لیبی عامل پیش‌بینی‌ناپذیر بازار نفت+ نمودار

قیمت نفت افزایش یافت

29 آذر 1395 ساعت 10:10

قیمت نفت امروز در اولین روز بازگشایی بازارها در هفته جاری، افزایش یافت. کاهش ارزش دلار و افزایش تنش‌ها در لیبی بر سر صادرات نفت این کشور باعث شد تا امروز قثیمت نفت افزایش یابد.


قیمت نفت امروز در اولین روز بازگشایی بازارها در هفته جاری، افزایش یافت. کاهش ارزش دلار و افزایش تنش‌ها در لیبی بر سر صادرات نفت این کشور باعث شد تا امروز قثیمت نفت افزایش یابد.
به گزارش نکونیوز، بلومبرگ خبر داده گروه‌هایی که در لیبی از دو میدان نفتی شراره و الفیل نگهبانی می‌کردند مانع از انتقال نفت با خط لوله از این دو میدان شدند. این دو میدان، از بزرگ‌ترین میادین نفتی لیبی هستند و لیبی برای افزایش تولید و صادرات نفت خود حساب ویژه‌ای روی آن‌ها باز کرده بود.
لیبی یک عامل عدم قطعیت برای قیمت نفت در دوره پیش رو است؛ این کشور قصد دارد صادرات نفت خود را افزایش دهد. در صورتی که تنش‌های سیاسی و تقابل بین گروه‌های مختلف به لیبی اجاره ندهد تا صادرات نفت خود را افزایش دهد، قیمت نفت با سرعت بیشتری افزایش خواهد یافت.
شکل زیر روند تولید نفت در لیبی را پس از سرنگونی معمر قذافی نشان می‌دهد.

از طرف دیگر کاهش ارزش دلار نیز باعث شد تا تقاضا برای نفت افزایش یابد. پس از افزایش نرخ بهره در آمریکا ارزش دلار به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۲ تاکنون رسید اما پس از آن ارزش دلار در برابر سبد ارزهای مهم جهان ۰.۸ درصد کاهش یافته است.
کاهش ارزش دلار باعث می‌شود تا قدرت خرید نفت بسیاری از کشورها افزایش یابد و این امر تقاضا برای نفت را بالا می‌برد.
قرار است از ابتدای ژانویه اوپک و غیراوپک تولید نفت خود را حدود ۱.۷۶ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این امر باعث شده است تا «احساس مثبت» بازار نفت را فرا گیرد.
نفت برنت در حال حاضر با افزایش ۳۰ سنتی در ۵۵ دلار و ۵۱ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در حال حاضر با افزایش ۳۷ سنتی در ۵۲ دلار و ۲۷ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
در کنار عوامل مثبت برای قیمت نفت، یک عامل منفی نیز وجود دارد: تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته باز هم افزایش یافت. شرکت‌های حفاری در آمریکا در هفته گذشته ۱۲ دکل به دکل‌های نفتی فعال اضافه کردند. در حال حاضر، ۵۱۰ دکل نفتی در آمریکا مشغول به کار هستند که بیشترین میزان از ژانویه ۲۰۱۶ است. در واقع، صنعت شیل در هفته‌ها و ماه‌های گذشته نسبتاً افزایش فعالیت را تجربه کرده است و ان امر می‌تواند افزایش بیشتر قیمت نفت را مهار کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews


کد مطلب: 77969

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdchwwnq.23nq-dftt2.html

نکونیوز
  http://neconews.com