یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی نخواهد بود. از نظر ما یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی با اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی مغایرتی ندارد. بر اساس طرح ما، ۸ شرکت خاص می توانند در یکپارچه سازی شرکت کنند. وی تصریح کرد : اگر هر هلدینگی در صنعت پتروشیمی به طور مستقیم اقدام به بازاریابی کند با این حجم بالای صادرات، در حوزه بازرگانی پتروشیمی با خرده فروشی مواجه خواهیم شد که موجب می شود در منطقه نتوانیم قیمت تعیین کنیم. ما طی سالهای اخیر شاهد بودیم که در این حوزه، شرکتهای داخلی روی دست هم بلند شدند و بازار را خراب کردند بطوری که سایر کشورها در مقابل محصولات ایرانی، آنتی دامپینگ گذاشتند. شاهدایی با بیان اینکه اگر بازرگانی در پتروشیمی را تجمیع کنیم هزینه هایمان برای صادرات کمتر خواهد شد افزود : در کشوری که این همه منابع و سرمایه در اختیار دارد، وقتی قیمتگذاری و سیاستگذاری تجمیع شود، منافع ملی کشور به طور پایدارتری تحقق خواهد یافت.
متن کامل سخنان شاهدایی را درباره یکپارچه سازی در لینک ذیل دنبال کنید: 
یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی را مغایر با اصل ۴۴ نمی دانم

ابلاغ وندور لیست سازندگان کالای وزارت نفت
بیژن زنگنه وزیر نفت، روز دوشنبه فهرست بلند یا همان وندور لیست منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت را ابلاغ کرد که بر مبنای آن، ضروری است شرکتهای تابعه از این پس در تهیه هرگونه فهرست کوتاه برای برگزاری مناقصه های محدود، درباره کالاهایی که در فهرست بلند دارای ردیف باشند، تنها از این فهرست استفاده کرده و درج هرگونه منابع تامین کالای خارج از فهرست منتشره موصوف ممنوع است. 
زنگنه در خوزستان چه گفت؟
وزیر نفت در هفته ای که گذشت به خوزستان رفت و در یک همایش و یک برنامه تلویزیونی سخنانی بر زبان آورد که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. زنگنه روز دوشنبه در سفر یکروزه خود به خوزستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان ضمن اعلام موافقت با موضوع افزایش سهم خوزستان از درآمدهای نفتی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم فقط از این استان منابعی را خارج کنیم و برویم. وی با اشاره به سهم ۲ درصدی خوزستان از درآمدهای فروش نفت، گفت: افزایش سهم استان از درآمدهای نفتی نیازمند قانون است و در این زمینه با افزایش سهم خوزستان از این درآمدها موافق هستیم.
زنگنه در همایش آثار اقتصادی برجام بر انرژی و سرمایه‌گذاری نیز به آثار برجام در صنعت نفت اشاره کرد و گفت : ما توانستیم در پسابرجام با سرعت غیرقابل باوری، تولید نفت خودمان را یک میلیون بشکه افزایش دهیم و در ۴ ماه تولیدات خودمان را از ۲.۷ میلیون بشکه به ۳.۸ میلیون بشکه برسانیم. همچنین میزان صادرات نفت به همراه میعانات گازی را به بالای ۲.۵ میلیون بشکه رساندیم که این مسأله یک حرکت بزرگ و یکی از دستاوردهای ما در پسابرجام بود. وی همچنین تاکید کرد که تأسیسات صنعت نفت آسیب دیده و مستهلک هستند و نیاز است تا این تأسیسات نوسازی شوند.
معارفه مدیرعامل جدید پخش
مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز هفته ای که گذشت برگزار شد تا منصور ریاحی که ادامه دهنده سیاستهای سجادی است کار خود را آغاز کند. سجادی بازنشسته شده بود و طبق قانون جدید نمی توانست به فعالیت خود در این مسوولیت ادامه دهد. مراسم معارفه ریاحی، چهارشنبه برگزار شد اما او یک روز قبل از آن با اشاره به پیامدهای منفی عرضه دو نرخی بنزین در کشور گفت: عرضه دو نرخی بنزین فسادآور است و بدون شک حذف کارت سوخت و عرضه تک نرخی بنزین به نفع مردم خواهد بود. اظهاراتی که نشان می‌دهد با تغییر مدیرعامل این شرکت، هیچ تغییری در مواضع آن ایجاد نشده است. تصاویر مراسم معارفه را در لینک ذیل دنبال کنید:
آیین تودیع و معارفه
حادثه این بار در پارس جنوبی
به نظر می رسد حوادث، صنعت نفت را رها نمی کنند. این بار بعد از ظهر روز سه شنبه حوضچه پساب خروجی پالایشگاه ششم فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی دچار آتش سوزی شد که دود سیاه آن منطقه را فراگرفت اما این حادثه پس از ساعاتی مهار شد. یک روز بعد، مخزن آسیب دیده پتروشیمی بوعلی که چندی پیش دچار آتش سوزی شده بود هنگام تعمیرات دچار سانحه شد که ماموران آتش نشانی، آتش را خاموش کردند.تصاویر آتش سوزی در فاز 15 و 16 را در لینک ذیل دنبال کنید:
تصاویر آتش سوزی در فاز ۱۵ و ۱۶
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵