کد مطلب: 105610
 
ضرر پیمانکاران در تحریم ایران
 
مهارت‌های مذاکره هند به بوته آزمون گذاشته شده و این کشور همچنان تلاش می‌کند برای ادامه صادرات نفت از ایران، آمریکا را متقاعد کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۵

مهارت‌های مذاکره هند به بوته آزمون گذاشته شده و این کشور همچنان تلاش می‌کند برای ادامه صادرات نفت از ایران، آمریکا را متقاعد کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بیزنس لاین، با آغاز شمارش معکوس برای پایان مهلت تعیین شده از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای اجرای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، دهلی‌نو سرگرم مذاکره با واشنگتن است تا اطمینان حاصل کند که در همکاری‌های اقتصادی این کشور با ایران که یکی از سه صادرکننده بزرگ نفت به هند است، خللی ایجاد نخواهد شد.

مقامات آگاه از این مذاکرات به بیزنس لاین گفتند: ما به آمریکا توضیح دادیم که نفت یک کالای تجاری مهم میان هند و ایران است. هند باید اجازه پیدا کند تا به تجارت خود با ایران ادامه دهد.

به گفته یکی از این مقامات، مسئله تنها مربوط به صادرات نفت نیست. باید به خاطر داشت که ۸۰ درصد از پیمانکاران و پیمانکاران فرعی در صنعت نفت و گاز آمریکایی بوده یا یک پایگاه آمریکایی دارند. بنابراین چنین تحریم‌هایی بر کل صنعت اکتشاف تاثیر خواهد گذاشت.

با این حال هندی‌ها درباره کاهش خرید نفت از ایران بیانیه رسمی نداده اند و پالایشگاه‌های هندی برای بستن قراردادهای جدید با ایران اقدام نکرده اند.

یک مقام دیگر گفت: بعلاوه مسئله سیاست خارجی دیگری که مطرح می‌شود این است که هند تاکید کرده روابط دو جانبه اش با ایران به قوت خود باقی است و تحت تاثیر روابط دهلی‌نو با هیچ کشور دیگری قرار نمی‌گیرد. بنابراین اگر هند به صورت مکتوب قولی به آمریکا دهد به معنای آن است که تحریم‌های آمریکا را پذیرفته است.

آمریکا در ماه مه خروج از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد و ترامپ دستور بازگشت تحریم‌های اقتصادی شامل تحریم صادرات نفت علیه تهران را صادر کرد.

واردات نفت هند از ایران رو به کاهش است اما اگر پالایشگاه‌های دولتی کاهش خریدشان را آغاز کنند به منزله سیگنالی از یک تصمیم سیاسی خواهد بود.

در جریان سفر دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران به دهلی‌نو در فوریه و دیدار وی با ناندرا مودی، نخست وزیر هند، دو طرف برای عمیق کردن همکاری‌های سرمایه‌گذاری و تجاری موافقت کردند و در این راستا، ضرورت ایجاد یک کانال بانکی موثر برای مبادلات تجاری را مورد تاکید قرار دادند. تصمیم برای دایر شدن یک شعبه بانک پاسارگاد در هند در این زمان گرفته شد.

همچنین موافقت شد یک کمیته مشترک مقامات دو کشور برای بررسی گزینه‌های ممکن از جمله بکارگیری سیستم روپیه-ریال تشکیل شود.

کارشناسان درباره اینکه آیا تاسیس شعبه این بانک ایرانی در هند کمک خواهد کرد چالش‌های پرداخت پول حل شود، معتقدند که این امر به طور واضح نشان می‌دهد که هند چه میزان می‌خواهد با ایران مراوده داشته باشد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵