۱
 
کد مطلب: 33168
 
افزایش 25 درصدی تولید نفت ایران طی یکسال
ارقام طلایی تولید نفت تکرار می شود؟
 
میزان صادرات نفت ایران در یک سال گذشته، با 25 درصد افزایش به طور میانگین به 1 میلیون و 250 هزار بشکه در روز رسیده است؛ اما هنوز با ارقام طلایی یک دهه پیش فاصه دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۹
میزان صادرات نفت ایران در یک سال گذشته، با ۲۵ درصد افزایش به طور میانگین به ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است؛ اما هنوز با ارقام طلایی یک دهه پیش فاصه دارد.
به گزارش نکونیوز، پس از شدت یافتن تحریمهای بین المللی بر ضد جمهوری اسلامی ایران طی دولت دهم که به طور مشخص صنعت نفت ایران را نشانه رفته بود، میزان تولید و صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافت. هرچند مسئولان دولت قبل، تحریمها را عاملی برای کاهش میزان صادرات نفت ایران ذکر می کردند که موجب می شد نفت ایران در بازارهای بین المللی به فروش نرسد، اما کاهش تولید نفت ایران صرفا به دلیل تحریمها نبود بلکه برخی مشکلات مدیریتی و همچنین کمبود منابع مالی موجب شده بود شاهد افت تولید از منابع موجود نفتی کشور باشیم؛ ضمن اینکه عدم وجود امکانات کافی برای ذخیره سازی نفت تا بهبود شرایط تحریمها موجب شد در برخی مقاطع زمانی، تولید محدود نفت هم متوقف شود. همه این عوامل دست به دست
هنوز با ارقام تولید نفت در سال 1384 فاصله داریم و حتی رسیدن به تولید 4 میلیون بشکه در روز نیز رضایت بخش نخواهد بود چراکه این رقم، یک دهه پیش تحقق یافته بود و اکنون به طور طبیعی باید میزان تولید نفت ایران از 5 میلیون بشکه در روز هم فراتر می رفت
هم داد تا تولید نفت در سالهای اخیر بویژه یک سال پایانی دولت احمدی نژاد به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. با آغاز به کار دولت جدید، تلاش برای بازگداندن میزان تولید نفت به سطح قبل از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ آغاز شد. بیژن زنگنه وزیر نفت دولت تدبیر و امید که در دولت اصلاحات نیز هشت سال در راس وزارت نفت قرار داشت و میزان تولید نفت در آخرین هفته های حضور او در وزارت نفت به ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده بود، در دولت جدید تلاش خود را بازگرداندن میزان تولید و صادرات نفت به سطح گذشته، آغاز کرد. در آن دوره میزان صادرات نفت ایران نیز به طور میانگین به 2 میلیون و 450 هزار بشکه در روز رسیده بود که موجب شد ایران چهارمین صادرکننده بزرگ نفت جهان باشد. تلاشهای فنی در وزارت نفت با تلاشهای دیپلماتیک وزارت امور خارجه با هدف کاهش تحریمها ه موازات یکدیگر پیش رفت و هرچند موجب توقف کامل تحریمها نشد، اما گشایش نسبی در امور ایجاد کرد و موجب شد تولید نفت ایران به طور میانگین به یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. البته هنوز با ارقام تولید نفت در سال ۱۳۸۴ فاصله داریم و حتی رسیدن به تولید ۴ میلیون بشکه در روز نیز رضایت بخش نخواهد بود چراکه این رقم، یک دهه پیش تحقق یافته بود و اکنون به طور طبیعی باید میزان تولید نفت ایران از ۵ میلیون بشکه در روز هم فراتر می رفت. اما نابسامانیهای کشور در یک دهه گذشته، ضربات جبران ناپذیری بر پیکره صنعت نفت وارد کرد و تنها می توانیم امیدوار باشیم که با تدوام رویکرد مثبت فعلی، میزان تولید نفت به مرور زمان افایش یابد. هرچند که افزایش تولید نفت تا مرز ۵ میلیون بشکه در روز نیازمند اتخاذ تدابیر دقیقتر از جمله سرمایه گذاری وسیعتری از سوی شرکتهای بین المللی و جذب سرمایه های مختلف داخلی و خارجی است که هنوز آنطور که پیش بینی می شد تحقق نیافته و نیازمند برنامه ریزی دقیقتری است تا علیرغم ارتباط تحریمها با مشکلات صنعت نفت، بدون گره خوردن کامل سرنوشت صنعت نفت به لغو کامل تحریمها، شاهد گشایش جدی تری در تولید نفت باشیم.
Share/Save/Bookmark


صدراله البرزی
United States
۱۳۹۳-۰۵-۱۷ ۱۲:۴۱:۲۶

توسعه اقتصادی مرتبط با توسعه سیاسی است که ایندو موضوع بهم گره خورده اند.با بهبود روابط بین الملل میتوان امیدوار بود به جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت که موجب افزایش تولید هم خواهد شد.بدیهی است نسیت به بهبود تکنولوژی صنعت اکتشاف ،استخراج و تولید تفت کشور باید سرمایه گذاری نمود و از مدیران و کارشناسان لایق در زمینه های مذکور استفاده نمود(بر اساس شایستگی افراد روی سمت ها قرار گیرند-نگاه کارشناسی داشته باشند نه نگاه سیاسی).
صدراله البرزی
بازنشسته شرکت ملی صنایع پتروشیمی-
مدرس،مشاور،پژوهشگر،نویسنده و مترجم.
فارغ التحصیل از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه واشینگتن-امریکا
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵