۱
 
کد مطلب: 40467
 
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت از اکتشاف ذخایر غیرمتعارف خبر داد
یک شوخی جالب به نام رقابت ایران با نفت شیل آمریکا
 
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت کشف ذخایر غیرمتعارف در غرب کشور سخن گفته و یک خبرگزاری نیز ایران را رقیب شیل نفت آمریکا توصیف کرده است، اما آیا ذخایر غیر متعارف و حتی متعارف نفت ایران امکان رقابت با شیل نفت آمریکا را دارد؟
تاریخ انتشار : شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۵
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت کشف ذخایر غیرمتعارف در غرب کشور سخن گفته و یک خبرگزاری نیز ایران را رقیب شیل نفت آمریکا توصیف کرده است، اما آیا ذخایر غیر متعارف و حتی متعارف نفت ایران امکان رقابت با شیل نفت آمریکا را دارد؟ به گزارش نکونیوز، هرمز قلاوند به تازگی در در گفتگو با خبرگزاری مهر که پس از مسایلی که برای خبرنگار حوزه انرژی آن به دلیل تقابل با وزارت نفت ایجاد شد به حامی جدی این وزارتخانه تبدیل شده درباره برنامه شرکت ملی نفت ایران برای کشف و شناسایی ذخایر نامتعارف نفت و گاز "شیل گس و شیل اویل‌ها" گفت: هم اکنون پروژه اکتشاف و شناسایی ذخایر شیل نفت در منطقه خرم آباد از پیشرفتی حدود 95 درصد برخوردار است. مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه در کنار اکتشاف و شناسایی ذخایر شیل گس، شناسایی تکنولوژی های جدید اکتشاف و استخراج ذخایر نا متعارف نفت هم در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: بر این اساس روش های مختلف کشف و برداشت از ذخایر متعارف در حال شناسایی بوده و به دنبال استفاده از اقتصادی ترین روش برای برداشت نفت از ذخایر نامتعارف هستیم. جالب اینجاست که آقای قلاوند هنوز هیچ
جالب اینجاست که آقای قلاوند هنوز هیچ تخمینی درباره هزینه تولید یک بشکه نفت از ذخایر نامتعارف ندارد و حتی حجم تقریبی این ذخایر هم مشخص نشده و آنگاه آن خبرگزاری، ایران را رقیب نفت شیل آمریکا می داند
تخمینی درباره هزینه تولید یک بشکه نفت از ذخایر نامتعارف ندارد و حتی حجم تقریبی این ذخایر هم مشخص نشده و آنگاه آن خبرگزاری، ایران را رقیب نفت شیل آمریکا می داند. بر اساس آمار و اطلاعات موجود ۶۵ درصد ذخایر نفت شیل جهان در آمریکا قرار دارد و ۳۵ درصد بقیه اغلب در چهار کشور روسیه، چین، کانادا و برزیل و چند کشور دیگر واقع شده و در نقشه ذخایر نفت شیل جهان، ایران هیچ جایگاهی ندارد. از سوی دیگر به دلیل هزینه بالای استخراج نفت شیل و فناوری پیچیده مورد نیاز برای آن که تنها در اختیار آمریکاست، کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه هنوز موفق به برداشت این منابع نشده اند و بعید است ظرف پنج سال آینده هم کشور دیگری غیر از آمریکا بتواند برداشت از ذخایر نفت شیل را آغاز کند. در چنین شرایطی سخن گفتن از رقابت ذخایر غیر متعارف نفت ایران با نفت شیل آمریکا یک شوخی غیرمتعارف محسوب می شود. ضمن اینکه با توجه به تولید بالای ۹ میلیون بشکه در روز توسط آمریکا، ذخایر نفت خام متعارف ایران نیز توان رقابت با آمریکا را ندارد. بد نیست بدانید که یافت نفت شیل در غرب ایران حاصل اکتشافات شرکت استات اویل نروژ در ایران بود. در برنامه چهارم توسعه مطالعات زمین شناسی و عملیات لرزه نگاری حدود 600 كیلومتر بلوك اكتشافی خرم آباد توسط شركت استات اویل هیدرو نروژ به پایان رسید كه پردازش اطلاعات و نتایج حاصل از تفسیر اولیه عملیات لرزه نگاری حاكی از وجود ذخایر قابل توجه نفت خام و گاز طبیعی است. قرارداد بلوك اكتشاف و توسعه خرم آباد بین شركت ملی نفت ایران و شركت نروژی استات اویل هیدرو به ارزش تقریبی 50 میلیون دلار (قابل افزایش تا 104 میلیون دلار) شهریور ماه سال 1385 امضا شد. براساس این قرارداد انجام مطالعات زمین شناسی، 600 كیلومتر لرزه نگاری دو بعدی و حفر سه حلقه چاه اكتشافی و در صورت نیاز به عملیات تكمیلی، 300 ، 400 كیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی و حفر 2 حلقه چاه اكتشافی توصیفی از جمله تعهدات شركت استات اویل هیدرو نروژ در این طرح است. بلوك خرم آباد به وسعت تقریبی 7 هزار و 425 كیلومتر مربع در غرب ایران و در محدوده استان لرستان قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark


كارشناس مطالعات
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۰-۱۴ ۲۳:۱۷:۲۹
اي كاش از آقاي مدير سؤال مي شد كه چه هزينه اي بايت اين مطالعه پرداخت شده و خروجي نهائي آن در چه جايگاهي از برنامه ريزي اكتشافي منابع هيدروكربوري كشور دارد؟ آيا تكاليف ميادين مشترك تمام شده است؟ اي كاش پرسيده شود چرا در طي ٣٠ ماهه حضور در مديريت اكتشاف تعداد نيروهاي قراردادي و رسمي مديريت اكتشاف بيش از ٢٠٠ تا ٢٥٠ نفر اضافه شده در حاليكه بر اساس قانون و طبق ضوابط شركت ملي نفت بايستي مناصب و بخشهاي عملياتي و إجرائي مديريت اكتشاف واگذار می شد. چرا و با چه هدفي تعداد معاونتها از دو معاونت به چهار معاونت تغيير يافته ( و اخيراً زمزمه پنجمين معاونت نيز به گوش مي رسد) و به همين منوال بسياري از پست هاي اداري و دفتري كه جايگاهي در فعاليتهاي فني ندارند گسترده شده است؟ آيا مديريت اكتشاف كه متولي شناسايي توان هيدروكربوري در سراسر ايران است به جز تهيه دفترچه تبليغات استاني براي سفرهاي أستاني نمايندگان و دولت كار ديگري ندارد؟ اي كاش برنامه هاي مطالعاتي و پژوهشي مورد حمايت شخص مدير كه مستقيما به افراد و شركتهاي مورد توجه ايشان داده مي شود نيز مورد ارزيابي قرار بگيرند.
آنچه از تيم مديريتي كنوني در مديريت اكتشاف ديده شده است تبليغات پر دامنه و رقم و عدد سازي و اعلام نادرست اكتشاف منابع هيدروكربوري در طي دو سال اخير بوده است؛ چيزي كه به راحتي با بررسي دقيق توسط كارشناسان بي طرف صحت و سقم آن معلوم مي شود. اعلام برنامه هاي غير كارشناسي و تلاش براي ايجاد لابي گسترده اي با افراد با نفوذ و نمايندگان و استخدام و بكار گيري فرزندان آنها به عنوان بخشي از برنامه حفظ مسند و قدرت به هر قيمتي هم همچنان دنبال مي شود.
در زمان مديریت کنونی اكتشاف شاهد ريزش شديد نيروهاي كارشناسي و هدر رفت منابع مالي، عدم موفقيت در برنامه هاي اكتشافي (علي رغم سندسازي و اعلام چند باره يك اكتشاف)، بي برنامگي و حذف و بايكوت كارشناسان خبره و به استخدام در آوردن فرزندان افراد متنفذ در وزارتخانه و مجلس بوده ایم.
متاسفانه تاكنون كسي در وزارت نفت به صرافت بررسي كارنامه مديريتي مدیران کنونی اکتشاف نيفتاده است و كاش بلايي كه در مدت بيست ماهه حضور مدیریت فعلی اکتشاف در مناطق نفتخيز جنوب افتاد، براي اكتشاف روي ندهد.
اميد است با توجه به أهميت مديريت اكتشاف نفت در كشف و تغذيه شركتهاي توليدي و نيز نقش اصلي آن در ارزيابي منابع نفت و گازي مشترك مرزي نگاهي مديريتي به حضور اين تيم در راس مديريت اكتشاف صورت گيرد پيش از انكه خيلي دير شود.پاسخ ما:
با سلام.نظر شما به عنوان خبر اصلی، روی سایت نکونیوز قرار خواهد گرفت.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵