گزارش "نکونیوز" از پیامدهای آغاز احداث خط لوله تاپی

آی پی رقیب شکست خورده تاپی؟

23 آذر 1394 ساعت 12:30

با آغاز رسمی عملیات اجرایی احداث خط لوله تاپی، بار دیگر پرسشها درباره دلایل تاخیر در اجرای خط لوله آی پی موسوم به صلح تازه شد.


با آغاز رسمی عملیات اجرایی احداث خط لوله تاپی، بار دیگر پرسشها درباره دلایل تاخیر در اجرای خط لوله آی پی موسوم به صلح تازه شد.
به گزارش نکونیوز، طولانی شدن مذاکرات در مورد صادرات گاز ایران به پاکستان و هند و جداشدن هند از این پروژه پس از تشدید تحریم ایران، عملا صادرات گاز ایران به پاکستان را به رویایی در دوردست تبدیل کرده است. سالها مذاکره برای صادرات گاز به پاکستان، اگرچه موجب شد بخش ایرانی این خط لوله تکمیل شود، اما همچنان هیچ قدمی برای احداث خط لوله آی پی در خاک پاکستان صورت نگرفته است و حتی بهبود تعاملات دیپلماتیک ایران با جهان طی دو سال اخیر و رفع تحریمها هم گشایشی در این مسیر ایجاد نکرده است. در این میان ایران نیز جدیتی برای مجاب کردن پاکستان برای به سرانجام رساندن این قرارداد نشان نداده و حتی از دریافت غرامت قانونی بابت هر روز تاخیر در خرید گاز توسط پاکستان از ایران نیز خودداری کرده است. گویی تعاملات سیاسی و امنیتی دو کشور در نقاط حساس جنوب شرقی ایران که نطفه بسیاری از عملیات های تروریستی در منطقه در مجاورت آن در پاکستان شکل می گیرد عملا سایه ای از سیاست بر سر این قرارداد اقتصادی انداخته است. ضمن اینکه میزان تولید گاز ایران در سالهای گذشته هیچگاه به حدی نبوده که بتواند نیاز کشورهای متقاضی گاز ایران را تامین کند و پاسخگوی تقاضای جدید مصرف به موازات مصرف رو به افزایش داخلی باشد.
اما آغاز عملیات اجرایی احداث خط لوله تاپی که طی سالهای اخیر به عنوان رقیب جدی خط لوله صادراتی گاز ایران به شرق شناخته می شد، عملا زنگ خطر را به طور جدی تری به صدا در آورد که دیگر نمی توان بیش از این صبر کرد و منتظر ماند. هر چند ایران به عنوان کشوری دارای غنی ترین منابع گازی جهان، می تواند تا سالها گاز مورد نیاز کشورهای مختلف را تامین کند اما از دست دادن بازارهای منطقه که مورد تاکید وزیر نفت قرار گرفته آن هم در شرایطی که در این مورد خاص، تمامی عملیات اجرایی در خاک ایران به پایان رسیده، به هیچ وجه نمی تواند خبر خوشی باشد.
طول خط لوله گاز تاپی ۱۸۱۴ کیلومتر بوده و ۲۱۴ کیلومتر آن از خاک ترکمنستان، ۷۷۴ کیلومتر آن از خاک افغانستان، ۸۲۶ کیلومتر آن از خاک پاکستان تا مرزهای کشور هند عبور خواهد کرد. ظرفیت انتقال این خط سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب برآورد شده و قرار است تا سال ۲۰۱۹ میلادی به طور کامل به بهره برداری رسد. بدین ترتیب به نظر نمی رسد به زودی شاهد برداشته شدن گام جدی از سوی پاکستان برای تکمیل خط لوله آی پی برای واردات گاز از ایران باشیم و باید در انتظار واکنش مسوولان کشورمان به تاخیرهای مکرر پاکستان بمانیم.


کد مطلب: 59016

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcaiwnm.49no615kk4.html

نکونیوز
  http://neconews.com