کد مطلب: 3420
 
شورای نگهبان مصوبه قیمت خوراک گاز و مایع پتروشیمی‌ها را تایید کرد
 
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از موافقت شورای نگهبان با طرح دو فوریتی خوراک گاز و مایع شرکت های پتروشیمی و اصلاح ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۹
احمد مهدوی ابهری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس اظهار داشت: در پی تصمیم و رای نمایندگان مجلس به اصلاح ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، شورای نگهبان این مصوبه مجلس را تایید کرد.
وی ادامه داد: این اصلاحیه مهم ناشی از این موضوع بود که بعد از افزایش قیمت خوراک پتروشیمی ها از ۱۵.۵ به ۷۰ تومان، دولت در مورد قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی استفاده کننده از مایعات ابهام داشت در حالی که مدنظر مجلس قیمت خوراک گاز و مایع همه شرکت های پتروشیمی بود.
این نماینده با بیان اینکه عدم لحاظ کردن شرایط قیمت خوراک گاز مایع موجب زیانده شدن برخی شرکت های پتروشیمی شده بود ادامه داد: با این اصلاحیه ماده یک قانون هدفمندی یارانه ها به این ترتیب شد که قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت، با لحاظ کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌های مرتبط به تدریج تا پایان برنامه پنجم توسعه کمتر از ۹۰ درصد قیمت و بیشتر از قیمت تحویل روی کشتی (فوب) در خلیج‌فارس نباشد.
مهدوی ابهری ادادمه داد: همچنین مقرر شد میانگین قیمت فروش گاز طبیعی به گونه‌ای تعیین شود که به تدریج تا پایان برنامه پنجم معادل حداقل ۷۵ درصد و حداکثر معادل متوسط قیمت گاز طبیعی صادراتی پس از کسر هزینه‌های انتقال، مالیات و عوارض شود. همچنین در تبصره این ماده مصوب شد جهت تشویق سرمایه‌‌گذاری، قیمت خوراک گاز و مایع واحد‌های صنعتی، پالایشی و پتروشیمی برای مدت حداقل ۱۰ سال پس از تصویب این قانون هر متر مکعب حداکثر ۶۵ درصد قیمت سبد صادراتی در مبداء خلیج‌فارس تعیین شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵