داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 53247
 
بحران جدی در بخش آب
 
مشاور معاون‌ اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست گفت: کشورهایی که بیش از ۴۰ درصد از منابع آبی زیرزمینی را استفاده می‌کنند دچار مرگ تدریجی می‌شوند که ایران جزو این کشورهاست.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۸
مشاور معاون‌ اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست گفت: کشورهایی که بیش از ۴۰ درصد از منابع آبی زیرزمینی را استفاده می‌کنند دچار مرگ تدریجی می‌شوند که ایران جزو این کشورهاست.

به گزارش خبرنگار ایسنا در قزوین، عیسی کلانتری امروز - چهارشنبه - در همایش بحران آب و مسئولیت‌پذیری اجتماعی که در سالن شهید رجایی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: آب منبع طبیعی تجدیدپذیر است ولی اگر روند استفاده به همین صورت ادامه پیدا کند تبدیل به منابع تجدیدناپذیر می‌شود.

وی تاکید کرد: اکنون در بحران جدی قرار داریم و در این خصوص هیچ تعارفی با هیچ کس نداریم.

مشاور معاون‌اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست ادامه داد: اصولا توسعه ی پایدار چهار اصل اساسی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد که در مسئله بحران آب هیچ یک از این چهار اصل رعایت نمی‌شود.

کلانتری نخستین اصل اساسی در توسعه‌ی پایدار را رعایت مسائل اجتماعی که منجر به بهم ریختن جامعه نشود اعلام کرد و افزود: مسائل اجتماعی در مسئله‌ی بحران آب رعایت نشده چراکه ما حق نداریم نسل‌های بعدی را از داشتن آب محروم کنیم.

وی با اشاره به اینکه توجیه اقتصادی اصل دوم در توسعه‌ پایدار محسوب می‌شود، اضافه کرد: در اصل سوم باید اقدامات به گونه‌ای صورت بگیرد که آسیبی به محیط زیست وارد نشود ولی در بحث آب ما شاهد عکس این مسئله هستیم.

مشاور معاون‌اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست اصل چهارم این توسعه را رعایت حق و حقوق نسل‌های آینده دانست و گفت: با این روند ما آیندگان را از حق داشتن آب محروم خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: کل آب‌های استاتیک کشور حدود ۵۰۰ میلیارد مترمکعب بوده که ۳۰۰ میلیارد از این میزان آب شور و ۲۰۰ میلیارد آن هم آب شیرین است که در این زمان بیش از ۱۴۰ میلیارد مترمکعب از میزان آب شیرین را مصرف کردیم.

کلانتری خاطرنشان کرد: ایران جزو سه کشوری است که بالای ۴۰ درصد از آب‌های زیرزمینی را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: مصر با ۴۳ درصد، چاد با ۴۷ درصد و ایران با ۸۶ درصد برداشت بالاترین رتبه را در برداشت آب‌های زیرزمینی به خود اختصاص داده است.

مشاور معاون‌اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست اعلام کرد: ایران رتبه‌ی نخست فرسایش خاک را در دنیا به خود اختصاص داده است که کمبود آب، پوشش گیاهی و دام از عوامل فرسایش خاک محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: سالانه دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن خاک در کشور فرسوده می‌شود و همین منجر به اختصاص رتبه‌ یک در جهان می‌شود.

کلانتری خاطرنشان کرد: ۶۰۰ دریاچه زیرزمینی در سطح کشور داریم که در معرض خشک شدن قرار دارد که سهم قزوین از این دریاچه است.

وی اشاره‌ای به خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه کرد و گفت: ارومیه در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ دریاچه‌ ارومیه ۳۰ میلیارد مترمکعب از آب را به خود اختصاص داده بود که امروزه ۳۰ میلیارد مترمکعب از آن کاسته شده است.

مشاور معاون‌اول رئیس جمهور در امور آب، کشاورزی و محیط زیست تاکید کرد: ۷.۳ میلیارد مترمکعب در سد کرخه ذخیره شده بود که این میزان امسال به ۱۲۲ میلیون مترمکعب رسیده است.

کلانتری یادآور شد: مدیریت باید یکپارچه و پیوسته صورت بگیرد چراکه امروز بارش نزولات جوی کاهش پیدا کرده و برف به باران تبدیل شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵