داخلی باشما خبر
 
کد مطلب: 80841
 
گزارش پیشران طی چند هفته‌ آینده به روحانی
 
رئیس سازمان انرژی اتمی از ارائه گزارش پیشران ظرف هفته‌های آینده به رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: نباید در میان سردرگمی دنیا در خصوص رفتارهای ترامپ، به کانون وحدت برخی کشورها تبدیل شویم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۵
رئیس سازمان انرژی اتمی از ارائه گزارش پیشران ظرف هفته‌های آینده به رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: نباید در میان سردرگمی دنیا در خصوص رفتارهای ترامپ، به کانون وحدت برخی کشورها تبدیل شویم.
به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر صالحی در حاشیه کنفرانس ملی «فرهنگ سازمانی با رویکرد توسعه» در جمع خبرنگاران گفت: در خصوص اتفاقاتی که در آمریکا رخ داده و دولت جدیدی که سرکار آمده است، همه منتظرند ببینند که این دولت چه تصمیماتی را خواهد گرفت؛ به همین دلیل اکنون گمانه‌زنی بسیار سخت است، ولی در همین فاصله زمانی می‌توان دید که اقدامات دولت جدید آمریکا، اقدام مطالعه‌ شده‌ای نبوده است.

وی افزود: خود دولت آمریکا هم در یک سردرگمی گرفتار است و بر همین اساس گرچه در خصوص برجام در گذشته صحبت‌هایی را مطرح کرده بود و حتی پیش از آنکه ترامپ، دولت جدید را در دست بگیرد، برجام را بدترین توافق تاریخ آمریکا می‌دانست، اما با گذشت زمان به نظر می‌رسد آنها خود در یک چارچوب سیاسی قرار گرفته‌اند و برای بیرون‌رفت آن در حال حرکت هستند؛ بنابراین بیانشان نسبت به گذشته مقداری فرق کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: امیدواریم و همواره هم اعلام کرده‌ایم که به برجام هیچ خدشه‌ای نباید وارد شود، چرا که آن را در راستای منافع ملی خود، منطقه و همه دنیا و جامعه بین‌المللی می‌دانیم؛ لذا امیدواریم همانطور که سایرین از جمله اتحادیه اروپا و موگرینی چند وقت پیش در یک سفر به آمریکا اعلام کرده، همه پایبند به برجام باشند.

صالحی گفت: مقام معظم رهبری و ما بارها اعلام کرده‌ایم که ایران هیچ‌گاه آغازکننده نقض برجام نخواهد بود و دلمان هم نمی‌خواهد این اتفاق رخ دهد ولی اگر طرف‌های خارجی بخواهند قدمی بردارند که ناچاراً باید عمل مقابله به مثل صورت گیرد؛ همه پیش‌بینی‌های لازم را صورت داده‌ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: یکی از اقدامات انجام شده، فرمان رئیس‌جمهور برای تهیه گزارش پیشران به سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه بود که بر مبنای آن ایران از توانمندی بالقوه خود سریع‌تر استفاده کند.

وی افزود: هم‌اکنون به سرعت در حال کار کردن بر روی گزارش پیشران هستیم و ظرف هفته‌های آینده اولین گزارش خود را به رئیس‌جمهور تقدیم خواهیم کرد، اما هم‌اکنون گزارش نهایی شده و آخرین مرور را بر آن داریم.

صالحی گفت: البته این تنها یک گزارش اولیه است؛ نه اینکه طراحی خاصی صورت گیرد بلکه یک گزارش امکان‌سنجی بوده که در آن کاملاً روشن و مشخص است که ایران از تمام توانمندی‌های مورد نیاز خود برای تهیه پیشران و عملیاتی کردن آن برخوردار است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: البته عملیاتی کردن این طرح زمان می‌برد و ما برای آن فاصله زمانی را تعیین کرده‌ایم و چند سال طول می‌کشد تا بتوانیم به نتیجه لازم برسیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر پیام منفی تهدیدات و سخنان ترامپ در جذب سرمایه‌گذاری از سوی ایران، خاطرنشان کرد: تهدیدات و سخنان اخیر ترامپ، ربطی به ایران ندارد و اتفاقاً اکنون سرمایه‌گذاران اروپایی بسیاری به ایران آمده‌اند و کار سرمایه‌گذاری‌ها در حال انجام است؛ همانطور که ظرف هفته‌های گذشته نخست‌وزیر سوئد و وزیر امور خارجه فرانسه به ایران سفر کردند و اتفاقاً قراردادهای بزرگی نیز به امضا رسید.

صالحی ادامه داد: سردرگمی که دولت جدید آمریکا ایجاد کرده، یک سردرگمی جهانی است و تنها مختص ایران نمی‌شود و خود اروپایی‌ها را نیز درگیر کرده است و حتی بحث استعفای برخی مقامات این کشور به میان آمده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: همه اکنون در حالت سردرگمی هستند لذا گمانه‌زنی سخت بوده و البته بنده احساسم این است که با مشکل خاصی روبرو نخواهیم بود؛ هر چند باید هوشیاری و هوشمندی خود را همواره حفظ کرده و همیشه بیدار باشیم تا ما به کانون وحدت آنها تبدیل نشویم.

وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: اکنون کشورهای دنیا بین خودشان اختلاف‌نظر زیادی در مواجهه با ترامپ دارند و بر همین اساس نباید با رفتارهای غیرمطالعه شده به کانون وحدت در بین آنها تبدیل شویم.

صالحی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا مشتری جدیدی برای آب سنگین ایران هم‌اکنون وجود دارد؟ گفت: اروپایی‌ها تقاضای فراوانی در این رابطه دارند که در جریان بررسی آن هستیم اما هنوز قراردادی به امضا نرسیده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵