کد مطلب: 76341
 
بیشترین میزان افزایش تولید نفت ایران در پسابرجام
معمای میزان تولید نفت ایران+ نمودار
 
تولید نفت خام ایران چه میزان است؟ سطح تولید نفت ایران در حال حاضر یک معماست. در مورد عراق نیز دقیقاً چنین وضعیتی وجود دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
تولید نفت خام ایران چه میزان است؟ سطح تولید نفت ایران در حال حاضر یک معماست. در مورد عراق نیز دقیقاً چنین وضعیتی وجود دارد.
به گزارش نکونیوز، ایران به اوپک اعلام کرده که تولید نفت خود را در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر ۲۱۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. بنا به اعلام ایران به اوپک، تولید نفت ایران در ماه اکتبر ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز بوده است.
با این حال، «منابع ثانویه» اوپک میزان افزایش تولید نفت ایران در ماه اکتبر را تنها ۲۷ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز اعلام کرده‌اند.
اوپک دو آمار از تولید نفت کشورهای عضو خود اعلام می‌کند. اولین آمار، همان آماری است که کشورهای عضو اوپک مستقیماً به این سازمان گزارش می‌دهند و دومین آمار، گزارشی است که منابع ثانویه از میزان تولید نفت کشورهای عضو اوپک ارائه داده‌اند.
در
طبق گزارش ایران به اوپک، در ماه گذشته میلادی بیشترین میزان افزایش تولید نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها روی داده است. با اجرایی شدن برجام، روند افزایش تولید نفت ایران از ماه ژانویه آغاز شد.
ماه اکتبر گزارش منابع ثانویه از میزان تولید نفت ایران ۲۳۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از میزان اعلامی توسط ایران به اوپک است.
این امر، در حال حاضر میزان تولید نفت ایران را به معمایی تبدیل کرده است. برخی از کشورهای عضو اوپک از جمله ایران، عراق و ونزوئلا می‌گویند منابع ثانویه اوپک برآورد دقیقی از میزان تولید نفت آن‌ها ندارند و سطح تولید نفت‌شان را کمتر از میزان واقعی اعلام می‌کنند.
طبق گزارش ایران به اوپک، در ماه گذشته میلادی بیشترین میزان افزایش تولید نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها روی داده است. با اجرایی شدن برجام، روند افزایش تولید نفت ایران از ماه ژانویه آغاز شد. نمودار زیر روند افزایش تولید نفت ایران در ماه‌های مختلف را نشان می‌دهد.

عراق نیز همچون ایران بر این عقیده است که منابع ثانویه اوپک برآورد دست پایینی از تولید نفت این کشور ارائه می‌دهد. عراق تولید نفت خود در ماه اکتبر را ۴.۷۷۶ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است. برآورد منابع ثانویه اوپک از میزان تولید نفت عراق، ۲۱۵ هزار بشکه در روز پایین‌تر از میزان اعلام شده توسط این کشور است.
برخی از کشورهای عضو اوپک نظیر عربستان سعودی بر این عقیده‌اند که طرح فریز نفتی باید بر اساس آمار اعلام شده توسط منابع ثانویه اوپک اجرایی شود. آن‌ها می‌گویند آمار منابع ثانویه باید مبنای کاهش تولید نفت کشورها باشد. اگر چننی چیزی عملی شود، ایران، عراق و ونزوئلا که آمار اعلام شده توسط منابع ثانویه را قبول ندارند متضرر خواهند شد. ایران و عراق هر دو خواهان معافیت از طرح فریز هستند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵