بازخوانی پرسش نکونیوز از شاهدایی پس از 14 ماه

دورخیز بازرگانی پتروشیمی برای افزایش انحصار

15 آبان 1396 ساعت 14:55

شرکت بازرگانی پتروشیمی که درصدد بازگشت یکپارچه سازی فروش و بازرگانی محصولات پتروشیمی است، گامهای تازه ای برای برای افزایش انحصار برداشته است.


شرکت بازرگانی پتروشیمی که درصدد بازگشت یکپارچه سازی فروش و بازرگانی محصولات پتروشیمی است، گامهای تازه ای برای برای افزایش انحصار برداشته است.
به گزارش نکونیوز، تازه ترین برنامه شرکت بازرگانی پتروشیمی، تاسیس نخستین شرکت مشترک کشتیرانی پتروشیمی ایران با مشارکت چند هلدینگ است که عصر دیروز مهدی شریفی نیک نفس مدیرعامل این شرکت در خبری که از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به رسانه ها مخابره شده اعلام کرده است. مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی درباره ایده تشکیل اولین شرکت کشتیرانی پتروشیمی ایران گفته: پارسال شرکت های پتروشیمی ایران حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه برای عملیات لجستیک و حمل دریایی محصولات صادراتی پتروشیمی و پلیمری پرداخت کردند.
وی یادآوری کرد: به طور متوسط سالیانه تا ۳۵ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی، پلیمری، گاز مایع و میعانات گازی از ایران به بازارهای جهانی صادر می شود، بر این اساس تاسیس یک شرکت مشترک کشتیرانی برای حمل محصولات شرکت های پتروشیمی ضروری و دارای صرفه اقتصادی است. وی با اشاره به برگزاری نشست مشترکی بین شرکت های پتروشیمی، کشتیرانی جمهوری اسلامی، شستا و شرکت حمل و نقل پتروشیمی برای راه اندازی اولین ناوگان کشتیرانی پتروشیمی ایران، بیان کرد: اکنون با توجه به وضعیت رکود جهانی بهترین فرصت برای ساخت و خرید کشتی ویژه حمل محصولات مایع پتروشیمی و گازمایع است. شریفی همچنین گفته که کشتیرانی پتروشیمی پارس سه فروند کشتی در اختیار دارد که می توان در گام اول از آنها برای تاسیس شرکت مشترک کشتیرانی استفاده کرد.
این سخنان مدیرعامل بازرگانی پتروشیمی، شائبه افزایش انحصار توسط این شرکت را از بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی به لجستیک و حمل و نقل این محصولات تقویت می کند. این درحالیست که بخش خصوصی مخالف انحصار بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی است اما این شرکت با حمایت مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی – مرضیه شاهدایی – درصدد بازگرداندن انحصار و حذف رقبای فعال در بخش خصوصی در این حوزه است. موضوعی که دقیقا ۱۴ ماه پیش، در کنفرانس خبری مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی توسط نکونیوز از او سوال شد و مرضیه شاهدایی با پاسخ خود نشان داد حامی ایده یکپارچه سازی فروش محصولات پتروشیمی در قالب شرکت بازرگانی پتروشیمی، حتی به بهای حذف فعالان بخش خصوصی در این عرصه است.
روز هشتم شهریور ماه ۱۳۹۵، خبرنگار نکونیوز از شاهدایی پرسید : "یکپارچه سازی فروش و بازرگانی محصولات پتروشیمی را بر اساس کدام بند اصل ۴۴ قانون اساسی مطرح کرده اید و آیا این امر، زیر سوال بردن اصل رقابت پذیری و بازار آزاد و همچنین اصل ۴۴ نیست؟ با توجه به اینکه بازرگانی پتروشیمی در دوران قبل از خصوصی سازی نیز ساختار کارامدی نداشت، بازگشت به آن شرایط را اشتباه نمی دانید؟ چرا که این رویکرد در سایر کشورهای صاحب صنعت پتروشیمی در جهان در حوزه بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی وجود ندارد."
آن روز مدیرعامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این پرسش نکونیوز با بیان اینکه بحث اصل ۴۴، خصوصی سازی واحدهای صنعت پتروشیمی و جداکردن آنها از بدنه دولت بوده که این اتفاق افتاده،گفت : از نظر ما یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی با اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی مغایرتی ندارد. بر اساس طرح ما، ۸ شرکت خاص می توانند در یکپارچه سازی شرکت کنند. وی تصریح کرد : اگر هر هلدینگی در صنعت پتروشیمی به طور مستقیم اقدام به بازاریابی کند با این حجم بالای صادرات، در حوزه بازرگانی پتروشیمی با خرده فروشی مواجه خواهیم شد که موجب می شود در منطقه نتوانیم قیمت تعیین کنیم. ما طی سالهای اخیر شاهد بودیم که در این حوزه، شرکتهای داخلی روی دست هم بلند شدند و بازار را خراب کردند بطوری که سایر کشورها در مقابل محصولات ایرانی، آنتی دامپینگ گذاشتند. شاهدایی با بیان اینکه اگر بازرگانی در پتروشیمی را تجمیع کنیم هزینه هایمان برای صادرات کمتر خواهد شد افزود : در کشوری که این همه منابع و سرمایه در اختیار دارد، وقتی قیمتگذاری و سیاستگذاری تجمیع شود، منافع ملی کشور به طور پایدارتری تحقق خواهد یافت. وی ادامه داد : پیش از این از محل صادرات تجمیعی محصولات پتروشیمی فاینانس می گرفتیم و کشورهای دیگر، اعتبار محصولات ما را قبول داشتند و در قبال آن فاینانس در اختیار ما قرار می دادند که از این فاینانس برای توسعه صنعت استفاده می کردیم. اما اکنون در این حوزه دچار مشکل هستیم و فاینانس ها بسیار محدود است درحالیکه اگر در حوزه بازرگانی محصولات پتروشیمی تجمیع صورت گیرد، شرایط مساعدتری برای دریافت فاینانس و ارزآوری خواهیم داشت. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، همچنین گفت : شرکت بازرگانی پتروشیمی در گذشته، برای فروش محصولات مختلف و همچنین زمان فروش آنها، سیاستگذاری می کرد و به همین دلیل اعتقاد داریم اگر مجتمع های پتروشیمی که محور بزرگ توسعه اقتصادی و منبع مهم درآمد ارزی کشور هستند تجمیع شوند بهتر است. ما در گذشته رتبه اعتباری خوبی در جهان داشتیم و از سابیک هم جلوتر بودیم اما در حال حاضر با توجه به محصولات محدودی که در شرکتهای مختلف تولید می شود، این شرکتها نمی توانند رتبه خوبی کسب کنند و تجمیع این حوزه، یک مزیت بزرگ برای صنعت پتروشیمی محسوب می شود.
شاهدایی آن روز این را هم گفت که : اینکه یکپارچه سازی در بازرگانی محصولات پتروشیمی تحت لوای PCC صورت گیرد یا برند دیگری، مشخص نیست ضمن اینکه اجباری هم برای هیچ شرکت خصوصی و هلدینگی برای تجمیع وجود نخواهد داشت.
اما حال که شاهدایی به عنوان حامی ایده یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی جای خود را به نوروززاده داده، مدیران بازرگانی پتروشیمی در پی افزایش انحصار از هر راه دیگری هستند و به همین دلیل ایده تاسیس شرکت کشتیرانی پتروشیمی را مطرح کرده اند تا حوزه انحصار خود را گسترش داده و حیطه فعالیت بخش خصوصی را محدودتر کنند.
باید دید نوروززاده مدیرعامل جدید ان پی سی، راه سلف خود، شاهدایی را در این حوزه ادامه می دهد یا مخالف انحصار بازرگانی پتروشیمی و گسترش آن به حوزه های دیگری همچون حمل و نقل پتروشیمی است.


کد مطلب: 95201

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcgqx9y.ak9nz4prra.html

نکونیوز
  http://neconews.com