۱
 
کد مطلب: 82641
 
از قاچاق سوخت تا دزدی آن
سرقت باورنکردنی نفت و سوخت
 
قاچاق سوخت پدیده‌ای است که سال‌ها در کشور ما باب است و قاچاقچیان سود هنگفتی از این «بیزینس» به جیب می‌زند. اما شاید عجیب به نظر برسد که در یکی از کشورهای نفت‌خیز، شبکه‌های گسترده حول سرقت نفت خام و سوخت شکل گرفته و دزدها حتی برای پالایش نفت خام خود، پالایشگاه سری دارند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
قاچاق سوخت پدیده‌ای است که سال‌ها در کشور ما باب است و قاچاقچیان سود هنگفتی از این «بیزینس» به جیب می‌زند. اما شاید عجیب به نظر برسد که در یکی از کشورهای نفت‌خیز، شبکه‌های گسترده حول سرقت نفت خام و سوخت شکل گرفته و دزدها حتی برای پالایش نفت خام خود، پالایشگاه سری دارند.
به گزارش نکونیوز، در برزیل سارقان نفت و سوخت، گَنگ‌های بسیاری ایجاد کرده‌اند و سالانه میلیون‌ها دلار با دزدی نفت و فرآورده‌های نفتی، درآمد دارند. رهبری این گروه‌های خلاف‌کار را عمدتاً افسرهای بازنشسته پلیس یا حتی اعضای شوراهای شهر بر عهده دارند.
رویترز گزارشی از سرقت نفت و سوخت در برزیل منتشر کرده است که واقعاً تکان‌دهنده است. رکود و بیکاری در برزیل به افزایش جرم و جنایت منجر شده است. زندان‌ها در این کشور بیش از اندازه پر شده است و سرقت سوخت هم جرم بزرگی محسوب نمی‌شود. زندان‌ها برای دزدان سوخت جا ندارد و در بسیاری از اوقات مجازات حبس برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.
با این حال، سرقت سوخت و نفت آن‌چنان پرسود است که حول آن شبکه‌های گسترده‌ای شکل گرفته و گروه‌های رقیب حتی به کشت و کشتار یکدیگر نیز روی آورده‌اند.
سارقان بر روی خطوط لوله متعلق به شرکت نفتی پتروبراس، شیر وصل می‌کنند و از این خطوط نفت خام می‌دزدند. آن‌ها از پالایشگاه‌ها گازوئیل و بنزین می‌دزدند و حتی نفت خام را در پالایشگاه‌های سرّی پالایش می‌کنند. این سارقان فرآورده‌های نفتی را در جایگاه‌های سوخت غیرقانونی که تعداد آن‌ها در برزیل زیاد است، به فروش می‌رسانند.
پلیس برزیل می‌گوید در اطراف یکی از پالایشگاه‌های متعلق به پتروبراس، سارقان آن‌چنان در طراحی شیرها و لوله‌های مورد استفاده خود، حرفه‌ای و با استفاده از اصول مهندسی عمل کرده‌اند که راهی وجود ندارد مگر این‌که عاملانی در شرکت پتروبراس داشته باشند.
سارقان می‌دانسته‌اند که از هر لوله‌ای چه سوختی می‌گذرد و شیرهای خود را دقیقاً جایی نصب کرده‌اند که فشار سوخت در لوله کاهش نیابد؛ تا بدین ترتیب سیستم امنیتی پتروبراس متوجه سرقت سوخت نشود.
پتروبراس ۲.۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند و یکی از ۱۰ شرکت برتر نفتی دنیاست. این شرکت ۱۱ هزار کیلومتر خط لوله در برزیل دارد.
سارقان بیشتر در منطقه بین ریو دو ژانیرو و سائوپائولو، یعنی قطب انرژی برزیل، دست به سرقت نفت و سوخت می‌زنند.
تنها یکی از گنگ‌های سارقان که در ژوئن ۲۰۱۵ شکل گرفته در سال ۲۰۱۶، ۱۴ میلیون لیتر سوخت سرقت کرده که ارزش آن ۱۱ میلیون دلار برآورد می‌شود.
سرقت سوخت در یکی دیگر از کشورهای نفت‌خیز، یعنی نیجریه، نیز باب است و در دلتای نیجر از خطوط لوله نفت به سرقت می‌رود.
قاچاق سوخت در برخی از کشورها از جمله ایران وجود دارد، اما احتمالاً بزرگ‌ترین سارق سوخت در جهان، گروه تروریستی داعش باشد که بخشی از نفت و سوخت تولیدی در عراق و سوریه را به سرقت می‌برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


شس
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۳:۵۰:۲۴
بازم اونا. دزدای ما کلا چاه نفت رو میدزدن و میبرن .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵