کد مطلب: 66261
 
رییس پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با "نکونیوز" پاسخ می دهد:
چرا پروژه های تحقیقاتی شیل گس ها مهم است؟
 
شیل‌اویل‌ها، شیل‌گس‌ها و ... خیلی وقت است که دنیای انرژی را دگرگون و جای خود را در منابع فسیلی به خوبی باز کرده‌اند. این که اکنون بیشتر کشورها و بیشتر از همه، آمریکا در صدد هستند تا از این طریق، خود را از نفت خاورمیانه بی‌نیاز و حتی برخی کشورها را نیازمند نفت خویش کنند، بحثی نیست؛ بلکه موضوع مهم‌تر این است که کشورهایی مثل ایران که پشتوانه اقتصادی خود را تماماً بر منابع فسیلی و در وهله نخست، نفت بنا نهاده‌اند، چه تدبیری برای این امر اندیشیده‌اند؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۰
شیل‌اویل‌ها، شیل‌گس‌ها و ... خیلی وقت است که دنیای انرژی را دگرگون و جای خود را در منابع فسیلی به خوبی باز کرده‌اند. این که اکنون بیشتر کشورها و بیشتر از همه، آمریکا در صدد هستند تا از این طریق، خود را از نفت خاورمیانه بی‌نیاز و حتی برخی کشورها را نیازمند نفت خویش کنند، بحثی نیست؛ بلکه موضوع مهم‌تر این است که کشورهایی مثل ایران که پشتوانه اقتصادی خود را تماماً بر منابع فسیلی و در وهله نخست، نفت بنا نهاده‌اند، چه تدبیری برای این امر اندیشیده‌اند؟ این بحث مهم یعنی نگرش راهبردی ایران به مساله شیل‌گس‌ها را با حمیدرضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت و تقریباً تنها مؤسسه دانش‌بنیانی که در صدد اجرایی کردن مطالعات خود در زمینه‌های مختلف است، در میان گذاشتیم. ***********************************************
 آقای دکتر! با توجه به این که قیمت سوخت‌های فسیلی سیر نزولی به خود گرفته و مشخص نیست که این روند تا به کجا ادامه خواهد داشت، پروژه تحقیقاتی شیل‌گس‌ها که در واقع می‌توان گفت سودآوری هم ندارد، تا چه اندازه می‌تواند برای ما مثبت و مثمر ثمر باشد؟
 به نظر من، در حال حاضر، ایران و یا هر کشوری، برای این که مدیران ارشدش بتوانند سیاست‌گزاری کرده و برای آینده، برنامه‌ریزی و استراتژی تعیین کنند، باید تمام منابع ملی خود را بشناسند و بدانند که چقدر Asset و به اصطلاح دارایی دارند. این پروژه‌هایی که برخی از آن‌ها در پژوهشگاه تعریف شده مانند پروژه مروارید خلیج فارس، پروژه هیدرات‌های گازی دریای عمان، شیل‌های گازی و ...، این‌ها در حقیقت شناسایی منابع و دارایی‌های کشور است. یعنی بیشتر در این راستا تعریف شده است. عدد و رقمی هم که برایش خرج می‌شود، آنقدر بالا نیست که حالا تصور می‌شود مثلاً میلیاردها تومان هزینه برای آن شده است. اصلاً چنین نیست بلکه چیزی حول و حوش دو الی سه میلیارد تومان است که هزینه می‌شود و این منابع، شناسایی می‌شوند. چون اکثراً این کار آزمایشگاهی است و می‌روند در محل، لرزه‌نگاری ‌می‌کنند و مطالعات این ‌تیپی انجام می‌دهند و یک‌سری از این سنگ‌ها و رسوبات را در آزمایشگاه‌ها چک می‌کنند و ... اعداد و ارقامی که برای این کار هزینه می‌شود، زیاد بالا نیست، در نتیجه ما واقعاً چیزی را از دست نمی‌دهیم، ضمن این که دارایی‌های بزرگ کشور را به این طرق شناسایی می‌کنیم. اطلاعات و آمار این پروژه‌ها دست وزارت نفت است که می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های راهبردی خود از آن، استفاده کند.
 یعنی در برنامه‌ریزی‌های کلان خود، این موارد را در نظر می‌گیرند و ..... 
حتماً. به آن نگاه می‌کنند و موارد خاص را در نظر می‌گیرند. هیدرات‌های گازی را که قطعاً نگاه می‌کنند، شیل‌های گازی ممکن است کمتر ولی هیدرات‌ها را حتماً نگاه می‌کنند. پروژه مروارید هم که منابع نفتی متعارف است و کار خود را انجام می‌دهد. بنابراین این کار نه تنها خوب که واجب است. چون با داشتن این اطلاعات، دست‌اندرکاران و مسئولین بهتر می‌توانند برنامه‌های استراتژیک خود را بر مبنای آن، پایه‌ریزی کنند. 
در این صورت، اکنون مهم‌ترین برنامه راهبردی این پژوهشگاه چیست؟
 توسعه فناوری با رویکرد تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی از مهم‌ترین برنامه‌های راهبردی پژوهشگاه است که البته مطالعه و تحقیق پیرامون شیل‌گس‌ها را نیز باید به آن افزود. برای این منظور، شرکت‌های دانش‌بنیان در پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد شده و پژوهشگاه نیز با این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های دیگر در جهت تجاری‌سازی دستاوردها همکاری دارد. این پژوهشگاه با هدف‌گذاری‌های تعیین‌شده، باید به نقطه ایده‌آل دست یابد که برای دستیابی به این هدف، تغییراتی در ساختار پژوهشگاه انجام شده؛ به گونه‌ای که برای چابک‌سازی، بخش ستادی پژوهشگاه کوچک و بخش‌های تحقیقاتی، پژوهشی، آزمایشگاهی و مطالعاتی تقویت شدند. 
آینده اقتصاد ایران را در دوران پساتحریم چگونه می‌بینید؟ 
با توجه به شرایط پیش‌آمده در دوران به اصطلاح پساتحریم و به رغم آن که شاید بسیاری تصورشان این باشد که برنامه خاصی برای صنعت نفت و گاز در پساتحریم وجود ندارد و این نگرانی خود را نشان می‌دهد که ممکن است مجدداً در این دوران، به سمت فروش منابع و در مقابل، واردات کالاهای اساسی برویم، ولی چنین به نظر می‌آید ورود مجدد نفت ایران به بازارهای جهانی، معادلات از پیش تعیین‌شده را بر هم ریخته و می‌رود تا با احیای سهم خود در بازار، در صفحه شطرنج انرژی، پیروزی را از آن خود کند.
 گفت و گو : سهیلا زمانی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵