کد مطلب: 83181
 
پاسخهای صریح زنگنه به منتقدان
چهار سال هر چه خواستند گفتند
هر کسی می گوید کاری در نفت نشده بیاید بازدید کند، وجدان عمومی درست قضاوت می کند
 
شامگاه شنبه ۲۶ فروردین، ساعاتی قبل از آنکه مراسم بزرگترین افتتاح تاریخ پروژه های صنعتی در ایران با حضور رییس جمهور برگزار شود، وزیر نفت در جمع خبرنگاران حاضر شد تا در نشستی خبری سخن بگوید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۳
شامگاه شنبه ۲۶ فروردین، ساعاتی قبل از آنکه مراسم بزرگترین افتتاح تاریخ پروژه های صنعتی در ایران با حضور رییس جمهور برگزار شود، وزیر نفت در جمع خبرنگاران حاضر شد تا در نشستی خبری سخن بگوید.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه ابتدا درباره ویژگی های پروژه هایی که در آستانه افتتاح قرار دارد سخن گفت و سپس گریزی هم به مسایل دیگر زد. از جدیت خود در اجرای قراردادهای نفتی گفت و طبق معمول، از بابک زنجانی یاد کرد و خاطراتش از دوران قبلی وزارت را مرور کرد.
او که همراه با خبرنگاران و با هواپیمای حامل آنان به عسلویه رفته بود و در طول سفر نیز پذیرای گفت و گوهای صمیمانه و عکسها و سلفی های آنها بود، در نشست خبری هم صمیمانه با آنها سخن گفت. او درجایی که ویژگی های پروژه های در آستانه افتتاح را تشریح می کرد، افتخارش را صرفا متعلق به این دولت ندانست و آن را حاصل زحمات سالهای طولانی تلاش و زحمت و افتخارش را متعلق به همه ملت ایران دانست.
وزیر نفت با بیان اینکه با توسعه هر دو فاز پارس جنوبی یک درصد رشد تولید ناخالص داخلی اتفاق می‌افتد گفت : شش فاز پارس جنوبی با ظرفیت ۱۷۰ میلیون متر مکعب گاز ترش و ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، در هر فاز نیم میلیون تن اتان، نیم میلیون تن ال پی جی و بین ۳۵ تا ۴۰ هزار بشکه در روز میعانات تولید می‌شود. همچنین از لایه نفتی پارس جنوبی برای اولین بار بهره‌برداری می‌شود و چهار طرح پتروشیمی که شامل فاز دوم پتروشیمی کاویان، پتروشیمی مروارید، پتروشیمی تخت جمشید و پتروشیمی انتخاب نیز راه‌اندازی خواهد شد.
وزیر نفت با بیان اینکه تولید پارس جنوبی نسبت به پنج ماه نخست سال ۹۲ به ۴/۲ برابر رسیده است، گفت: با افتتاح شش فاز پارس جنوبی به طور کلی ۱۱ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم به بهره‌برداری رسیده و تولید از این میدان گازی در اسفند ۹۵ و فروردین ۹۶ نسبت به پنج ماه اول سال ۹۲ به ۴/۲ برابر رسیده است و وضعیت ایران در مقایسه با همسایه خارجی در برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی متعادل شده است. این یکی از آرزوهای من بود که خدا را شکر به آن رسیدیم.
زنگنه با اشاره به تحریم‌ها اظهار کرد: دو سال و نیم تحریم‌ها در دولت یازدهم سپری شد و فقط چند ماه آن در دولت دهم بود. ما از نظر صادرات نفت، درآمد، دسترسی به بانک، دسترسی به تجهیزات، بی‌پولی و غیره تحت فشار بودیم. اما در اوج تحریم توانستیم به اهداف خود برسیم. وی با تاکید بر اینکه پارس جنوبی نماد تمام نمای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است افزود: فرایند بهره‌برداری از پارس جنوبی در سال ۷۶ آغازشد و این عظمت در کمتر از بیست سال آفریده شد. من دست همه کسانی که در همه دولت ها در پارس جنوبی زحمت کشیدند با افتخار می بوسم. وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه متوسط تولید از پارس جنوبی در سال ۹۲ ، ۲۸۰ میلیون متر مکعب بود گفت: در حال حاضر تولید از پارس جنوبی بیش از دو برابر رشد کرده است. تولید از پارس جنوبی تا سال ۹۲ ، ۵۷۰ میلیون متر مکعب بود که در سال ۹۵ به ۱۰۶۰ میلیارد متر مکعب تولید تجمعی رسیده است که این میزان تولید افزایش پیدا می کند. یکی از مشکلات ما ساخت خطوط انتقال بوده که بخشی از این خطوط احداث شده و بخشی دیگر هم احداث خواهد شد.
وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه آورده دولت یازدهم برای پارس جنوبی تدبیر بود اظهار کرد: در زمانی من اعلام کردم پول مهم نیست یکی از نمایندگان مجلس در پاسخ به من گفت بنابراین اگر پول دارید اقدام کنید. من هم پاسخ دادم پول نداریم. اما در دنیا چیزی مهم تر از پول وجود دارد. پارس جنوبی را پول نساخت. بلکه عشق و تدبیر و مدیریت و دلسوزی ساخت. عشقی که همراه با عقل بود.
زنگنه ادامه داد: در این راستا از طریق صندوق توسعه پول فراهم کردیم و همه پولی که از آنجا گرفته‌ایم خرج نشده ما قطره چکانی پول خرج کردیم و بقیه پول برای سایر فازها باقی مانده. ارزش ۶ فازی که قرار است به بهره‌برداری برسد ۱۸ میلیارد دلار است که ۱۰ میلیارد دلار آن قبلا خرج شده. ۶ میلیارد دلار در این چند سال و یک مقدار خرده‌کاری‌ها و بدهی‌ها بوده است.
زنگنه با تاکید بر اینکه توسعه پارس جنوبی فقط منجر به برداشت گاز نمی شود تصریح کرد: با توسعه پارس جنوبی ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۳ میلیون تن اتان، ۳ میلیون تن LPG تولید می شود و به عبارتی دیگر با توسعه هر دو فاز پارس جنوبی ۱ درصد رشد تولید ناخالص داخلی صورت می گیرد.


پیشنهاد افتتاح فازهای جدید با حضور مقام رهبری
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که منتقدان ادعا می کنند افتتاحیه جنبه انتخاباتی دارد گفت: ده ها هزار نفر در سه سال و نیم گذشته کار کردند تا این پروژه آماده شده است. حتی به دلیل اهمیت این پروژه پیشنهادم این بود که مقام معظم رهبری برای افتتاح این طرح تشریف بیاورند و حتی پیشنهادم برای جلوگیری از به وجود آمدن مسایل انتخاباتی این بود که بعد از انتخابات افتتاحیه صورت بگیرد تا از این مباحث پیش نیاید. چون این پروژه یک افتخار ملی و پیام بزرگی است به جامعه جهانی و مردم منطقه و یادآور مقاومت ما در شرایط سخت است و در زمان تحریم توانستیم این کار را بکنیم. و اگر چه پیش از این صحبت شده بود برای افتتاح طرح ها اما به این تاریخ رسید. خیلی وقت است که این صحبت ها بود اما به هر حال به این تاریخ رسید. وزیر نفت با بیان اینکه «پارس جنوبی در یک جمله نماد تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی است»، اعلام کرد: به رییس جمهوری پیشنهاد کرده بودم از مقام معظم رهبری دعوت کنند بعد از انتخابات تشریف بیاورند برای کار بزرگی که در پارس جنوبی صورت گرفته اما آداب ایشان حضور در افتتاح‌ها نیست.

اجرای قراردادهای نفتی اجتناب‌ناپذیر است
وزیر نفت درباره قراردادهای جدید نفتی هم سخن گفت. وی با تاکید بر اینکه وزارت نفت در اجرای قراردادهای جدید نفتی به صورتی جدی تلاش می کند گفت: در این راستا ۷ تا ۸ گروه فنی، گروه قراردادی و گروه بازرگانی تشکیل شده که من شخصا هر هفته برای پیگیری روند کار آنها جلسه برگزار می‌کنم. وزیر نفت با بیان اینکه ایران برای قراردادهای جدید نفتی آماده است در پاسخ به این سئوال که سرنوشت قراردادهای جدید نفتی در دولت آینده چه می شود پاسخ داد: کشورهای خارجی هم توجه می کنند که در آینده با چه کسی طرف هستند. اجرای قراردادهای جدید نفتی امری اجتناب ناپذیر است. کسانی ممکن است به اجرای این قراردادها انتقاد کنند و به سراغ مشارکت در تولید بروند. اما من با توجه به این شرایط سیاسی و اجتماعی ایران مخالف مشارکت در تولید هستم. وی ادامه داد : بهره‌برداری از لایه نفتی پارس جنوبی جزو اولویت های قرارداد جدید نفتی است. برآورد شده از این لایه بیش از ۱۰۰ هزار بشکه می توان تولید کرد. البته تولید قطر بیشتر از ایران است. برای این لایه تنها یک شرکت درجه یک بین المللی درخواست داده که با این شرکت در حال مذاکره هستیم.
اما سایر محورهای سخنان زنگنه در عسلویه :

دولت یازدهم آسیبی به هورالعظیم نزد
دولت یازدهم آسیبی به هور العظیم نزد. از روزی که وارد نفت شدم سریع اعلام کردم که برنامه ای برای خشکاندن هورالعظیم ندارم. ما اعلام کردیم همانطور که در خلیج فارس در آب کار می کنیم در این جا هم باید در آب کار کنیم.

فلرها و طرح آماک
در عسلویه تعدادی فلر است که ظرف ۱ تا ۲ سال آینده کاملا درست می شود. زمان می برد تا خروجی این فلرها تنظیم شود. در حال حاضر نیز واحدهای قدیمی وضع بهتری پیدا کردند. در خوزستان نیز طرح آماک اجرا شد که گازهای اسیدی حدود ۱۰ روز است که حذف شده و برای تولید در پتروشیمی رازی مورد استفاده قرار می گیرد. نیازمند ساخت چند N.G.L هستیم و بقیه گازها هم اعلام آمادگی کردیم که حاضریم با قیمت پایین به سرمایه گذار بدهیم.

جزئیات صادرات گاز ایران
صادرات گاز از ایران به عراق قطعی است. ممکن است فرایند صادرات گاز به عراق در هر زمانی آغاز شود. در این زمینه یک مشکل مالی وجود دارد و آن گشایش LC توسط عراق است که به زودی حل می شود. بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به عراق از نفت شهر و بصره صادر خواهد شد. خطوط آماده هستند. در زمینه صادرات گاز به پاکستان نیز کمی مشکل وجود دارد. اما سیاست ما روشن است. در این راستا شرایط سیاسی باید آماده باشد. برای صادرات روابط دولت ها با یکدیگر باید حسنه باشد. افغانستان نیز یکی از برنامه های ما برای صادرات گاز است.

زنگنه در پاسخ به این سئوال که اگر دولت روحانی بعد از انتخابات به کار خود ادامه دهد آیا وزارت نفت را بر عهده خواهد گرفت یا خیر پاسخ داد: این که وزیر چه کسی باشد یک مسئله فرعی است. در حال حاضر همه تمرکز باید روی ریاست جمهوری باشد تا کشور دچار چالش نشود. در طول سال ۹۵ بخشی از واحدها به مدار تولید آمد. همچنین تولید ایران تثبیت شد.

مذاکره ایران و توتال
بعد از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توتال صحبت‌هایی را در مورد ادامه همکاری با ایران مطرح کرد که ما گله کردیم. با این وجود مذاکرات از نظر تنظیم قرارداد با سرعت جلو می رود و ممکن است ظرف ۲ هفته آینده مذاکرات ادامه پیدا کند. اما مشخص نیست تفاهم نامه چه زمانی امضا شود.

ایران به تعهد خود در اوپک وفادار است
اوپک و غیر اوپک در این مدت همکاری تاریخی داشتند و ماه به ماه میزان رعایت تعهدات افزایش داشت. بازار این موضوع را جدی گرفته است به همین دلیل تصمیم اپک و غیر اپک موفق بوده است و قیمت ها نزدیک به ۵۵ دلار باقی ماند. اکثر کشورها مایل هستند تصمیم اوپک تداوم داشته باشد. ایران هم از این تصمیم حمایت می‌کند و اگر همه رعایت کنند ایران هم رعایت خواهد کرد. ایران به تعهد خود در اوپک وفادار است. میزان واقعی تولید نفت با میزانی که منابع ثانویه اعلام می کنند تفاوت دارد. براساس اعلام منابع ثانویه میزان تولید نفت ایران حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه است در حالی که میزان تولید واقعی نفت ایران بیشتر از این میزان است. تقاضا برای نفت ایران بیشتر از عرضه نفت است. عده‌ای برای عدم خرید نفت ایران توسط هندی‌ها ابراز نگرانی کردند که من اعلام کردم نگرانی وجود ندارد و نگران نیستیم.

مناطق نفت‌خیز جنوب در مورد قراردادها به نتیجه نرسیده‌اند
مناطق نفت خیز جنوب اعلام تمایل کرد که بخشی از میدان ها را خودشان توسعه دهند. من در جلسه هیئت مدیره آنها شرکت کرده ام و حرف هایشان را شنیدم و اعلام کردم که پیشنهادات خود را مطرح کنند. همچنین این فرصت را به آنها دادم که توانایی خود را بیازمایند. آنها هنوز به نتیجه نرسیده اند. البته در این زمینه چه به نتیجه برسند و چه به نتیجه نرسند امری مثبت است.

جزئیات خرید نفت ایران توسط روس‌ها
قرارداد خرید نفت ایران توسط کشور روسیه امضا شده و روس‌ها نفت ایران را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز به قیمت متعارف می خرند و پول را به یورو پرداخت می کنند. بانک مرکزی پذیرفته ۵۰ درصد از این پول صرف خرید کالا و خدمات از روسیه شود. این که این قرارداد از چه روزی اجرا شود بستگی به تصمیم روس ها دارد.

یک زمانی من را تا زندان بردند
در حال حاضر همه به پترو پارس افتخار می‌کنند اما یک زمانی من را به خاطر پروژه پتروپارس تا زندان بردند و بازخواستم کردند که چرا پروژه پتروپارس را طراحی کرده ای؟ در آن زمان آیت‌الله شاهرودی از پتروپارس بازدید کرده و از این پروژه استقبال کردند و تاکید کردند که این پروژه را ادامه دهیم. حتی اگر قرار باشد من به زندان بروم. پس از این که ایشان بازدید کردند دیگر در مورد این پروژه اذیت نشدم. اما از سال ۸۰ تا سال ۸۸ به خاطر پروژه پتروپارس تحت تعقیب بودم. همان افراد در حال حاضر می‌گویند پتروپارس بسیار خوب است. این مخالفت‌ها در حال حاضر در مورد شرکت های E&P هم وجود دارد و همین افراد ۱۰ سال دیگر اعلام می‌کنند که شرکت‌های E&P را ما راه‌اندازی کردیم. برای کار در ایران باید صبر، حوصله و سرسختی داشت. شرایط برای کار کردن سخت است. هیچ کس به اندازه من در پارس جنوبی سابقه ندارد. پارس جنوبی در سال ۷۶ یک بیابان بود. من می‌دانم چگونه می‌توان ایران را ساخت.

بابک زنجانی روحیه خوبی دارد
بابک زنجانی پول ملت را خورد و برد و هیچ پولی پس نداد. ۱۳ یا ۱۴ هزار میلیارد تومان پول مردم را خورد و انگار نه انگار. خیلی هم روحیه خوبی دارد. گفته‌اند ۲۰۰۰ میلیارد به حساب ما برگشته که برای زنده کردن آن باید اموالش را در ایران زمین، قیطریه، هتلی در قشم و غیره به فروش برسانیم، اما کسی نمی‌خرد.

پاسخ صریح زنگنه به منتقدان وزارت نفت
به جای اینکه دست به دست هم بدهیم تا ایران را بسازیم برخی تخم تفرقه و خشونت پراکنده می‌کنند و می‌خواهند بین اقشار مردم تفرقه بیاندازند که از این موضوع چیزی عاید نمی شود. باید کشور را به سمت توسعه ببریم. هیچ کدام از پروژه های وزارت نفت در دولت یازدهم بلاتکلیف نیست. برای هر پروژه معلوم است که پول از کجا خواهد آمد و هیچ پروژه بلاتکلیفی وجود ندارد جز آنچه از قبل به ما به ارث رسیده است. تکلیف توسعه میدان های نفتی نیز در قالب قراردادهای نفتی روشن است و مجوز کامل از مجلس گرفته شده. شنیده‌ام برخی منتظر هستند که ترامپ تحریم‌ها را تمدید می‌کند یا خیر. البته اتحادیه اروپا در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی از شرکت‌های خودشان حمایت کردند.هر کسی اعلام می کند در دولت یازدهم کاری در وزارت نفت صورت نگرفته بیاید بازدید کند. در سال ۹۲ ، ۴۳ درصد سوخت مایع در نیروگاه‌ها مصرف می‌شد که در حال حاضر به ۱۳ درصد رسیده صادرات نفتی ما دو برابر شد و تولید پتروشیمی افزایش یافت. به ۹۰۰۰ روستا گازرسانی صورت گرفت و در شهرهای بزرگ کشور بنزین یورو ۴ توزیع می‌شود. این که می‌گویند کاری نشده، بی‌انصافی است و وجدان عمومی در نهایت قضاوت درست می‌کند. ما مظلوم هستیم. چهار سال هر چه خواستند گفتند. ما امکان نداشتیم پاسخ بدهیم. قدرت آنها در حرف زدن و رساندن پیام بیشتر از ما است. اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید با هم متحد باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵