کد مطلب: 37867
 
افزایش تولید گاز آذربایجان
 
جمهوری آذربایجان پیش بینی می کند که تولید گاز این کشور از سال ٢٠١٦ افزایش یابد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۸
جمهوری آذربایجان پیش بینی می کند که تولید گاز این کشور از سال ٢٠١٦ افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از باکو، یک منبع دولت آذربایجان اعلام کرد: این کشور پیش بینی می کند همزمان با بهره برداری از چاههای تازه، تولید گاز افزایش می یابد، همچنین پیش بینی می شود از سال ٢٠١٨ این مقدار با افزایشی دوباره روبرو شود.

وی افزود: تولید گاز آذربایجان قرار است نسبت به برآوردهای تولید ٢٨,٤٢ میلیارد مترمکعب در سال ٢٠١٤ و ٢٠١٥ به ٢٩.٥٥ میلیارد مترمکعب در سال ٢٠١٦ و به ٢٩.٩٢ میلیارد مترمکعب در سال ٢٠١٧ افزایش یابد.

این مقام آذری اعلام کرد: تولید از ١٨٦ حلقه چاه تازه قرار است در سال ٢٠١٦ میلادی آغاز شود.

تولید گاز آذربایجان از ٢١,٥ میلیارد مترمکعب در ٩ ماه نخست سال ٢٠١٣ به ٢٢.٦ میلیارد مترمکعب در مدت مشابه سال ٢٠١٤ افزایش یافته است.

ذخایر میدان گازی شاه دنیز واقع در بخش آذری دریای خزر که شرکت بی پی انگلیس مدیریت آن را بر عهده دارد، ١,٢ تریلیون مترمکعب برآورد می شود.

فاز نخست میدان شاه دنیز ظرفیت تولید سالانه حدود ١٠ میلیارد مترمکعب گاز را دارد و فاز دوم این میدان نیز قرار است در سال ٢٠١٨ به بهره برداری برسد که ٦ میلیارد مترمکعب گاز آن به بازار ترکیه عرضه می شود.

١٠ میلیارد مترمکعب ظرفیت دیگر نیز در سال ٢٠١٩ به فاز دوم میدان شاه دنیز افزوده می شود که این گاز نیز قرار است به بازار اروپا ترانزیت شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵