کد مطلب: 20847
 
خزر جایگزین روسیه در بازار نفتی و گازی اروپا
 
نکونیوز : طبق آخرین آمار در منطقه خزر بیش از ۴۸ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و بیش از ۲۹۲ هزار میلیارد فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی وجود دارد . پیش بینی ها حاکی از آن است که اکتشافات نفتی و گازی خبر از افزایش این میزان ذخایر نفتی و گازی خواهد داد . این میزان ذخایر ارزنده نفتی و گازی می تواند موجب شود که کشورهای حاشیه خزر به راحتی در بازار نفتی و گازی اروپا جایگزین روسیه شوند .
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۷
 به گزارش نکونیوز به نقل از " اویل پرایس" در ماه ژوئن سال جاری کنسرسیومی به ریاست بریتیش پترولیوم که اپراتوری میدان گاز طبیعی شاه دنیز در دریای خزر را عهده دار است گزینه خط لوله جدیدی  را برگزید که می تواند نقشه انرژی اروپا را از نو طراحی کند. 
از سوی دیگر اخیرا اپراتورهای میدان نفتی کاشاگان یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان اعلام کردند که نخستین چاه نفتی این میدان تولید خود را آغاز کره است. از آنجا که اکنون روسیه به دنبال یافتن بازارهای نفتی و گازی جدید است به نظر می رسد که به زودی خزر تامین کننده اصلی نفت و گاز مورد نیاز اروپا شود .
به تازگی شرکت اپراتوری شمال خزر با نام اختصاری NCOC نخستین بشکه نفت از میدان نفتی کاشاگان را در آبهای قزاقستان تولید کرد . طبق گزارش این شرکت کاشاگان که اکتشاف آن به سال ۲۰۰۰ بازمی گردد با ذخایری بالغ بر ۳۵ میلیارد بشکه نفت بی شک یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان در نوع خود است . 
شرکت انی ایتالیا یکی از شرکت های اپراتوری در این میدان اعلام کرده است که تولیدات روزانه اولیه این میدان ۱۸۰ هزار بشکه در روز خواهد بود و از آنجا تولیدات خود را افزایش خواهد داد .
بر اساس گزارش مرکز آماری اتحادیه اروپا "یورو استات"  تولیدات ناخالص داخلی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر سال جاری رشد ۰.۴ درصدی خواهد داشت .از سوی دیگر سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نیز در گزارش چشم انداز ماهانه خود اعلام کرده است که پس از ۱۸ ماه رکود اقتصادی اقتصاد اروپا از رکود خارج شده و روند رو به بهبود اقتصاد این قاره بهتر از آنی است که پیش از این تصور می شد . این امر زمینه ساز افزایش دوباره تقاضای نفتی و گازی در این قاره سبز خواهد شد .
به دنبال انتشار خبر تصمیم جدید کنسرسیوم اپراتوری شاه دنیز در خصوص ایجاد یک مسیر جدید خط لوله ای از میدان گازی شاه دنیز به اروپا گزینه های پیش روی کشورهای اروپایی برای تامین گاز افزایش یافته است . میدان شاه دنیز که حدودا یک دهه قبل کشف شده است حدودا ۵۶۵  میلیارد فوت مکعب ذخایر گازی دارد که این امر شاه دنیز را در جایگاه یکی از بزرگترین میادین گازی جهان قرار می دهد . طبق پیش بینی ها تولیدات این میدان در سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد خود خواهد رسید و بازار گازی اروپا از سال ۲۰۱۹ میلادی از طریق خط لوله ترانس – آدریاتیک ( TAP) پذیرای گاز طبیعی این میدان خواهد بود .
در حال حاضر برای روسیه بازار گازی اروپا بزرگترین بازار است و ۸۰ درصد صادرات نفتی روسیه نیز روانه اتحادیه اروپا می شود اما با انتشار اخباری در خصوص پیدا شدن رقبای جدید روسیه با روی آوردن به چین و دیگر کشورهای آسیایی در تلاش است تا محور صادراتی نفت و گاز خود را متنوع تر کند .
بسیاری از متخصصان بر این اعتقادند که تا زمان بهبود کامل وضعیت اقتصادی اروپا و بازگشت تقاضای نفتی و گازی این قاره به روزهای پیش از بحران اقتصادی کشورهای تولید کننده نفت و گاز حاشیه دریای خزر فرصت خواهند داشت تا تولیدات خود را افزایش داده و در آینده نه چندان دور جایگزین روسیه در بازار این قاره شوند .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵