ادعای مدیران شرکت های نفتی : بازار نفت بدون ایران آماده شده

20 خرداد 1391 ساعت 16:52

سکونیوز : وزیر نفت الجزایر مدعی است که بازار می تواند خلاء نفت ایران را پر کند.


به گزارش سکونیوز و به نقل از رویترز، برخی از مقامات سیاسی و برخی از مدیران از جمله مدیران شاخه اجرایی توتال و شل می گویند که بازار جهانی نفت عرضه خوبی دارد و به رغم فقدان نفت ایران در اثر تحریم های غرب می تواند خلاء را پر کند. افزایش تولید نفت و پایین آمدن قیمت این محصول کمک کرده است تا به رغم تحریم های صورت گرفته بازار چندان تحت تاثیر قرار نگیرد.
 رییس شرکت توتال در مالزی در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری که در مورد تحریم نفت ایران و اثرات آن بر بازار می پرسد، می گوید: «بازار عرضه خوبی دارد. هیچ کمبودی وجود ندارد». رییس شاخه اجرایی توتال نیز می گوید که در هیچ دوره ای قیمت برنت تا این میزان با کاهش قیمت مواجه نبوده است. قیمت نفت خام برنت شمال در روز جمعه به بشکه ای ۹۹ دلار رسید. این در حالی است که قیمت این برند نفتی در هفته گذشته به ۹۶ دلار در هر بشکه رسیده بود. با این وجود قیمت نفت پس از رکود سنگین اقتصادی ناحیه یورو و افزایش بی سابقه تنش بین ایران با غرب قیمت برنت به ۱۲۸ دلار در هر بشکه رسیده بود.
 از سوی دیگر مدیر اجرایی شرکت شل اعتقاد دارد که قیمت پایین نفت در این برهه زمانی به عدم تعادل عرضه و تقاضا در حوزه نفت باز می گردد. در حالی که بازار با افزایش تولید مواجه بوده است اما رکود اقتصادی فراگیر در حوزه اروپا قیمت نفت را با کاهش چشمگیر رو به رو کرده است. وُزر، در گفتگو با خبرگزاری رویترز می گوید: « تقاضا برای نفت شیب ملایمی داشته است. این امر به رکود اقتصادی یورو و رشد اقتصادی آرام کشورهای آسیایی باز می گردد».
 یوسف یوسفی، وزیر نفت الجزایر نیز در اظهار نظری غیر دیپلماتیک مدعی می شود که بازار می تواند خلاء ناشی از نفت ایران را پر کند. او در پاسخ یه سوال خبرنگاری که در خصوص تحریم نفتی ایران و خلاء ناشی از آن را پرسیده بود، گفت: « در بازار نفت کافی وجود دارد». 
دینل یرگین یکی از کارشناسان حوزه اقتصاد و انرژی می گوید که افزایش عرضه نفت خام در دنیا و کاهش قیمت این محصول بهترین حالتی است که رخ داده است.
بر این اساس گفته می شود که عربستان سعودی تولید و عرضه نفت خود را در این چند دهه اخیر به بالاترین حد رسانده است. همچنین برخی کشورها مثل ایالات متحده، لیبی و عراق نیز افزایش تولید و عرضه نفت داشته اند. از سوی دیگر برخی کشورهای وارد کننده نفت ایران خرید خود را از این کشور کاهش داده اند. چین، ژاپن، هند و کره جنوبی که ۴ خریدار اصلی نفت ایران هستند در حدود یک پنجم از ۱.۴۵ میلیون بشکه نفت در روز از خرید خود را از ایران کاهش داده اند. این کشورها برای اینکه بتوانند همچنان خریدار نفتی ایران باشند بر اثر فشارهای ایالات متحده از خرید خود کاسته تا بتوانند از معافیت های در نظر گرفته شده در تحریم های یکجانبه ایالات متحده استفاده کنند. ایالات متحده گفته که به زودی لیست کشورهایی که از معافیت های این کشور می توانند استفاده کنند منتشر خواهد کرد. برای دوره قبل ۱۰ کشور از ناحیه یورو به علاوه ژاپن توانستند از این معافیت ها استفاده کنند. همچنین شرکت پتروناس مالزی که یکی از خریداران کوچک نفت ایران به حساب می آید به دنبال نفت های جایگزین از غرب آفریقا یا دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس است. پتروناس روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت از ایران خرید می کند.


کد مطلب: 3932

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdci.papct1a3rbc2t.html

نکونیوز
  http://neconews.com