معاون وزیر نفت:

«وحشت‌آفرینی» آمریکا مانع معامله بانک‌ها با ایران می‌شود

تحریم‌ها روی کاغذ لغو شده؛ اما کسی با ایران تجارت نمی‌کند

9 شهريور 1395 ساعت 10:00

امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌االملل وزارت نفت، می‌گوید وزارت خزانه‌داری آمریکا، به نوعی با ایجاد فضای «وحشت‌آفرینی» مانع این می‌شود که بانک‌های اروپایی روابط تجاری خود را با ایران از سر بگیرند.


امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌االملل وزارت نفت، می‌گوید وزارت خزانه‌داری آمریکا، به نوعی با ایجاد فضای «وحشت‌آفرینی» مانع این می‌شود که بانک‌های اروپایی روابط تجاری خود را با ایران از سر بگیرند.
به گزارش نکونیوز، امیرحسین زمانی‌نیا در مصاحبه با پایگاه خبری میدل ایست آی، دفتر کنترل دارایی‌های خارجیِ وزارت خزانه‌داری آمریکا را متهم کرده است که عمداً نحوه همکاری بانک‌ها و سرمایه‌گذاران اروپایی با ایران را شفاف‌سازی نمی‌کند. این دفتر بر برنامه‌های تحریمی ایالات متحده آمریکا نظارت می‌کند.
با توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام، تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران لغو شدند؛ با این حال، آمریکا همچنان سایر تحریم‌های خود را بر علیه ایران حفظ کرده و این امر تجارت با ایران را پیچیده کرده است.
به دلیل عدم شفاف‌سازی آمریکا، بسیاری از بانک‌ها و سرمایه‌گذاران اروپایی نمی‌دانند انجام کدام معاملات تجاری با ایران خلاف قوانین آمریکا و انجام کدام معاملات خلاف قوانین آمریکا نیست.
زمانی‌نیا می‌گوید بانک‌های اروپایی دچار «شک و تردید» هستند و مشکل بیش از آن که حقوقی باشد، «روانی» است.
اکنون هفت ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، اما با این حال، به دلیل هراس بانک‌ها از معامله با ایران، بسیاری از پروژه‌ها در مرحله تأمین مالی متوقف می‌شوند و بسیاری از تفاهم‌نامه‌ها با شرکت‌های خارجی هنوز به قرارداد تبدیل نشده است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجیِ وزارت خزانه‌داری آمریکا هنوز به شرکت‌های ایرباس و بوئینگ اجازه فروش هواپیماهای مسافربری به ایران نداده است.
امیرحسین زمانی‌نیا می‌گوید: «روی کاغذ آمریکا به بانک‌های خارجی اجازه معامله با ایران را می‌دهد، اما در عمل آن‌ها ایران‌هراسی راه می‌اندازند و لذا هیچ کس با ایران تجارت نمی‌کند.»
بسیاری از مقامات ایرانی تا کنون آمریکا را بابت «بدعهدی» در نحوه اجرایی شدن توافق هسته‌ای، مورد عتاب قرار داده‌اند.


کد مطلب: 72524

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcjxiea.uqe88zsffu.html

نکونیوز
  http://neconews.com